Katalog

Jolanta Jurkowska, 2020-05-29
Lublin

Informatyka, Scenariusze

WPROWADZENIE DO ARKUSZA KALKULACYJNEGO - EXCEL kl.5

- n +

Temat lekcji: WPROWADZENIE DO ARKUSZA KALKULACYJNEGO - EXCEL


Podczas tej lekcji uczniowie nauczą się stosować prostych obliczeń w arkuszu kalkulacyjnym

Czas na realizację zajęć: 45 min

Cele lekcji
Wiadomości - Uczeń potrafi:
• zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny
• opisać przeznaczenie i zastosowanie arkusza kalkulacyjnego
• opisać typy danych wprowadzanych do arkusza
• scharakteryzować formuły i zasady ich tworzenia
• opisać elementy okna i budowy wybranego arkusza kalkulacyjnego
Umiejętności - Uczeń potrafi:
• wskazać elementy budowy arkusza kalkulacyjnego
• wprowadzać dane i formuły do komórek arkusza
• wykonywać w arkuszu proste obliczenia
• zmienić zawartość komórek arkusza

Cele lekcji w języku ucznia:
• Dowiem się jak zbierać i przechowywać dane
• Dowiem się jak wpisywać dane w arkuszu kalkulacyjnym Excel
• Nauczę się wykonywać proste obliczenia

Pojęcia kluczowe:
• Komórka, kolumna, wiersz, formuła
• Arkusz kalkulacyjny, adres komórki

Pytanie kluczowe:
• Czy tylko organizmy zbudowane są z komórek?

Metody nauczania
• Wykład, dyskusja, prowadzenie
• Ćwiczenia praktyczne przy komputerze
• Prezentowanie efektów pracy
• Uczenie się przez osobiste doświadczenie — ograniczamy liczbę podawanych informacji do niezbędnego minimum i dążymy do tego, aby uczeń mógł rozpocząć samodzielną pracę

Materiały pomocnicze:
• EXCEL - wersja zainstalowana na komputerach
• projektor multimedialny
• aplikacja QUIZIZZ



Przebieg lekcji:

I. STWORZENIE ŁADU ZEWNĘTRZNEGO I WEWNĘTRZNEGO
1. Przywitanie z uczniami
2. Sprawdzenie obecności
3. Nauczyciel podaje temat i cel lekcji

II. POZNANIE FAKTÓW NA LEKCJI

1. Wprowadzenie do tematu lekcji:
1. przypomnienie programów poznanych na lekcji informatyki
2. przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią

Do jakich celów w pracy zawodowej możemy wykorzystywać arkusz kalkulacyjny?
Księgowość, biuro rachunkowe, bankier, budżet domowy, analizy itp.

2. Nauczyciel kolejno:
a) przedstawia uczniom okno programu i budowę arkusza kalkulacyjnego Excel:
1. uruchomienie arkusza kalkulacyjnego Excel
2. omówienie elementów okna arkusza kalkulacyjnego
3. wskazanie paska stanu oraz paska formuły
4. omówienie adresowania komórek – wskazanie miejsca w programie, gdzie widoczny jest adres aktywnej komórki
b) zapoznaje uczniów z typami danych wprowadzanych do komórek arkusza:
1. wprowadzenie do komórki wartości liczbowych
2. omówienie domyślnego sposobu wyrównywania wartości liczbowych (do prawej)
3. wprowadzenie do komórki błędnej wartości ułamka dziesiętnego (ze znakiem separatora – kropką)
4. wskazanie na zmianę wyrównywania domyślnego oraz różnicę pomiędzy wartością tekstową a liczbową
5. wprowadzenie wartości tekstowych do komórki i omówienie domyślnego sposobu wyrównywania komórki (do lewej)
6. omówienie zasady tworzenia wyrażeń
7. wprowadzenie prostych wyrażeń do arkusza (typu 5*5, 10/2, 5+7, 20-7)
8. analiza otrzymanych wyników oraz sposobu wyświetlania informacji (w arkuszu jest wyświetlany wynik, w pasku formuły – wyrażenie)
9. omówienie sposobów edycji zawartości komórki (klawisz F2, użycie myszy)

c) pokazuje jak tworzyć proste formuły:
1. wprowadzenie danych do arkusza (np. dwóch liczb do komórek D1 i D2)
2. zapisanie formuły (np. w komórce D3) obliczającej iloczyn liczb znajdujących się w komórkach D1 i D2
3. omówienie pojęcia formuły (polecenie wpisywane w komórkę arkusza kalkulacyjnego, służące do obliczeń matematycznych)




3. Wiązanie teorii z praktyką, kształtowanie umiejętności i nawyków
Nauczyciel prosi uczniów o:
1. otworzenie nowego arkusza
2. wprowadzenie dwóch wartości liczbowych
3. utworzenie formuł wykonujących podstawowe działania matematyczne na wprowadzonych liczbach (suma, różnica, iloczyn i iloraz)
4. zmianę wartości liczbowych i obserwacja wyników działań
5. analizę wyników obserwacji – arkusz automatycznie przelicza formuły po każdej zmianie w komórkach

III. PODSUMOWANIE I EWALUACJA
1. Prosimy uczniów, by zapisali efekty swojej pracy.
2. Prosimy by rozwiązali QUIZ dotyczący zagadnień tej lekcji

Odpowiedz na pytanie kluczowe!

Nauczyciel prosi uczniów, aby przed wyjściem z klasy przyczepili karteczki do termometru oceniającego stopień oceny lekcji odpowiadając na pytania:
- Czy spodobała ci się dzisiejsza lekcja?
- Czy uważasz, że nabyte w dniu dzisiejszym umiejętności przydadzą ci się w dalszym życiu?
- Jak wam się spodobał sposób prowadzenia dzisiejszej lekcji?

IV. OCENA I KONTROLA

Nauczyciel:
1. Ocenia:
• poprawność wykonania projektu ćwiczeniowego,
• samodzielność podczas pracy.
• poprawność wykonania rozbudowanego QUIZU

2. Żegna się z klasą
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.