Katalog

Barbara Kurek, 2019-08-22
Dęblin

Muzyka, Konspekty

Konspekt zajęć z edukacji muzyki w klasie II.

- n +

Konspekt zajęć z edukacji muzycznej w klasie II.

Temat: Bawimy się rytmem.

Cele zajęć:
- kształtowanie poczucia rytmu,
- rozwijanie umiejętności współpracy w parach,
- pobudzanie wyobraźni i inwencji twórczej,
- wyrabianie umiejętności poruszania się w przestrzeni,
- doskonalenie estetyki i koordynacji ruchowej,
- kształtowanie świadomego ruchu i prawidłowej postawy ciała,
-utrwalenie znajomości nazw instrumentów perkusyjnych,
- utrwalenie wyglądu i czasu trwania wartości rytmicznych: całej nuty, półnuty, ćwierćnuty i ósemki.

Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
- zatrzymać się na przerwę i wznowić ruch,
- naśladować ruch i gesty w rytm słyszanej muzyki,
- wymienić podstawowe wartości nut,
- reagować na zmiany tempa,
- rozróżniać nutowe wartości rytmiczne,
- słuchać i odtwarzać zadania rytmiczno – ruchowe,
- nazwać instrumenty perkusyjne.

Metody:
- problemowo – odtwórcza,
- problemowo – twórcza,
- metoda organizowania i rozwijania działalności muzycznej dziecka.

Formy prowadzenia zajęć:
- indywidualna,
- zespołowa,
- grupowa.

Formy działalności muzycznej:
- śpiew,
- ruch z muzyką,
- gra na instrumentach,
- improwizacja ruchowa,
- tworzenie muzyki.

Środki dydaktyczne:
Plansze z wartościami rytmicznymi, płyta CD z muzyką, magnetofon, drewniane pałeczki, instrumenty perkusyjne, pianino, karty pracy, wstążki na kółkach, emotikony, kolorowe piórka, karteczki – buzie uśmiechnięte i smutne.
Przebieg zajęć:
1. Muzyczne powitanie: Dzień dobry dzieci.
Dzień dobry Pani.
( Wskazywanie kierunku melodii za pomocą gestów dłoni n – la).

2. Marsz dzieci zgodnie z akompaniamentem muzycznym. Klaśnięcie na 3 i na 4. Marsz – ćwierćnuty, ósemki – bieg, przerwa – zmiana kierunku ruchu.
3. Na melodię walca taniec w parach. Na pauzę tworzymy nieruchome figury (także w parach).
4. Echo rytmiczne. Dzieci wystukują i odtwarzają rytmy ( wyklaskiwanie, wytupywanie).
5. Wystukiwanie rytmów , wskazywanie ich na planszy, zastosowanie tataizacji (ćwierćnuta „ta” , ósemka „ti” ). „Który rytm wyklaskałam?” Powtarzanie przez dzieci.
6. Taniec ze wstążkami przy muzyce.
7. Zabawa z instrumentami perkusyjnymi. Przypomnienie nazw i brzmienia.
Ilustracja muzyczna elementów pogodowych.
8. Zabawa z patyczkami drewnianymi przy muzyce. Patyczki witają się ze sobą: spokojnie, sennie, żywo, ostro, kłótliwie , znowu spokojnie, patyczki chcą ze sobą się pobawić przy muzyce.
9. Rytmizacja wiersza „Siała baba mak”. Rytm ćwierćnut, ósemek, półnut.
10. Ćwiczenia wyciszające i odreagowujące. Taniec z piórkiem przy muzyce.
11. Utrwalenie wartości nut. Karta pracy „Muzyczny domek Baby Jagi”.
12. Praca domowa „Kolorowanka instrumenty perkusyjne”.
13. Podsumowanie zajęć. Buzie uśmiechnięte i smutne . Wręczenie emotikonów.







Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.