Katalog

Joanna Trzcińska, 2019-06-18
Ciechanów

Język angielski, Konspekty

konspekt lekcji języka angielskiego - "W sklepie - dialogi"

- n +

LEKCJA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Prowadzący: Joanna Trzcińska
Klasa: V
Temat: Would you like …? - in a shop. (W sklepie – dialogi – ćwiczenia komunikacyjne)

Cele ogólne:
- wzbogacenie zasobów słownictwa o słowa i wyrażenia związane z zakupami;
- doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem;
- doskonalenie umiejętności aktywnego prowadzenia rozmów na tematy dnia codziennego (zakupy);
- rozwijanie świadomości językowej uczniów;
- aktywizowanie uczniów, wykorzystanie ich potencjału oraz kształtowanie w nich pewności siebie w posługiwaniu się językiem obcym;
- doskonalenie umiejętności współpracy w parach i grupach.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna brytyjską walutę, potrafi ją poprawnie zapisać i wymówić; dobiera ceny do ich słownych zapisów;
potrafi wyszukać szczegółowe informacje w dialogu oraz poprawnie go czyta;
zna rodzaje sklepów oraz produkty, jakie można w nich kupić;
umie prowadzić rozmowy w sklepie w roli sprzedawcy i kupującego: pyta o ceny i je podaje, decyduje, co chce kupić itd. ;
rozumie usłyszany tekst i potrafi uzupełnić go brakującymi wyrazami;
bierze aktywny udział w lekcji, współpracuje z innymi;
wykazuje postawę otwartości w stosunku do innych kultur;
rozwija świadomość własnego potencjału językowego oraz pewność siebie w posługiwaniu się językiem angielskim.

Metody pracy:
- aktywizujące - burza mózgów, mapa mentalna
- interaktywne – tworzenie dialogów, odgrywanie ról
- praktyczne - praca z tekstem

Formy pracy:
- praca indywidualna
- praca w grupach
- praca w parach

Pomoce dydaktyczne:
- komputer z dostępem do internetu, tablica multimedialna, projektor
- aplikacja „British money” stworzona przez nauczyciela na stronie https://learningapps.org
- oprogramowanie „Active teach” do podręcznika „Look 2”
- karty pracy
- karty do opracowania map mentalnych oraz dialogów
- „kwiatki” do ewaluacji.
Przebieg lekcji:
Faza wstępna:
1. Sprawdzenie listy obecności.
2. Zabranie pracy domowej dla chętnych.
3. Podanie tematu zajęć: Would you like …? - in a shop. i objaśnienie celów lekcji.
Faza zasadnicza
Prezentacja materiału
1. Uczniowie korzystając z aplikacji „British money” stworzonej przez nauczyciela na stronie https://learningapps.org łączą zapisane słownie ceny brytyjskie z obrazkami przedstawiającymi zapisy liczbowe cen (załącznik nr 1).

Doskonalenie i utrwalenie materiału
1. Zadaniem uczniów jest zapisać słownie podane na karcie pracy ceny, następnie słuchają nagrania, by sprawdzić swoje odpowiedzi. Ćwiczenie to jest zróżnicowane pod względem stopnia trudności - uczniowie z opiniami z poradni mają za zadanie jedynie dopasować podane ceny do ich zapisów słownych. Wybrani uczniowie odczytują zapisane ceny; nauczyciel sprawdza pracę uczniów słabszych.
2. Uczniowie zostają podzieleni na 4 grupy. Każda z nich otrzymuje kartę do opracowania mapy mentalnej związanej z różnymi typami sklepów oraz produktami, które można w nich kupić (załącznik nr 2). Zadaniem grup jest stworzenie metodą burzy mózgów map znanych im nazw produktów w kategoriach- supermarket, sklep z zabawkami, sklep komputerowy oraz odzieżowy. Czas wykonania zadania - 3 minuty. Liderzy grup prezentują swe mapy mentalne.
3. Uczniowie mają za zadanie posłuchać nagrania i uzupełnić dialog w sklepie (załącznik nr 3). Również to polecenie jest zindywidualizowane - uczniowie z opiniami z poradni otrzymują wersję z mniejszą liczbą słów do wpisania oraz podanymi początkowymi literami brakujących słów.
4. Uczniowie pracując w parach losują obrazki przedstawiające różne produkty oraz ich ceny (załącznik nr 4). Należy stworzyć dialogi w sklepach wcielając się w rolę kupującego wskazane na karteczkach towary oraz sprzedającego. (Pary zostają dobrane tak, by uczniowie słabsi współpracowali z tymi bardziej uzdolnionymi). Wybrane pary prezentują swoje dialogi. W przypadku, gdyby parę tworzyło dwoje uczniów słabszych otrzymują oni dialog do ułożenia we właściwej kolejności (załącznik nr 4b).
Faza podsumowująca

1. Uczniowie dokonują ewaluacji zajęć – w odpowiednim miejscu na kwiatku zaznaczają kolorowym mazakiem odczucia dotyczące lekcji, swojego zaangażowania, atmosfery, pracy w grupach itp.
2. Zadanie i objaśnienie pracy domowej- karty pracy (załącznik nr 5) - dla wszystkich - uzupełnianie dialogu w sklepie i zapisywanie słownie cen angielskich; dla uczniów słabszych – przyporządkowywanie produktów do sklepów, w których można je nabyć oraz łączenie cen z ich zapisami słownymi; dla uczniów uzdolnionych - dodatkowo list do przyjaciela z Londynu na temat ulubionego miejsca dokonywania zakupów (czas na wykonanie - 1 tydzień).
Na kartach pracy znajduje się także NACOBEZU.

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.