Katalog

Agnieszka Wawryniuk, 2020-05-29
Janów Podlaski

Chemia, Scenariusze

Scenariusz lekcji Cukry złożone

- n +

Temat : Cukry złożone
Klasa: 8

Cel ogólny lekcji: poznanie właściwości, budowy i znaczenia cukrów złożonych.
Osiągnięcia uczniów – po zajęciach uczeń:
- omawia występowanie i rolę skrobi i celulozy w organizmach roślinnych
- pisze wzór sumaryczny skrobi i celulozy
- bada właściwości skrobi i celulozy
- pisze reakcję hydrolizy skrobi i celulozy
- przeprowadza reakcję charakterystyczną skrobi i wykrywa skrobię w produktach spożywczych

Metody i formy pracy:
a)metoda praktyczna
Formy pracy:
-doświadczenie uczniowskie- badanie właściwości skrobi i celulozy
-wykrywanie skrobi w produktach spożywczych
- wnioskowanie na podstawie doświadczeń
- pisanie wzoru ogólnego skrobi i celulozy
b) metoda słowna
Formy pracy:
- wyjaśnienie pojęcia wielocukier
- omówienie budowy cząsteczki skrobi i celulozy
-wyjaśnienie przebiegu hydrolizy skrobi i celulozy

Środki dydaktyczne:
podręcznik ucznia, platforma kahoot.it
zlewki, zimna i gorąca woda, mąka ziemniaczana, szalka Petriego, produkty spożywcze (chleb, wędlina, ser, makaron……), jodyna, wata celulozowa

Przebieg lekcji.
1. Przypomnienie wiadomości o cukrach i ich słodkim smaku.
2. Omówienie budowy cząsteczki skrobi i celulozy.
3. Występowanie skrobi i celulozy w organizmach roślinnych.
4. Badanie właściwości skrobi i celulozy ( stan skupienia, barwa, rozpuszczalność w zimnej i gorącej wodzie, palność)
5. Wykrywanie skrobi w produktach spożywczych.
6. Zastosowanie skrobi i celulozy.

Podsumowanie lekcji :Rozwiązanie testu na kahoot.it lub innej platformie edukacyjnej.





Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.