Katalog

Monika Zawada, 2020-05-19
Mirosławiec

Matematyka, Konspekty

Scenariusz lekcji matematyki w kl. 8 "Wprowadzenie Twierdzenia Pitagorasa".

- n +

Scenariusz lekcji matematyki przygotowany dla klasy VIII, GWO
Temat: Wprowadzenie twierdzenia Pitagorasa.
Czas: 45 minut
Cel lekcji w języku ucznia:
Poznam twierdzenie Pitagorasa, nauczę się zapisywać zależności wynikające z tego twierdzenia.
Ogólne zadania lekcji:
• cel kształcący
 rozwijanie wyobraźni geometrycznej uczniów,
 kształcenie umiejętności zapisywania związków wynikających z twierdzenia Pitagorasa,
 rozwijanie wyobraźni matematycznej w kontekście sytuacji praktycznej,
• cel wychowawczy
 doskonalenie umiejętności pracy w grupie,
 przyzwyczajanie uczniów do dokładności oraz staranności przy sporządzaniu rysunków oraz zapisu matematycznego.
Cele operacyjne lekcji:
 uczeń zna twierdzenie Pitagorasa,
 uczeń potrafi zapisać treść twierdzenia Pitagorasa w postaci wzoru przy standardowych i niestandardowych oznaczeniach
 uczeń wyznacza dowolny brakujący bok trójkąta prostokątnego,
 uczeń stosuje poznane twierdzenia w różnego typu problemach praktycznych,
 uczeń wypowiada się i używa języka matematycznego.
Metody i formy organizacyjne nauczania:
a) formy organizacyjne
- praca z całą klasą,
- praca indywidualna,
- praca w parach,
b) metody nauczania
- pogadanka,
- prezentacja,
- problemowo – ćwiczeniowa,
c) środki dydaktyczne
- komputer,
- tablica multimedialna,
- tablety z dostępem do Internetu,
- zeszyt, podręcznik,
- arkusze papieru, mazaki, linijki.
Zakres podstawy programowej:
VIII.1 zna i stosuje w sytuacjach praktycznych twierdzenie Pitagorasa (bez twierdzenia odwrotnego).

Plan lekcji.
I. Część wstępna.
1. Przywitanie klasy.
2. Sprawdzenie obecności.
3. Sprawdzenie pracy domowej.

II. Część zasadnicza.
1. Podanie uczniom tematu i celu lekcji.
2. Przypomnienie wiadomości o trójkącie prostokątnym
Na stronie https://www.medianauka.pl/trojkat-prostokatny nauczyciel wyświetla wiadomości dotyczące trójkąta prostokątnego.

3. Wprowadzenie twierdzenia Pitagorasa.
Uczniowie na arkuszu papieru rysują trójkąt prostokątny o bokach 3 cm, 4 cm, 5 cm. Następnie na każdym boku trójkąta budują kwadraty i obliczają ich pola. Zauważają, że suma pól kwadratów zbudowanych na przyprostokątnych jest równa polu kwadratu zbudowanego na przeciwprostokątnej. Swoje spostrzeżenia sprawdzają za pomocą programu GeoGebra.

4. Podanie treści twierdzenia Pitagorasa.
5. Zapisywanie zależności wynikających z twierdzenia Pitagorasa.
Uczniowie pracując w parach rozwiązują zadanie 5 str. 84.
6. Rozwiązywanie zadań dotyczących obliczania trzeciego boku trójkąta za pomocą twierdzenia Pitagorasa (podręcznik str. 84).
7. Ocena pracy uczniów.
III. Część końcowa.
1. Podsumowanie lekcji.
Jako podsumowanie lekcji uczniowie rozwiązują test na stronie https://www.megamatma.pl.

2. Zadanie pracy domowej.
3. Pożegnanie klasy.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.