Katalog

Iwona Kłysz, 2020-05-21
Żelazków

Język polski, Karty pracy

Karta pracy - "Zemsta" A.Fredro

- n +

Karta pracy do lekcji w klasie 7 szkoły podstawowej

A.Fredro „Zemsta”

1. Czy wiesz?
Aleksander Fredro, żeniąc się w 1828 roku z Zofią Skarbkową, otrzymał wraz z jej posagiem połowę zamku we wsi Odrzykoń. Przeglądając stare dokumenty, znalazł akta procesowe dwóch szlachciców – Firlejów i Skotnickich, którzy w XVII wieku zajmowali dwie części zamku (Firlejowie dolną, a i Skotniccy górną). Obie rodziny były skłócone: walczyły o mur graniczny i będącą we wspólnym posiadaniu studnię. .Konflikt trwał wiele lat, a historia tej rodzinnej waśni posłużyła Aleksandrowi Fredrze za główny wątek do napisania „Zemsty”.

2. Uzupełnij streszczenie lektury.
Jeden z bohaterów dramatu – ................................ planuje małżeństwo z bogatą wdową po ............. mężach– .................................. Prosi o pomoc w swatach – .............................. Sam .............marzy zaś o tym, aby zdobyć rękę bratanicy Cześnika – ...................
..........................godzi się na małżeństwo z Cześnikiem, ale ten ma nowe problemy. Okazuje się, że znienawidzony sąsiad – ............................. – postanowił naprawić dziurę w murze rozdzielającym ich posesję. ............... nakazuje swym sługom, aby ruszyli na murarzy i powstrzymali ich od pracy. Dochodzi do bitwy przy murze.
Tymczasem .................... spotyka się ze swą ukochaną Klarą. Na drodze do szczęścia młodych stoją niesnaski pomiędzy ................ i ...............
..................... wymyśla podstęp – jako jeniec oddaje się w ręce Papkinowi i dostaje się do domu ......................... Dochodzi do spotkania ............... z ..................... Okazuje się, że wdowa niegdyś była jego przyjaciółką. On zaś przed laty podawał się za ......................
Papkin zwierza się .................... ze swego uczucia. Rozbawiona dziewczyna stawia mu niedorzeczne żądania.
Tymczasem .............. postanawia podać .................. do sądu i zażądać odszkodowania za poniesione straty, wynikające z bitwy przy murze. Wmawia swym robotnikom, że zostali ciężko ranni. Następnie proponuje on ....................małżeństwo z Podstoliną. Przybywa też do niego .................. z wiadomością, że .................wyzywa go na pojedynek.
Cześnik dowiaduje się o planowanym ślubie ..................z ..................... Planuje zemstę, postanawia wydać .................. za Wacława, nie wiedząc, że młodzi o tym właśnie marzą.
................ myśli, że został otruty przez Rejenta, spisuje więc .............................
Cała intryga kończy się zawarciem małżeństwa przez .................. i .................... oraz ugodą zwaśnionych sąsiadów.


3. Wpisz z odpowiedniej strony imiona, nazwiska, pseudonimy bohaterów.


................. ......................
ZAMEK
( najlepiej wkleić ilustrację)4. Która scena najbardziej Cię rozśmieszyła? Opisz ją w kilku zdaniach.

5. Które z problemów ukazanych w komedii można uznać za uniwersalne?


Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.