|
|
Katalog Jadwiga Kasak, 2019-07-04 KOLBUSZOWA Język angielski, Konspekty Guide dogs for the blind – materiał filmowy.Klasa: II Czas realizacji: 90 minut – dwie jednostki lekcyjne Temat lekcji: Guide dogs for the blind – materiał filmowy. Cele lekcji: - zapoznanie z problemami ludzi niewidomych i niedowidzących w życiu codziennym - zapoznanie z pracą wolontariuszy w organizacji charytatywnej the Guide dogs for the Blind Association w Wielkiej Brytanii - wzbogacanie zasobu słownictwa związanego z tematyką materiału filmowego - kształcenie umiejętności rozumienia słownictwa z kontekstu - kształcenie postaw poznawczych i postaw prospołecznych - zachęcenie uczniów do włączenia się w wolontariat i pomoc charytatywną - rozwijanie umiejętności rozumienia ze słuchu w trakcie projekcji materiału filmowego - doskonalenie umiejętności swobodnego wypowiadania się w języku angielskim i wyrażania opinii Metody pracy: - audiowizualna - prezentacja - dyskusja Formy pracy: - praca indywidualna kierowana przez nauczyciela i samodzielna - praca w parach - praca z tekstem – uzupełnianie informacji na podstawie przeczytanego tekstu - praca w grupach Materiały: - płyta DVD z nagraniem materiału filmowego Guide dogs for the blind - karty pracy - arkusze Bristolu w celu wykonania plakatu - słowniki języka angielskiego Przebieg lekcji: 1. Powitanie i czynności organizacyjno-porządkowe: sprawdzenie obecności oraz zapoznanie uczniów z celami lekcji 2. Rozgrzewka językowa – nauczyciel prosi uczniów o podanie pięciu zmysłów człowieka 3. Określenie i zapis tematu lekcji na tablicy: Guide dogs for the blind – materiał filmowy 4. Prezentacja nowego materiału - nauczyciel prosi uczniów, aby w parach odpowiedzieli na trzy pytania: 1. Czy znasz osobę niewidomą/niedowidzącą? 2. Z jakimi problemami zmaga się osoba niewidoma/niedowidząca w codziennym życiu? 3. Jakie zadania ma pies przewodnik? - nauczyciel prosi, aby uczniowie podzielili się swoimi doświadczeniami i opinią na forum klasy - nauczyciel rozdaje karty pracy i prosi, aby uczniowie zapoznali się z treścią zadania na rozumienie ze słuchu, następnie wspólnie z grupą omawia nowe słownictwo i jego znaczenie - po projekcji nauczyciel wyznacza uczniów i prosi ich, aby wskazali poprawne odpowiedzi na pytania dotyczące materiału filmowego - nauczyciel prosi, aby uczniowie zapoznali się z kolejnym zadaniem dotyczącym materiału filmowego, w którym muszą zdecydować, czy podane zdania są zgodne z prawdą oraz poprawili błędne informacje - nauczyciel wyznacza uczniów, aby odczytali odpowiedzi, poprawiając niewłaściwe informacje - nauczyciel prosi, aby uczniowie zapoznali się z dwoma kolejnymi zadaniami dotyczącymi prezentowanego materiału – dopasowali odpowiednie dane liczbowe do zdań z lukami - wyznaczeni uczniowie kolejno podają prawidłowe odpowiedzi 4. Utrwalenie nowego materiału: - po sprawdzeniu zadania i ewentualnej korekcie odpowiedzi uczniów nauczyciel prosi, aby uczniowie przedyskutowali w parach pytania: 1. Czy chciałbyś być wolontariuszem w organizacji charytatywnej i trenować psy, które są przewodnikami dla osób niewidomych/niedowidzących? 2. Jakie problemy mogą napotkać w swojej pracy trenerzy psów przewodników? 3. Jakie są zalety wolontariatu i trenowania psów przewodników? 4. Co zyskują ludzi niewidomi/niedowidzący w aspekcie fizycznym i emocjonalnym poprzez posiadanie psa przewodnika? - po przedyskutowaniu odpowiedzi w parach uczniowie wyrażają swoje opinie i podają przykłady zalet wolontariatu zarówno dla wolontariuszy oraz korzyści takiej pomocy dla ludzi niewidzących/niedowidzących na forum - nauczyciel dzieli uczniów na czteroosobowe grupy, rozdaje arkusze bristolu i słowniki, następnie prosi, aby uczniowie wykonali plakat zgodnie z poniższymi instrukcjami: Wyobraźcie sobie, że chcecie założyć organizację charytatywną: - Jaka byłaby misja i wizja Waszej organizacji charytatywnej? - Jakiej grupie ludzi/zwierząt chcielibyście pomóc i dlaczego? - Kto mógłby być wolontariuszem/pracownikiem Waszej organizacji charytatywnej? - Jak pozyskalibyście fundusze na Waszą organizację charytatywną? Uczniowie pracują w grupach i projektują plakaty. W razie potrzeby korzystają ze słowników języka angielskiego i konsultują się z nauczycielem. Wyniki pracy grupowej będą prezentowane na kolejnej lekcji. 5. Ustalenie zadania domowego - Uczniowie wykonują dwa zadania, w których utrwalają nowe słownictwo poznane podczas projekcji filmu (dopasowują rzeczowniki i czasowniki do odpowiednich luk w zdaniach w tekście oraz określają części mowy z kontekstu) 6. Podsumowanie - Nauczyciel pyta uczniów, czego dowiedzieli się na lekcji na temat codziennego życia i funkcjonowania ludzi niewidomych i niedowidzących i prosi o krótkie podsumowanie informacji na temat materiału filmowego Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |