Katalog

Monika Żebrowska, 2020-05-22
Radomsko

Język angielski, Scenariusze

scenariusz lekcji requests and offers

- n +


Monika Żebrowska


Konspekt lekcji języka angielskiego

1. Typ szkoły: ZSP w Dobryszycach
2. Poziom nauczania: podstawowy
- 2 rok nauki
- klasa V b
- liczba godz. tygodniowo: 3
3. Data: 25.10.18
4. Temat lekcji: Requests and offers - Speaking
5. Podręcznik programowy: „Steps plus” klasa V

6. Cele jednostki lekcyjnej:

- UMIEJĘTNOŚCI
- uczeń potrafi wyrazić żądanie i propozycję w języku obcym;
- uczeń potrafi pracować w grupie i skutecznie się komunikować;

- WIEDZA JĘZYKOWA
- uczeń zna nazwy produktów spożywczych;
- uczeń zna słownictwo przydatne w codziennym komunikowaniu się;
- uczeń wie co to są rzeczowniki policzalne i niepoliczalne;

- POSTAWY
- uczeń jest aktywny i chętnie współpracuje w grupie;

KSZTAŁTOWANIE KOMPETENCJI KLUCZOWYCH
skuteczne porozumiewanie się w języku ojczystym i obcym;
(poprawność językowa, uczenie gramatyki funkcjonalnej, poszerzanie słownictwa przydatnego w codziennym porozumiewaniu się, inicjowanie rozmowy, słuchanie ze zrozumieniem)
kompetencje matematyczne (dociekanie, logiczne myślenie)
kompetencje informatyczne (poszukiwanie i gromadzenie informacji, uwrażliwienie na prawdziwość i rzetelność danych, korzystanie z aplikacji komputerowych)
umiejętność uczenia się (wskazanie sposobu uczenia się, samodzielne docieranie do informacji, kierowanie komunikatów wzmacniających, uświadamianie wartości edukacji)
kompetencje społeczne (praca w grupie)
kompetencja inicjatywności (wykonanie projektu językowego, wzbudzanie kreatywności)



FORMY PRACY:
praca w plenum;
praca w parach;
praca indywidualna;

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
tablica interaktywna;
podręcznik programowy;
płyta CD;
komputer;
piłka;
tablica;

METODY:
metody aktywizujące (burza mózgów, zabawa dydaktyczna, drama)
audiolingwalna
komunikacyjna

MATERIAŁY:
- ćwiczenia interaktywne www.znamangielski.com
- karty pracy (załączniki)


FAZY JEDNOSTKI LEKCYJNEJ

1. WPROWADZENIE

Cele szczegółowe:
uczeń aktywizuje wcześniej zdobytą wiedzę z zakresu tematu: „Food and drinks”

Czynności ucznia:
uczeń odpowiada na zadane przez nauczyciela pytania;
opisuje obrazek;
aktywuje wcześniej zdobytą wiedzę;
Czynności nauczyciela:
nauczyciel sprawdza obecność, zapisuje i wyjaśnia temat lekcji, przedstawia cele lekcji, zadaje pytania, steruje przebiegiem lekcji, dba o poprawność wymowy i wyrażania się, wzbudza ciekawość wśród uczniów, zachęca do nauki języka;

Planowany czas:
ok. 15 min.

2. FAZA PREZENTACYJNA

Cele szczegółowe:
uczeń ćwiczy prawidłową wymowę wprowadzonej leksyki;
uczeń uczy się składać zamówienie w restauracji;
tłumaczy dialog domyślając się znaczenia słów z kontekstu;
uczeń ćwiczy umiejętność słuchania ze zrozumieniem;
uczeń poznaje nazwy produktów spożywczych;
uczeń uczy się zadawać pytanie i odpowiadać na nie: Can I help you?, I'd like …
wyraża własne myśli;
uczeń docieka, wnioskuje, próbuje samodzielnie utworzyć regułę;

Czynności ucznia:
uczeń wyszukuje w tekście słuchanym określone informacje;
uczeń pracując w parze wyraża prośbę lub oferuje;
wykonuje ćwiczenie na karcie pracy;
próbuje utworzyć regułę gramatyczną: kiedy używamy „some” i powiedzieć jakie to są rzeczowniki policzalne i niepoliczalne;

Czynności nauczyciela:
nauczyciel wprowadza nową leksykę;
nauczyciel dba o poprawność wypowiedzi uczniów;
nauczyciel dba o poprawność wymowy;
objaśnia polecenia do poszczególnych zadań;

Planowany czas:
ok. 15 min.

FAZA ĆWICZEŃ

Cele szczegółowe:
uczeń utrwala nazwy nowopoznanych słów;
uczeń doskonali umiejętność mówienia, słuchania i reagowania językowego;

Czynności ucznia:
uczeń wykonuje ćwiczenia słuchowe i leksykalne (4,5,6,7/27)
uczniowie w parach prowadzą krótki dialog;
uczeń przygotowuje krótkie menu i korzysta z niego;

Czynności nauczyciela:
nauczyciel dba o poprawność wymowy oraz poprawność wypowiedzi uczniów;
objaśnia polecenia do ćwiczeń;
steruje przebiegiem lekcji;

Planowany czas:
ok. 15 min.


Ewaluacja własnych działań: przeprowadzone na koniec zajęć dialogi pokazują co uczniowie zapamiętali z lekcji;

Praca z uczniem zdolnym i słabym dydaktycznie: uczniowie otrzymują różnorodną pracę domową.

Praca domowa: Sporządź własne menu (forma projektu). Wyszukaj w zasobach Internetu kilka potraw charakterystycznych dla Wielkiej Brytanii.

Bibliografia:
S.Wheeldon, T.Fallla, P.A.Davies, P.Shipton; „Steps plus V”;
www.znamjęzyki.com
M.Stanowski, „Teoria w pigułce”, Warszawa 2017

Załączniki:
karta pracy 1,2,3,4
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.