Katalog

Rafał Grzybek, 2020-05-22
Bytom

Zajęcia artystyczne, Konspekty

Konspekt - pracownia ceramiczna

- n +



Konspekt z zajęć

Koło Ceramiczne - 18 grudzień 2019 r.



Temat: „Wykonujemy ozdoby świąteczne - Mikołaj”

Miejsce hospitacji: Młodzieżowy Dom Kultury nr 2, ul. Popiełuszki 9, 41 – 906 Bytom

Cel główny: Wprowadzenie uczniów do aktywnego uczestnictwa w kulturze i sztuce.

Cele operacyjne:

• Uczeń zna – ma wyobrażenie jak wygląda Mikołaj, co symbolizuje i z jakimi świętami jest związany

• Uczeń rozumie – wie czym są święta Bożego Narodzenia, dlaczego je obchodzimy, jakie jest znaczenie świątecznych ozdób i dekoracji, jak powinien wyglądać Mikołaj, oraz jakimi metodami można takie ozdoby wykonać z gliny

• Uczeń potrafi – rzeźbić w glinie (wykonywać kulki i wałeczki gliniane); malować farbami i szkliwami; posługiwać się narzędziami i materiałami ceramicznymi, malarskimi (potrafi dobierać odpowiednie narzędzia oraz uzyskiwać określone barwy i efekty plastyczne)


Metody pracy: twórcza

Formy pracy: grupowa

Środki dydaktyczne: deseczki, folia, formy gipsowe, glina, farby ceramiczne (szkliwa), pędzle, styropian, złote włosie, klej polimerowy, kawałki futerka, dłutka i inne narzędzia rzeźbiarskie

Czas trwania zajęć: trzy godziny lekcyjne



PRZEBIEG ZAJĘĆ :

Fazy lekcji (czynności nauczyciela, czynności ucznia środki dydaktyczne)

Wstępna
- powitanie
- czynności organizacyjne
– sprawdzenie obecności
- podanie tematu zajęć
- ustalenie planu pracy z podziałem na stanowiska pracy i grupy :

I grupa – która będzie malować i ozdabiać wykonane wcześniej Mikołaje
II grupa – która będzie dopiero formować Mikołaje z gliny
- powitanie nauczyciela

Główna
- pogadanka na temat estetyki wykonywanych prac

- pogadanka: jakich wzorów i barw należy używać do uzyskania określonych efektów wizualnych (grupa I)


- pokazanie przykładowych prac (omówienie sposobów ich wykonania oraz materiałów wykorzystanych do pracy)


- nauczyciel przygotowuje formy gipsowe (zabezpieczając ją folią tak by glina nie przyklejała się do formy)


- młodzież odpowiada na pytania nauczyciela odnośnie swoich pomysłów: „jakich kolorów chciała by użyć oraz jakie wzory chciałaby stworzyć – grupa I

- młodzież pracuje grupowo, malując Mikołaje, jednocześnie zastanawiając się nad kolorystyką i sposobem malowania (grupa I)


- malowanie Mikołajów lakierem bezbarwnym (grupa I)


- młodzież samodzielnie wykonuje plastry gliniane które następnie owija wokół formy gipsowej (grupa 2)


- czasopisma oraz prace wykonane przez starszych uczniów


- farby akrylowe ewent. szkliwa, pędzle, klej, złote włosie, styropian, futerko


- glina, formy gipsowe, deseczki drewniane, folia, narzędzia ceramiczne (nożyki, dłuta)

Końcowa
- omówienie wykonanych zadań, określenie czy zostały wykonane zgodnie z założeniami

- ocena pracy uczniów przez nauczyciela

- podziękowanie za wspólną pracę i zabawę

- zapowiedź następnego tematu

- pożegnanie młodzieży

- omówienie z nauczycielem wykonanych zadań

- podziękowanie za zajęcia i wspólnie spędzony czas

- pożegnanie nauczyciela












Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.