Katalog

Wioleta Dobrzyniecka, 2020-05-22
Strzelin

Zajęcia pozaszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęć kulinarnych

- n +



Temat zajęć: Pieczemy drożdżowe rogaliki na przyjęcie z okazji „Dnia Kobiet”.


Miejsce: Pracownia gospodarstwa domowego w SOSzW
Środowisko: grupa II
Czas trwania: 60 min.
Data: 6 marca 2018 r.


Cele wychowawcze:
-Kształtowanie u wychowanków szacunku dla kobiet;
-Rozwijanie zainteresowań twórczych i zdolności kulinarnych;
-Rozwijanie umiejętności i wiary we własne siły;

Cele rewalidacyjne:
- podnoszenie poziomu sprawności manualnej;
- ćwiczenie koncentracji uwagi;

Cele dydaktyczne:
-doskonalenie umiejętności prawidłowego posługiwania się narzędziami i urządzeniami używanymi podczas wykonywania ciasta drożdżowego.
- kształtowanie umiejętności posługiwania się wagą kuchenną,
- przypomnienie podstawowych przepisów BHP.

Metody:
- słowne (formułowanie poleceń przez nauczyciela).
- poglądowe ( ćwiczenia praktyczne).

Forma zajęć: indywidualna, zbiorowa, jednolita i zróżnicowaną.



Pomoce dydaktyczne:
- Surowce i półprodukty niezbędne do wykonania rogalików drożdżowych z marmoladą wieloowocową.
- Miski o różnej wielkości, elektryczny mikser, łyżki stołowe, kubeczki, stolnica, wałek, nóż, metalowe garnki, różnej wielkości blachy do pieczenia, elektryczny piekarnik
- Strój ochronny fartuch gospodarczy – ochronny i obuwie zmienne;
- Środki czystości.



Przebieg zajęć:



1. Zajęcia wstępne:
- powitanie, omówienie tematu zajęć i przypomnienie podstawowych przepisów BHP;
- przygotowanie stanowisk pracy, narzędzi i założenie odzieży ochronnej
- przydział czynności związanych z przygotowaniem ciasta drożdżowego, formowania oraz
pieczenia rogalików drożdżowych.

2. Zajęcia właściwe:
Dwoje wychowanków otrzymuje zadanie wykonania ciasta drożdżowego ,
- zapoznanie wychowanków z przepisem na rogale drożdżowe i sposobem wykonania ciasta,
- przygotowanie podstawowych i dodatkowych składników, zapoznanie się z wagą kuchenną,
- pomoc wychowawcy podczas przygotowania ciasta drożdżowego,
- po dokładnym wyrobieniu ciasta odkładamy je do wyrośnięcia.
- w czasie leżakowania ciasta wychowankowie słuchają piosenek o kobietach odtwarzanych z magnetofonu w pracowni kulinarnej,
- wychowawca przeprowadza rozmowę kierowaną o znaczeniu kobiet w życiu mężczyzny.
- wychowankowie przygotowują stanowiska do formowania rogali.
- wychowawca wałkuje ciasto i wycina trójkąty, a wychowankowie formują z nich rogale z marmoladą
- jeden z wychowanków otrzymuje polecenie przygotowania blach do pieczenia, włączenia piekarnika, ustawienie odpowiedniej temperatury oraz wykładania uformowanych rogali na blachy.
- wychowawca wkłada blachy do piekarnika oraz pilnuje właściwej obróbki termicznej rogali, - studzenie upieczonych rogali.

Czynności porządkowe po zakończeniu zadania:
- umycie naczyń, czyszczenie zlewozmywaka,
- wytarcie i złożenie stolików , ustawienie krzesełek,
- zamiatanie podłogi,
- mycie podłogi ( jeżeli będzie wystarczająca ilość czasu).

3.Zakończenie zajęć i podsumowanie pracy uczniów.
Na zakończenie wychowankowie zostaną poproszeni o:
- opisanie dzisiejszych zajęć
- czy każdy z wychowanków przestrzegał podstawowe przepisy BHP w czasie zajęć,
- o stopień zaangażowania wychowanków w wykonanie zadania,
- dlaczego porządkowanie pracowni gospodarstwa domowego jest takie ważne,
- samoocenę swojej pracy,
- ocena zaangażowania i pracy wychowanka,
- podziękowanie za pracę i omówienie przebiegu przyjęcia dla Pań i dziewcząt w Ośrodku.


.

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.