Katalog

Ewa Świdowska, 2020-05-21
Dobre Miasto

Zajęcia przedszkolne, Konspekty

Scenariusze, uroczystości

- n +

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
Grupa III „Biedronki”

Prowadząca: Ewa Świdowska
Temat kompleksowy: „Zielona łąka w kolorach lata”
Temat zajęć: „Ile motyli przyleciało na łąkę? Więcej, mniej czy tyle samo?”- metodą czynnościowego nauczania matematyki E. Gruszczyk Kolczyńskiej.

Cele ogólne:
 wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną
 kształtowanie umiejętności logicznego myślenia
 rozwijanie aktywności i kreatywności u dzieci
 rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej dziecka
 wspomaganie rozwoju mowy dziecka
 pogłębianie więzi z rodzicami w trakcie wspólnych zajęć
 wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia

Cele operacyjne (dziecko):
 liczy i porównuje liczebność zbiorów w zakresie 5
 potrafi policzyć 5 i w miarę możliwości więcej elementów
 porównuje liczebność zbiorów, używając określeń: tyle samo, więcej o, mniej o
 rozumie, że elementów jest tyle samo niezależnie od sposobu ich ułożenia
 tworzy zbiory, opierając się na pojęciach ogólnych
 nabywa umiejętność klasyfikowania przedmiotów
 umie rozróżnić błędne liczenie od poprawnego
 posługuje się prawidłowo liczebnikami głównymi i porządkowymi w dostępnym mu zakresie
 dostrzega, co powtarza się w szeregu ułożonych przedmiotów, i kontynuuje występujące w danym układzie regularności
 utrwala znajomość podstawowych figur geometrycznych
 przestrzega umów zawartych w grupie przedszkolnej
 słucha uważnie
 wypowiada się na określony temat
 dzieli wyrazy na sylaby
 opisuje słownie obraz lub ilustrację
 układa i opowiada historyjki obrazkowe, wskazując związki przyczynowo – skutkowe
 odtwarza rytm śpiewanej piosenki: wykonuje proste ruchy - podskoki, skłony, obroty
 reaguje prawidłowo ruchem na zmiany metrum w czasie zabaw z akompaniamentem muzycznym
 wykonuje improwizację ruchową do muzyki
 ćwiczy koordynację wzrokowo- ruchową i sprawność manualną palców i dłoni
 umie wykonać czynności manipulacyjne
 potrafi określić prawą i lewą stronę własnego ciała, wskazuje części własnego ciała w odniesieniu do jego stronności, np. pokazuje prawą rękę, lewą stopę
Metody:
Aktywizujące: Czynnościowe nauczanie matematyki wg metody Gruszczyk - Kolczyńskiej, Pedagogika Zabawy, Klanza,
Czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania
Słowne: rozmowa
Oglądowe: pokaz, obrazki

Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: ilustracje, kolorowe symbole pór roku, zagadki, płyty CD, papierowe motyle, opaski na głowę, obręcze, historyjka obrazkowa, logiczna gałązka (narzędzia TOC), wycięte koła z papieru duże małe i paski, klej, blok.


Przebieg zajęć:

1.„Powitanie” („Wołamy do koła” Klanza)
Chodźcie do koła, piosenka nas woła
wszystkie dzieci zapraszamy
i na Ciebie też czekamy
tere, fere, fru!
2.Przywitanie gości, przedstawienie tematu spotkania.

3.„Jakie kolory mają pory roku?”- praca z obrazkami, rozwiązywanie zagadek słowno - obrazkowych.

 Dzieci rozwiązują zagadki słowno - obrazkowe, dzielą wyrazy na sylaby, opisują, co widzą na obrazkach i jaka to pora roku, układają obrazki we właściwej kolejności: wiosna, lato, jesień, zima – przyporządkują kolorowe symbole dla poszczególnych pór roku, - dz., dostrzega, co powtarza się w szeregu ułożonych przedmiotów, i kontynuuje występujące w danym układzie regularności.

4.Zagadki

 W marcu się zaczyna. Gdy się kończy zima, przyjdzie z wiatru ciepłym wiewem, z pąkiem kwiatów, z ptaków śpiewem. (wiosna)

 Tę ciepłą porę roku bardzo lubią dzieci: szkoła już się kończy, słonko mocno świeci…(lato)

 Co to za pora w złocie, czerwieni? Sady pomaluje i lasy przemieni?.....(jesień)

 Jaka to pora roku będzie, gdy Śnieżna Dama do nas przybędzie?.......(zima).



5.„Na łące”- improwizacja ruchowa do piosenki. (Pedagogika Zabawy)

6.„Co by było gdyby nie było owadów?”- burza mózgów.

7.„Ile motyli przyleciało na łąkę? Więcej, mniej czy tyle samo”- metodą czynnościowego nauczania matematyki E. Gruszczyk Kolczyńskiej w zakresie liczenia, klasyfikowania.


 Nauczyciel przynosi w koszu motyle w różnych kolorach. Prosi, aby dzieci posegregowały motyle wg 1 cechy – koloru do poszczególnych obręczy. Dzieci przeliczają motyle w miarę swoich możliwości, porównują liczebność zbiorów, używając określeń: tyle samo, więcej o, mniej o. Następnie dzieci odwzorowują liczę motyli w poszczególnych obręczach poprzez klaskanie, tupanie, podskakiwanie…Określają, których motyli jest najwięcej, a których najmniej.

8.„Lata mucha koło ucha””- zabawa ruchowa ze śpiewem. (Klanza)

9.„Cykl rozwoju motyla”- gałązka logiczna TOC

 Dzieci układają i opowiada historyjkę obrazkową, wskazując związki przyczynowo- skutkowe, wyróżniają etapy rozwoju motyla: jajo, gąsienica, poczwarka, motyl.

10.„Motyl” – praca plastyczna (origami)

 Dzieci otrzymują w pudełeczku paski oraz koła małe i duże - ich zadaniem jest ułożenie motyla wg instrukcji nauczyciela, następnie dzieci siadają przy stolikach i przyklejają swojego motyla na kartce papieru.

11.„Komar”- zabawa ruchowa ze śpiewem - dz., rozumie i stosuje pojęcie para (Klanza).
12.Zakończenie, podziękowanie rodzicom za udział w zajęciach.

Scenariusz Uroczystości Grupowej
„Pasowanie na Przedszkolaka”
w grupie II – 3 latki



CELE OGÓLNE:

- wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez wspólne przeżywanie przyjemności i radości.
- przyjęcie do grona przedszkolaków nowo przybyłych dzieci;
- nawiązanie bliższego kontaktu między dziećmi, rodzicami i nauczycielką;
- tworzenie w przedszkolu atmosfery radości, przyjaźni i zaufania;
- integrowanie się we wspólnej zabawie dzieci;
- zaprezentowanie umiejętności dzieci;
- kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie;

CELE OPERACYJNE:

- dziecko bawi się zgodnie z rówieśnikami i rodzicami,
- dziecko śpiewa piosenki, recytuje wiersze, inscenizuje ruchem piosenki,
- dziecko pokonuje lęk przed występami publicznymi.

POMOCE:
Dekoracja sali, magnetofon, płyty CD z podkładami, mikrofony, ołówek, upominki.

Opracowanie i prowadzenie: Magdalena Karpicz, Ewa Świdowska

PRZEBIEG:

1. Powitanie przybyłych gości.

Serdecznie i gorąco witam wszystkie dzieci, rodziców, i zaproszonych gości, którzy przybyli do przedszkola na dzisiejszą jakże ważną uroczystość. Witamy również panią dyrektor Grażynę Jasińską. Spotkaliśmy się, ponieważ wszystkie dzieci chciałyby zostać dziś prawdziwymi przedszkolakami. Jest to bardzo ważne dla nich przeżycie. Ale zanim to nastąpi, mają dla wszystkich niespodziankę. Chciałyby zaprezentować to, czego nauczyły się w przedszkolu. Liczą na mocne brawa. Zapraszamy!

2.Powitanie wszystkich przez dzieci przy piosence „Całuski”.

Wesoło witamy, wesoło witamy
wszystkich was, wszystkich was.
Radośnie śpiewamy, radośnie śpiewamy
cały czas, cały czas.
Ciekawe ciekawe co robić będziemy,
co teraz co teraz dla was szykujemy / x2
Ref. Całuski, całuski
dzisiaj dla Was mamy
całuski, całuski damy wam.

3.„Powitanie” - wiersz

Razem:
My jesteśmy przedszkolaki,
wszyscy mili, ładni tacy.
Chcemy pięknie Was powitać
opowiedzieć, co tu słychać.
Teraz pora na występy,
Każdy dzieciak jest przejęty.
Mili Państwo posłuchajcie,
oklaskami nagradzajcie.

4. Piosenka „Hopsa” Trampolinek

W naszej grupie (Hop-sa!)
dziś witamy (Hop-sa!).
Hop-sa! Hop-sa! Hop-sa! Hop-sa!
Do zabawy (Hop-sa!)
zapraszamy (Hop-sa!).
Hop-sa! Hop-sa! Hop-sa! Hop-sa!

5. Recytacja wierszy:

My jesteśmy przedszkolaki
Maluszki kochane.
Zapraszamy wszystkich
Na nasze pasowanie ( Maja S., Karol N.)

Lecz sobie nie myślcie,
że to będą cuda.
my sami nie wiemy czy nam się to uda. (Leon, Amelka)

Chcemy wam zaśpiewać
i zatańczyć ładnie
proszę się nie gniewać,
jeśli źle wypadnie. (Karol Sz., Zosia)

A więc pora na występy,
Mili państwo posłuchajcie,
oklaskami nagradzajcie. (Asia, Małgosia)


6.Piosenka „Jestem sobie przedszkolaczek”

Jestem sobie przedszkolaczek,
nie grymaszę i nie płaczę,
na bębenku marsza gram,
ram tam tam, ram tam tam.

Mamy tu zabawek wiele,
razem bawić się weselej,
bo kolegów dobrych mam,
ram tam tam, ram tam tam.

Mamy klocki, kredki, farby,
to są nasze wspólne skarby,
bardzo dobrze tutaj nam,
ram tam tam, ram tam tam.

Kto jest beksą i mazgajem,
ten się do nas nie nadaje,
niechaj w domu siedzi sam,
ram tam tam, ram tam tam.

7.Recytacja wiersza „Mam 3 latka”

Mam trzy latka trzy i pół,
brodą sięgam ponad stół.
Do przedszkola chodzę z workiem
I mam znaczek z muchomorkiem.
Pantofelki ładnie zmieniam
myję ręce do jedzenia
zjadam wszystko z talerzyka
tańczę, kiedy gra muzyka.
Umiem wierszyk o koteczku
o tchórzliwym koziołeczku
i o piesku, co był w polu
nauczyłem się w przedszkolu.


8.Taniec i śpiew do piosenki „Polka kłanianka”

Kręcą się kółeczka,
Póki gra poleczka.
Kręcą się kółeczka,
Póki polka gra.
Teraz ukłon aż po pas,
Piękny ukłon-jeszcze raz.
Tupnij raz, klaśnij też,
I zrób obrót tralala!
Tupnij raz, klaśnij też,
Skoczna polka, hopsasa!
9.Piosenka „Idzie Jaś, idzie Staś”

Idzie Jaś, idzie Staś,
Idzie też Marysia.
Wszyscy dziś grzeczni są
I nie tylko dzisiaj.
Tup, tup, tup, tup, tup, tup,
Daleko wędrują,
Hop, hop, hop, hop, hop, hop
Raźnie podskakują.

10. Zabawa taneczna ze wstążkami do piosenki „Koniki”
Noga goni nogę, biegają koniki, stukają kopytka w rytm muzyki x2
Jedna nogie tupie – tup, tup, tup.
Druga noga stuka – stuk, stuk, stuk.
Konik skacze sobie – hop, hop, hop.
Koniki w drogę – wiooooo.

11.Pasowanie dzieci na przedszkolaków przez Panią Dyrektor, wręczenie upominków.

Nauczyciel I:
Zakończyły się występy
Czas rozpocząć pasowanie.
Panią dyrektor tu zapraszamy
Dla pani specjalne zadanie mamy
Chcemy prosić o pasowanie
Przedszkolakiem niech każdy zostanie.

Nauczyciel II:
Wyciągnijcie dwa paluszki
Równiuteńko złączcie nóżki
Wszystkiego uważnie słuchajcie
I wyraźnie powtarzajcie.

Dzieci powtarzają po nauczycielu:
- jestem małym dzieckiem
- prawdziwym przedszkolakiem,
- wiem, co czynić mi wypada
- dlatego przyrzeczenie takie składam

O przyrodzie pamiętać: ślubujemy!
Chronić drzewa i zwierzęta: ślubujemy!
Radość i dumę rodzicom przynosić : ślubujemy!
Nigdy nie psocić: ślubujemy!
Wyrosnąć na przedszkolaka grzecznego
I zucha malucha: ślubujemy!

Prosimy panią dyrektor o dokonanie uroczystego pasowania.
Pani dyrektor pasuje każdego przedszkolaka i wypowiada formułę
„ Pasuję Cię na przedszkolaka”
12. Poczęstunek.
13. Podziękowanie i pożegnanie.





Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.