Katalog

Małgorzata Nieroda, 2020-06-01
Białystok

Język niemiecki, Konspekty

Magnet Smart, Gehen wir joggen?, klasa 8

- n +

Temat: Czy pójdziemy biegać? (Gehen wir joggen?)

Cele lekcji:
I. Znajomość środków językowych: uczeń posługuje się podstawowym zasobem środków językowych.
II. Rozumienie wypowiedzi: uczeń rozumie bardzo proste i krótkie wypowiedzi ustne, a także krótkie i proste wypowiedzi pisemne.
III. Reagowanie na wypowiedzi: uczeń reaguje ustnie w sposób zrozumiały w typowych sytuacjach.

Treści nauczania:
1.10 Uczeń posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie tematu;

6.4 Uczeń reaguje ustnie w prosty i zrozumiały sposób, w typowych sytuacjach: uzyskuje i przekazuje proste informacje i wyjaśnienia;

9. Uczeń dokonuje samooceny i wykorzystuje techniki samodzielnej pracy nad językiem;

11. Uczeń korzysta ze źródeł informacji w języku obcym również za pomocą technologii informacyjno – komunikacyjnych.

Metody i formy prowadzenia lekcji:
 praca indywidualna
 praca w parach
 praca w małych grupach
 praca na forum klasy/plenum

Metody aktywizujące pracę z uczniem:
 metoda eksponująca - wywiad
 metoda przypadków – definiowanie reguły gramatycznej
 rozgrzewka językowa - „pytanie – odpowiedź” przy pomocy piłeczki
 podręcznik przedmiotowy
 gra dydaktyczna „Kahoot” struktury gramatyczne w czasie przeszłym
 samoocena za pomocą karteczek

Materiały i pomoce dydaktyczne:
 podręcznik MagnetSmart 2
 rzutnik/komputer
 smartfony
 piłeczka
 gra dydaktyczna
 karteczki
 karty pracy

Forma sprawdzenia osiągnięcia celu:
Wykonywanie zadań z podręcznika, wyniki gry dydaktycznej oraz samoocena umiejętności za pomocą karteczek pozwolą na sprawdzenie, czy założony cel został osiągnięty.

Sposoby indywidualizacji:
pomoc nauczyciela uczniom słabszym, wydłużanie czasu pracy na wykonanie zadania, motywowanie do udziału w lekcji wszystkich uczniów, a w szczególności tych, którzy wykazują trudności w nauce języka niemieckiego

Przebieg lekcji
Wprowadzenie:
 powitanie uczniów i sprawdzenie obecności
 powtórzenie zagadnień z poprzedniej lekcji (zabawa z piłeczką)
 wprowadzenie do lekcji za pomocą gry dydaktycznej (budowanie zdań w czasie przeszłym)
 zapoznanie uczniów z celem lekcji i zapisanie tematu na tablicy (projekcja wywiadu)
Czas: 10 minut

Część główna:
 uczniowie słuchają dialogi (5a) i odpowiadają na pytania
 w parach uczniowie prowadzoną dialogi na temat swoje czasu wolnego (5b)
 wprowadzenie nowego słownictwa (karty pracy)
 uczniowie podzielni na grupy trzyosobowe czytają tekst (7a), notują jak najwięcej czasowników w czasie przeszłym Perfekt (Partizip II), a następnie prezentują wyniki na forum klasy
 metoda problemowa, uczniowie sami definiują regułę gramatyczną na podstawie zadania 7a
 w parach uczniowie odpowiadają na pytania (Zadanie 7a), prezentują rozwiązania kolejno na forum klasy
Czas: 22 minut

Utrwalenie wiadomości i umiejętności:
 uczniowie utrwalają strukturę gramatyczną podczas gier dydaktycznych „Kahoot”, grupa, która zajmie pierwsze miejsce otrzymuje +++, miejsce drugie ++, miejsce trzecie +
Czas:8 minut

Podsumowanie:
 uczniowie za pomocą karteczek dokonują samooceny „Das weiß ich schon...”, „Das muss ich noch lernen…”
Czas:2 minut

Praca domowa i jej wyjaśnienie:
 nauczyciel zadaje pracę domową (5,6 s.72) podając zakres materiału, który uczniowie powinni opanować, aby z sukcesem napisać sprawdzian, który jest zapowiedziany na przyszłe zajęcia, wyjaśnia ewentualne kwestie problemowe związane z zapowiedzianą pracą klasową, które zgłaszają uczniowie
Czas: 3 minuty

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.