Katalog

Justyna Izydorczyk, 2020-05-28
Katowice

Wychowanie fizyczne, Konspekty

DOSKONALENIE UMIEJĘTNOŚCI TECHNICZNYCH Z ZAKRESU KOSZYKÓWKI W RAMACH RYWALIZACJI SPOTOWEJ - z uwzględnieniem utrwalenia słownictwa z j. angielskiego z zakresu sportu i rekreacji (działanie innowacyjne)

- n +

T: DOSKONALENIE UMIEJĘTNOŚCI TECHNICZNYCH Z ZAKRESU KOSZYKÓWKI W RAMACH RYWALIZACJI SPOTOWEJ - z uwzględnieniem utrwalenia słownictwa z j. angielskiego z zakresu sportu i rekreacji (działanie innowacyjne)

Klasa – I TECHNIKUM
Rok szkolny 2017/2018
Miejsce: sala gimnastyczna
Czas trwania: 45 minut


Działanie innowacyjne: utrwalenie wiadomości z zakresu języka angielskiego (słownictwo z zakresu sportu i rekreacji) podczas rywalizacji sportowej (podczas której doskonalone były również podstawowe elementy technik z zakresu koszykówki) z wykorzystaniem techniki reagowania całym ciałem TPR - total physical response*
*Technika reagowania całym ciałem (TPR - total physical response), czyli technika reagowania całym ciałem, została stworzona przez profesora Jamesa Ashera, polega ona na uczeniu nowych słów i zwrotów poprzez ruch i zachęcenie dziecka do wykonywania ciałem czynności zgodnych z usłyszanym poleceniem.
Metoda ta ma wielu zwolenników, ponieważ zapewnia przyswajanie wiedzy w atmosferze interakcji i zabawy – stanowi ona alternatywę dla statycznej pracy przy stolikach.

CELE LEKCJI
Po zajęciach uczeń powinien:
Zapamiętać(znać)
- poprawną technikę wykonania poszczególnych elementów z zakresu koszykówki (kozłowanie, chwyty i podania piłki oburącz sprzed klatki piersiowej, zatrzymanie na 1 i 2 tempa) oraz ich właściwe wykonanie
- nazewnictwo podstawowych dyscyplin sportowych, przyborów do gry oraz nazwy miejsc, w których odbywają się rozgrywki w j. angielskim
- nazewnictwo podstawowych części ciała w j. angielskim
Rozumieć:
- dlaczego należy dążyć do bezbłędnego wykonania techniki w koszykówce
- dlaczego dobrze jest znać podstawowe słownictwo z zakresu poszczególnych dyscyplin sportowych w j. angielskim
Umieć
- wymienić najczęściej pojawiające się błędy przy wykonywaniu doskonalonych elementów technicznych w koszykówce
- operować wiedzą z zakresu podstawowych zasad gry i zasad sędziowania w koszykówce
- współdziałać w zespole

OCENIANIE polegać będzie na przyznawaniu odpowiedniej ilości punktów poszczególnym zespołom za każdą konkurencję i zadania dodatkowe oraz wyróżnieniu za aktywność drużyny zwycięskiej po podliczeniu wszystkich punktów.

PLAN ZAJĘĆ

Część wstępna
I.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć - zbiórka w szeregu 2’
1. UU ustawiają się na zbiórce (sportowe powitanie)
2. N sprawdza obecność i stroje sportowe pod kątem bhp
II.Motywacja do uczestnictwa w lekcji 3’
1.N podaje temat lekcji i sposób jego realizacji
2.N omawia technikę wykonania podst. elem. z zakresu koszykówki: chwyt, podanie, kozłowanie, zatrzymanie na 1 i 2 tempa (krótkie przypomnienie)
III.Rozgrzewka, Psychomotoryka, Profilaktyka 8’
1. N podaje temat lekcji i sposób jego realizacji
2. N omawia technikę wykonania podst. elem. z zakresu koszykówki: chwyt, podanie, kozłowanie, zatrzymanie na 1 i 2 tempa (krótkie przypomnienie)
1. „Berek z piłką” – UU stający się berkami wymyślają sposób poruszania się z piłką wskazując na konkretne części ciała, których nazwy reszta uczestników podaje w j. angielskim
2. Ćwiczenia kształtujące w parach
Część główna
IV. Kształtowanie umiejętności doskonalenie sprawności i rozwijanie zdolności motorycznych

1. Wyścigi rzędów z zadaniami dodatkowymi:

A.Toczenie piłki Rp, wykonanie zadania A, powrót tocząc piłkę B
Zadanie A: połącz w pary dyscypliny sportowe (w j. polskim i w j. angielskim) - załącznik Nr 1


B. Kozłowanie piłki slalomem (ze zmianą R kozłującej), wykonanie zadania B, powrót slalomem
Zadanie B: wpisz polską nazwę przyboru potrzebnego do gry w podanej dyscyplinie sportowej - załącznik Nr 2


C. Kozłowanie piłki Rp, zatrzymanie na 1 lub 2 tempa, wykonanie podania piłki oburącz sprzed klatki piersiowej x3 (o ścianę), powrót z kozłowaniem piłki Rl

D. Kozłowanie piłki (R dowolna), podanie piłki jednorącz (po zatrzymaniu na 1 lub 2 tempa markując rzut do kosza) do następnej osoby w rzędzie, wykonanie zadania C, powrót.
Zadanie C: połącz w pary dyscypliny sportowe i nazwy miejsc/obiektów (w j. angielskim), w których odbywają się rozgrywki/mecze w danej dyscyplinie - załącznik Nr 3

Część końcowa

V. Uspokojenie organizmu 4’
1.Konkurs wiedzy - załącznik Nr 3
a) przepisy
b) sędziowanie
VI. Czynności organizacyjno – wychowawcze 2’
1. UU ustawiają się na zbiórce
2. N omawia lekcję, podlicza punkty i wyróżnia drużynę wygraną.

VII. Nastawienie do zadań i ćwiczeń w czasie wolnym 1’
1. Zachęcenie do aktywnego spędzania czasu wolnego
2. UU po sportowym pożegnaniu kierują się do szatni.

ZAŁĄCZNIKI

Załącznik nr 1
A. Połącz w pary: dyscypliny sportowe (w j. polskim i j. angielskim)

1. BASKETBALL HOKEJ
2. FOOTBALL KOMETKA
3. HANDBALL PIŁKA WODNA
4. VOLLEYBALL TENIS
5. ICE HOCKEY TENIS STOŁOWY
6. TENNIS RUGBY
7. TABLE TENNIS SIATKÓWKA
8. BADMINTON PIŁKA NOŻNA
9. WATER POLO PIŁKA RĘCZNA
10. RUGBY KOSZYKÓWKA

Załącznik 2

B. Wpisz polską nazwę przyboru potrzebnego do gry w podanej dyscyplinie sportowej (na środku)

BASKETBALL.....basket ball
FOOTBALL.....foot ball
HANDBAL.....hand ball
VOLLEYBALL.....volley ball
ICE HOCKEY.....puck
TENNIS.....tennis ball
TABLE TENNIS.....table tennis ball
BADMINTON.....shuttlecock
WATER POLO.....water polo ball
RUGBY.....rugby ball

Załącznik 3

C. Połącz w pary: dyscypliny sportowe (+ nazwy miejsc, w których odbywają się rozgrywki/mecze)

1.BASKETBALL rink
2.FOOTBALL court
3.HANDBALL playingfield
4.VOLLEYBALL court
5.ICE HOCKEY court
6.TENNIS table
7.TABLE TENNIS swimming pool
8.BADMINTON field
9.WATER POLO court
10.RUGBY court

Zadanie C - klucz
Court: basketball, handball, volleyball, tennis, badminton,
Playing field: football
Rink: ice hokey
Table: table tennis
Field: rugby
Swimming pool (playing area): water polo, swimming


Załącznik nr 4

Konkurs A

Zespół 1
1. Z ilu kwart składa się mecz?
2. Czy można biegać z piłką nie kozłując jej?
3. Z ilu zawodników składa się drużyna (boisko)?
4. Co oznacza błąd 5 sekund?
Zespół 2
1.Ile minut trwa każda kwarta?
2. Ile można zrobić kroków po kozłowaniu piłki?
3. Czy linia boczna i końcowa należą do boiska?
4. Co oznacza błąd 24 sekund?

Konkurs B

Zespół 1
1. Błąd „kroków”
2. Piłka „noszona”
3. Nadmierne wysuwanie łokci
4. Powrót piłki na pole obrony tzw. „połowa”
Zespół 2
1. Błąd „podwójnego kozłowania”
2. Szarżowanie z piłką
3. Błąd “8 sekund”
4. Umyślne zagranie nogą


OPRACOWAłA I PRZEPROWADZIŁA:
Justyna Izydorczyk
Zespół Szkół Handlowych Katowice
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.