|
|
Katalog Joanna Bucka, 2020-06-05 Busko-Zdrój Język angielski, Konspekty Konspekt lekcji - j. angielskiegoSCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO Klasa: IV a Nauczyciel: Joanna Bucka Temat lekcji : Pytamy o godzinę. Cele lekcji: Po zakończeniu lekcji uczeń : • posiada następujące umiejętności i wiadomości( określone w nowej podstawie programowej): - znajomość środków językowych ( kategoria tematyczna: kultura) -rozumienie wypowiedzi (uczeń rozumie znaczenie zwrotów dnia codziennego adresowanych do ucznia, rozumie krótkie, proste polecenia w języku angielskim- reaguje na nie werbalnie i niewerbalnie, uczeń rozumie wypowiedzi ze słuchu- wyszukuje proste informacje szczegółowe w tekście słuchanym-zadanie dodatkowe) - tworzenie wypowiedzi uczeń podaje godziny - reagowanie ustnie w prostych sytuacjach dnia codziennego (uczeń udziela odpowiedzi na pytanie która jest godzina) - przetwarzanie wypowiedzi ( zapisuje i przekazuje ustnie informacje uzyskane z tekstu słuchanego- zadanie dodatkowe) - współdziałanie w grupie - stosowanie strategii komunikacyjnych ( uczeń domyśla się znaczeń nieznanych słów i zwrotów z kontekstu) • zna: - pytanie o godzinę - zwroty związane z podawaniem godziny (quarter, past, to, half itd.) -zasady obowiązujące podczas formułowania odpowiedzi na pytanie o godzinę Pomoce: - karty obrazkowe, puzzle (rysunki przedstawiające godziny i odpowiadające im podpisy), plakat z zegarem, podręcznik, zeszyt ćwiczeń, płyta CD, plakietki z kciukami : Lubię to!", kartki z notatką Metody: -pogadanka -uczenie się przez odkrywanie - metoda aktywizująca- " Jigsaw" (puzzle) - gra dydaktyczna - praca z książką ( dodatkowa) Formy pracy: - praca z całością klasy, praca indywidualna, praca w parach Przebieg lekcji: 1.Moment organizacyjno-porządkowy: - sprawdzenie obecności - sprawdzenie pracy domowej - zapisanie tematu lekcji - uczniowie odkrywają cele lekcji, podanie kryteriów lekcji, krótkie omówienie przebiegu lekcji (7min) 2.Rozgrzewka językowa : - pogadanka na temat na temat stref czasowych, różnic czasowych między Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi a Polską celem zaciekawienia uczniów, uświadomienia im tematyki poruszanej na dzisiejszych zajęciach, pokazaniem różnic pomiędzy Polską a krajami anglojęzycznymi, propagowaniem postawy otwartości wobec innych kultur. (3min)' Cele: uzyskanie uwagi uczniów, zaciekawienie uczniów, uświadomienie im tematyki poruszanej na dzisiejszych zajęciach, pokazanie różnic pomiędzy Polską a krajami anglojęzycznymi, propagowanie postawy otwartości wobec innych kultur. 3. Prezentacja słownictwa i przedstawienie ogólnych zasad formułowania odpowiedzi na pytanie o godzinę: -nauczyciel pyta uczniów czy wiedzą w jaki sposób w j. angielskim możemy zapytać o godzinę; nauczyciel pisze na tablicy 2 zwroty: „What time is it ?”,” What’s the time”; uczniowie zapisują zwroty w zeszytach przedmiotowych (2min) - nauczyciel przytwierdza do tablicy karty z godzinami, zadaniem uczniów jest samodzielne sformułowanie ogólnych zasad podawania godziny w języku angielskim • w języku angielskim nie ma godziny osiemnastej czy dwudziestej; godziny podaje się tylko do 12; godzina 13 to godzina 1 itd.; • znaczenie zwrotów half, past, to, quarter i ich zastosowanie podczas podawania godziny - pogadanka na temat jednostki miary czasu jaką jest godzina ( podział na 4 kwadranse, 60 minut lub 3600 sekund) -uczniowie wklejają otrzymane od nauczyciela kartki do zeszytu(15 min) Cele: zapoznanie uczniów z zasadami podawania godziny w języku angielskim (znajomość środków językowych); zachęcenie do samodzielnego zdobywania wiedzy przez uczniów- kształcenie umiejętności stosowania strategii komunikacyjnych 4. Praktykowanie godzin w języku angielskim: -zastosowanie metody "Jigsaw"- uczniowie pracują w parach; jeden uczeń otrzymuje obrazki z zegarami, natomiast drugi te same godziny napisane słownie ; uczniowie współpracując muszą ułożyć puzzle (7min) Cele : praktykowanie podawania godzin w języku angielskim umożliwiające lepsze zrozumienie i zapamiętanie zasad( tworzenie wypowiedzi, reagowanie na wypowiedzi), kształtowanie umiejętności współpracy i komunikacji, angażowanie uczniów do pomocy innym uczniom, uzyskanie zaangażowania uczniów. 5 Podsumowanie - gra dydaktyczna -jeden uczeń z klasy podaje godzinę w języku angielskim zaś drugi uczeń zaznacza godzinę na przygotowanym zegarze (6min) - wybrani uczniowie podsumowują czego udało im się nauczyć na dzisiejszych zajęciach (2min) Cele: ponownie zaangażowanie uczniów i zmotywowanie do pracy; sprawdzenie stopnia zrozumienia nowych treści, kształtowanie umiejętności współpracy i umiejętności reagowania na wypowiedzi. 6. Praca domowa -nauczyciel zadaje uczniom ćwiczenie 1a na str. 36 z zeszytu ćwiczeń (objaśnia zadanie; zadanie jest na tyle proste, iż poradzą sobie z nim uczniowie mający trudności) - ćwiczenie dla chętnych - 1b str 36 zeszyt ćwiczeń (2min) Cele: utrwalenie wiedzy i umiejętności z dzisiejszych zajęć, dostosowanie poziomu trudności pracy domowej do możliwości uczniów ( łatwe zadanie dla wszystkich uczniów, trudniejsze zadanie dla uczniów zdolnych) 7. Ocena lekcji -wprowadzenie zabawy polegającej na ocenie zajęć " Lubię to!" ( nauczyciel zadaje pytanie uczniom: " Czy podobały wam się dzisiejsze zajęcia?"; uczniowie podnoszą specjalnie przygotowane kciuki do góry jeśli podobały im się zajęcia, mają możliwość wypowiedzenia się w kwestii elementów, które podobały im się na lekcji bądź nie) (3min) Cele: - nauczyciel dokonuje ewaluacji własnej pracy- dobór metod nauczania, dobór środków dydaktycznych, monitorowanie relacji z uczniami, monitorowanie efektywnego wykorzystania czasu pracy na zajęciach - uczniowie mają wpływ na sposób organizowania i przebieg procesu uczenia się na przyszłych zajęciach, gdyż wnioski z ich wypowiedzi są wdrażane w proces uczenia się na przyszłych zajęciach 8 Zadanie dodatkowe (jeżeli czas na zajęciach nie został wykorzystany) - praca z podręcznikiem - słuchanie ze zrozumieniem ( uczniowie otwierają podręczniki na str.46 i słuchając nagrania zaznaczają właściwą godzinę) (4 min) Cele: utrwalenie wiadomości, rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem (rozumienie wypowiedzi, przetwarzanie wypowiedzi). Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |