|
|
Katalog Jagoda Świder, 2020-05-22 Lublin Zajęcia przedszkolne, Konspekty Co i dlaczego dymi ?Konspekt zajęć w grupie dzieci 5-6 letnich Opracowała: Jagoda Świder Temat: „Co i dlaczego dymi?” Cel główny: zwiększenie wiedzy dziecka w zakresie dymów Cele operacyjne: (Dziecko) - potrafi zlokalizować różne źródła dymów; - określa różne rodzaje dymów; - podaje przyczyny wydobywania się dymów. Metody: • podające: objaśnienie; pogadanka; • poszukujące: rozmowa • ekspresyjne: ekspresja ruchowa; ekspresja słowna; ekspresja plastyczna • praktyczne: pokaz; zadania stawiane dzieciom; Formy: indywidualna; zbiorowa; grupowa Środki dydaktyczne: plansza ze źródłami dymów; opowiadanie O smutnym i wesołym dniu; obrazki z obiektami mającymi pozytywny lub negatywny wpływ na stan otaczającego nas powietrza; 2 pętle i obrazek a) z przekreślonym dymem b) z dymem; białe kartki papieru, kredki/flamastry. Przebieg zajęć 1. Rozmowa na temat obserwacji dymu zaobserwowanego podczas ostatniego spaceru dzieci. Nauczyciel zadaje pytania: - Co dymi? -Jak dymi? - Co dymi najmocniej? - Co dymi najsłabiej? - Jakie kolory mają dymy? - Dlaczego coś dymi? 2. Pokaz planszy ze źródłami dymów. Nauczyciel wyjaśnia, że dymy są oznaką, że coś się pali, coś się spala, np. drewno, papier, benzyna. Spalanie tych materiałów służy ogrzewaniu mieszkań, gotowaniu, uruchamianiu pieca fabrycznego, czy poruszaniu się pojazdów. To ludziom bardzo ułatwia życie, ale z drugiej strony dymy zanieczyszczają środowisko, szkodzą nam, zwierzętom i roślinom. Ludzie zmniejszają negatywny wpływ dymów poprzez zakładanie filtrów i katalizatorów na kominy i rury samochodowe. Czasem dymy powstają, gdyż płoną lasy, domy. Są to jednak nieszczęśliwe i nieprzewidziane przez człowieka zdarzenia. Nauczyciel wspomina także o dymie papierosowym (jako wstęp do kolejnych zajęć). 3. Zabawa ruchowa Świeże powietrze/dymi. Dzieci spacerują po sali. Na komendę „świeże powietrze” wyobrażają sobie pachnącą łąkę/leśną polanę i głęboko wdychają powietrze nosem unosząc ręce do góry. Na hasło „dymi” wyobrażają sobie zatłoczone ulice pełne samochodów i fabryk. Zachowują się tak jakby chciały przepędzić zanieczyszczone powietrze: dmuchają przed siebie, opędzają się od dymu, zasłaniają usta i nos. 4. Czytanie opowiadania O smutnym i wesołym dniu (załącznik nr 1) Każde dziecko dostaje kartonik z wesołą i smutną twarzą. Podczas gdy nauczyciel czyta kilka wydarzeń, dzieci podnoszą do góry obrazek, który odzwierciedla jak w danej sytuacji by się czuły. 5. Ćwiczenie orientacyjno-porządkowe Co wpływa na zanieczyszczenie powietrza? Każde dziecko dostaje jeden obrazek. Ma zdecydować gdzie go położy – czy do pętli obiektów zanieczyszczających powietrze, czy też do pętli obiektów neutralnych (przyjaznych) dla powietrza. Obiekty na obrazkach: hulajnoga, rower, samochód, pociąg spalinowy, rolki, samolot, sanki, motocykl, kajak, autobus, żaglówka, fabryka, deskorolka, ciężarówka, wóz konny, kominek, traktor, narty. 6. Praca plastyczna czyste – brudne powietrze. Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Zadaniem dzieci z jednej grupy jest namalowanie jak widzą świat z zanieczyszczonym powietrzem, pełnym dymu. Druga grupa maluje świat o czystym, przyjemnym powietrzu. Po wykonaniu zadania, dzieci prezentują swoje prace. Krótkie podsumowanie i podziękowanie za zajęcia . Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |