|
|
Katalog Edyta Nowicka, 2020-05-21 Łódź Zajęcia przedszkolne, Scenariusze Ćwiczenia utrwalające znajomość figur geometrycznych, rozwijające uwagę i percepcję przestrzenną „Ćwiczenia utrwalające znajomość figur geometrycznych, rozwijające uwagę i percepcję przestrzenną”- konspekt sytuacji edukacyjnej przeprowadzonej przez nauczycielkę Edytę Nowicką Cele ogólne: - kształtowanie umiejętności zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw - doskonalenie umiejętności rozpoznawania figur geometrycznych - kształtowanie umiejętności porównywania i grupowania figur - doskonalenie umiejętności liczenia - doskonalenie koordynacji wzrokowo- słuchowo- ruchowej Cele szczegółowe: dziecko: - przestrzega wspólnie ustalonych zasad zabawy w wyznaczonym miejscu - stosuje się do obowiązujących reguł w zabawach ruchowych - rozpoznaje kształty figur geometrycznych (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt) oraz używa ich nazw - odwzorowuje kształt figur geometrycznych za pomocą sznurka i patyczków - klasyfikuje wybrane figury wobec trzech kryteriów: kształtu, koloru, ilości kropek - układa figury geometryczne na odpowiednim polu na planszy według podanych kryteriów - dodaje kropki na dwóch kostkach i podaje wynik dodawania - rzuca woreczek do celu i skacze obunóż na pole oznaczone liczbą stanowiącą wynik dodawania ilości kropek na dwóch kostkach - koloruje korale według podanego kodu przeliczając kropki na każdym koraliku Formy pracy: z całą grupą, indywidualna Metody pracy: - percepcyjna –pokaz - czynna – zadania stawiane do wykonania - słowne Pomoce dydaktyczne: zagadki dotyczące figur geometrycznych, figury geometryczne wycięte z kartonu, sznurki, patyczki, płyta z muzyką „Taniec rosyjski” Piotra Czajkowskiego, figury geometryczne na sznurku, plansza z figurami, puzzle do ułożenia gry „ W klasy”, woreczek, 2 kostki do gry, praca „Korale”, kredki Przebieg zajęć: 1. Zabawa na powitanie- „Witam wszystkich, którzy…” – dzieci i nauczyciel stają w kręgu. Prowadzący wypowiada różne powitania. Dzieci, które uważają, że zostały powitane wykonują określone przez nauczyciela ruchy, np. Witam wszystkich, którzy przyszli do przedszkola… Witam wszystkich , którzy są uśmiechnięci….. 2. Zabawa dydaktyczna „Figury geometryczne” – Nauczyciel czyta zagadki dotyczące figur geometrycznych. Dzieci słuchają zagadek i podnoszą do góry po kolei tylko tą figurę, która jest rozwiązaniem danej zagadki. Następnie dzieci z patyczków układają trójkąt i kwadrat a ze sznurka- koło i prostokąt 3. Zabawa ruchowa „Figura, kolor, liczba…" – każde dziecko otrzymuje figurę geometryczną na sznurku z liczbą kropek od 1 do 5, którą zawiesza na szyi. Dzieci poruszają się w rytm muzyki do utworu „Taniec rosyjski” Piotra Czajkowskiego. Na przerwę w muzyce nauczyciel mówi np.: Figura, kolor, liczba a zadaniem dzieci jest połączyć się według kształtów, kolorów lub takiej samej ilości kropek na figurze. Zabawę powtarzamy kilka razy. 4. Zabawa dydaktyczna „ Plansza z figurami”- dzieci po kolei wybierają daną figurę w określonym kolorze i z właściwą ilością kropek i układają ją na planszy w odpowiednim polu. 5. Zabawa „W klasy”- na dywanie rozłożone są puzzle jak do klasycznej gry w klasy. Każde dziecko po kolei rzuca 2 kostkami do gry i ustala wynik dodawania oczek na kostkach. Następnie rzuca worek gimnastyczny na odpowiednie pole i skacze z pola na pole, podnosi worek i skacząc wraca na początek gry. 6. Praca „Korale”- przy stolikach dzieci kolorują korale według podanego kodu np. koralik z 4 kropkami na czerwono itp. 7. Zakończenia zajęć oraz podziękowanie, pochwalenie dzieci za udział w zajęciach. Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |