Katalog

Anna Lada, 2020-05-26
Zalesie

Matematyka, Scenariusze

Scenariusz lekcji Matematyka klasa VII TEMAT: ROZWINIĘCIA DZIESIĘTNE LICZB WYMIERNYCH.

- n +

Scenariusz lekcji Matematyka klasa VII
TEMAT: ROZWINIĘCIA DZIESIĘTNE LICZB WYMIERNYCH.
Czas trwania zajęć: 1 godz. lekcyjna
Data: 13.09.2019 r.
CELE OGÓLNE LEKCJI:
- umiejętność pracy w grupie
- wykorzystywanie i interpretowanie reprezentacji
(uczeń używa prostych, dobrze znanych obiektów matematycznych, interpretuje pojęcia matematyczne i operuje obiektami matematycznymi)
- sprawność rachunkowa
(uczeń wykonuje nieskomplikowane obliczenia pamięciowe lub w działaniach trudniejszych pisemne)

CELE SZCZEGÓLNE LEKCJI:
- uczeń zna pojęcia: rozwinięcia dziesiętne skończone, nieskończone, okres;
- uczeń potrafi zapisać liczby wymierne w postaci rozwinięć dziesiętnych skończonych i rozwinięć dziesiętnych nieskończonych okresowych;
- umie porównywać liczby wymierne;
- umie porządkować liczby wymierne;
- umie określić na podstawie rozwinięcia dziesiętnego, czy dana liczba jest liczbą wymierną

METODY I SOSOBY REALIZACJI CELÓW:
- poszukująca – uczniowie podczas pogadanki heurystycznej na początku lekcji, opartej wcześniejszej pracy w parach z kartami pracy, uświadamiają sobie, że każdy ułamek zwykły można zamienić na ułamek dziesiętny; wysnuwają wniosek, że dla każdej liczby wymiernej można znaleźć rozwinięcie dziesiętne skończone lub nieskończone , definiują cele lekcji.
- praktyczna – praca w parach z kartą pracy, praca z zeszytami ćwiczeń i e-ćwiczeniami, praca z programem Matlandia i kalkulatorem;
- podająca – Podanie tematu lekcji, notatki do zeszytu, podanie celów lekcji, kryteriów sukcesu
FORMY PRACY:
- praca w parach;
- praca z zeszytem ćwiczeń i e-ćwiczeniami;
- pogadanka heurystyczna;
- praca z kalkulatorem;
- praca z zadaniami interaktywnymi z Matlandią – burza mózgów.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE, MATERIAŁY POMOCNICZE:
- zeszyt, zeszyt ćwiczeń „Matematyka z plusem klasa 7” wyd. GWO;
- e-ćwiczenia GWO do wyświetlenia na tablicy multimedialnej;
- kalkulator wyświetlany na tablicy multimedialnej;
- karty pracy;
- program on-line Matlandia wyd. GWO

PRZEBIEG LEKCJI:
1. Część organizacyjna
2. Zaangażowanie i wysnucie celów lekcji w formie pogadanki heurystycznej.
3. Tok lekcji.
 notatka do zeszytu – temat, cele, kryteria sukcesu
 praca z zeszytem ćwiczeń i e-ćwiczeniami na tablicy multimedialnej.
zadania 1-2 / str. 7
zadania 3-5 / str. 8

4. Podsumowanie lekcji i ewaluacja.
Uczniowie wspólnie – burza mózgów ćwiczą – sprawdzają stopnień zrozumienia materiału podczas pracy z interaktywnym programem Matlandia – klasa VII - rozwinięcia dziesiętne.
5. Zadanie pracy domowej i jej omówienie.
zad. 1-2 / str. 16 podręcznik

Anna Lada
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.