![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
AWANS | INFORMACJE | Dla nauczyciela | Dla ucznia | LOGOWANIE |
![]() |
![]() |
Katalog MICHAŁ SOBIK, 2020-05-22 PAWLOWICE Historia, Konspekty Konspekt lekcji - Powstanie kościuszkowskie (SP)klasa: VI -temat : Powstanie kościuszkowskie -czas: 2x 45 min I.Cele ogólne : zapoznanie z przyczynami, przebiegiem i skutkami powstania kościuszkowskiego ; zapoznanie z wewnętrznymi i zewnętrznymi przyczynami upadku I RP, doskonalenie umiejętności pracy w grupie oraz tworzenia i uzasadniania stanowiska II. Cele dla ucznia (operacyjne): - Wyjaśnić przyczyny powstania kościuszkowskiego - Przestawić przebieg powstania - Wskazać na mapie ziemie odebrane RP w wyniku III rozbioru - Znam wydarzenia związane z datami: 24 III 1794, 10 IV 1794 r. , 1795 r. - Stosuje poprawnie terminy : naczelnik, insurekcja, uniwersał połaniecki, - Przedstawiam dokonania postaci: Tadeusza Kościuszki, Jan Kilińskiego, Jakuba Jasińskiego, - Przedstawić zewnętrzne i wewnętrzne przyczyny upadku RP w XVIII w. (warszawska / krakowska szkoła historyczna) III. Metody : - drzewo decyzyjne, praca pod kierunkiem, pogadanka, wykład, kula śnieżna, ranking diamentowy IV. Środki : - prezentacja, ćwiczenia Wordwall / xero V. Przebieg zajęć: Czynności wstępne - sprawdzenie obecności Rekapitulacja wtórna 1. Zadanie pytań dla całości klasy : - Przypomnijcie przyczyny uchwalenia Konstytucji 3 maja - wskażcie, jak na Konstytucję zareagowali Szczęsny Potocki i Franciszek Ksawery Branicki i podajcie nazwę organizacji, którą utworzyli - Wskażcie państwo, do którego zwróciła się o wsparcie - Wskażcie skutki wojny w obronie konstytucji Ogniwo łączące - zwrócenie uwagi, że po II rozbiorze odkryto prawdziwe intencje polityki rosyjskiej zmierzającej do podporządkowania Polski Część zasadnicza lekcji 1.Podanie tematu i celów lekcji: 2. Drzewo decyzyjne : Czy należy rozpocząć powstanie ? - wyjaśnienie metody - wpisanie problemu i celów - Podsumowanie i wskazanie, że rosyjskie żądania redukcji armii przesądziło o wybuchu powstania 3. Praca samodzielna: Przebieg powstania kościuszkowskiego - wyświetlenie punktów do planu na slajdzie 4. Pogadanka : przebieg powstania: - sprawdzenie poprawności wykonania zadania 5. Wykład - przedstawienie skutków powstania i III rozbioru Polski - z pomoc mapy wskazuje ziemie przypadające każdemu z zaborców po III rozbiorze 6. Polecenie wykonania ćwiczeń chronologia, mapa, karykatura (serwis Wordwall podanie kodu QR do ćwiczeń / ćwiczenia xero) 7. Metoda kuli śnieżnej : dlaczego Rzeczpospolita upadła w XVIII w. ? - wyświetlenie slajdu ze schematem, pytaniami pomocniczymi i tabelą „wewnętrzne” i „zewnętrzne” - sprawdzenie wykonania zadania - zapoznanie uczniów z poglądami warszawskiej i krakowskiej szkoły historycznej 8. Ranking diamentowy w grupach waga różnych przyczyny upadku I RP: - podział uczniów na 3-4 osobowe - wyświetlenie slajdu ze schematem rankingu - sprawdzenie wykonania zadania (+ możliwa dyskusja) 9. Rekapitulacja pierwotna: - zadanie pytań dla całości klasy - wymień przyczyny powstania - omów krótko jego przebieg - wskaż najważniejszy skutek powstania - scharakteryzuj poglądy warszawskiej / krakowskiej szkoły historycznej - zajmij stanowisko w sprawie wagi przyczyn upadku I RP. Czynności końcowe - podsumowanie pracy, wskazanie uczniów aktywnych Zgłoś błąd Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |