Katalog

Monika Zawada, 2020-05-19
Mirosławiec

Matematyka, Konspekty

Scenariusz lekcji matematyki kl.6

- n +

Scenariusz lekcji matematyki przygotowany dla klasy VI
Temat: Dodawanie liczb całkowitych.
Czas: 45 minut

Cel lekcji w języku ucznia:
Umiem dodawać liczby całkowite.
Cele lekcji:
a. Widomości
Uczeń:
• zna algorytm dodawania liczb całkowitych.
b. Umiejętności
Uczeń:
• dodaje liczby całkowite,
• stosuje dodawanie liczb całkowitych w zadaniach praktycznych.
Cele wychowawcze:
• rozwijanie aktywnej postawy ucznia.
Metody pracy:
• lekcja prowadzona metodą lekcji odwróconej,
• pogadanka,
• ćwiczenia praktyczne.

Formy pracy:
• praca indywidualna,
• praca zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
• komputer z dostępem do Internetu,
• zeszyt, podręcznik, zeszyt ćwiczeń „Matematyka 2001”,
• tablica multimedialna i rzutnik,
• platforma LearningApps,
• filmik dla ucznia pistacja.tv/film/mat00158-dodawanie-liczb-całkowitych,
• karteczki z liczbami całkowitymi.

Zakres podstawy programowej:
III. Modelowanie matematyczne.
Uczeń dobiera odpowiedni model matematyczny do prostej sytuacji, stosuje poznane wzory i zależności, przetwarza tekst zadania na działania arytmetyczne i proste równania.
3. Liczby całkowite. Uczeń:
5) wykonuje proste rachunki pamięciowe na liczbach całkowitych.
Uwagi
Dzień wcześniej uczniowie otrzymali instrukcję, jak mają przygotować się do następnej lekcji:
„Dodawanie liczb całkowitych”
Cel lekcji jest następujący : Umiem dodawać liczby całkowite.
Aby cel ten osiągnąć obejrzyj filmik na podanej stronie pistacja.tv/film/mat00158-dodawanie-liczb-całkowitych. Możesz to zrobić kilka razy.

Plan lekcji:
I. Część wstępna.
1. Sprawy organizacyjne, sprawdzenie zadania domowego.
2. Podanie tematu lekcji.
3. Uczniowie wykonując zadanie domowe na stronie pistacja.tv zapoznali się z filmikiem dotyczącym Dodawania liczb całkowitych. Nauczyciel sprawdza stopień zrozumienia przez nich tematu. Wyświetla na platformie LearningApps ćwiczenia dotyczące dodawania liczb całkowitych. Pierwsze polega na wykonaniu działania i przyporządkowania otrzymanego wyniku do odpowiedniej grupy.

Drugie ćwiczenie polega na dobraniu odpowiedniej pary. Uczniowie dodają liczby całkowite i łączą działanie z wynikiem.



II. Część zasadnicza.
1. Rozwiązywanie zadań z podręcznika, zeszytu ćwiczeń.
Nauczyciel cały czas kontroluje pracę uczniów, udziela dodatkowych wyjaśnień osobom mającym jeszcze problemy z dodawaniem liczb całkowitych.
III. Część końcowa.
1. Podsumowanie zajęć.
Każdy uczeń dostaje losową karteczkę z liczbą całkowitą.
Nauczyciel prowadzi zabawę i kontroluje poprawność wykonywanego zadania. Podaje działanie dodawania liczb całkowitych. Wstaje osoba, która ma na karteczce dany wynik.
2. Zadanie pracy domowej.
3. Ewaluacja lekcji.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.