Katalog

HANNA BORUCKA, 2019-06-18
SZAMOCIN

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Wiosną kwiaty rosną

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
„Wiosną kwiaty rosną”

Temat zajęć: Wiosną kwiaty rosną
Prowadzący: Hanna Borucka
Grupa wiekowa: 4 – 5 – latki
Data: 15.03.2018 r.
Czas trwania : 9.00 – 9.45
Cele ogólne:
- rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych: poznawanie nazw oraz wyglądu
kwiatów występujących wczesną wiosną;
- rozbudzanie dziecięcej aktywności i samodzielności poprzez działania z zakresu
edukacji matematycznej: przeliczanie elementów, układanie rytmów, kodowanie.
Cele operacyjne (dziecko) :
- wskaże na obrazku i w rzeczywistości niektóre kwiaty kwitnące w okresie przedwiośnia i
wczesnej wiosny i poda ich nazwy
- przeczyta globalnie wyrazy, dopasuje podpisy pod odpowiednie kwiaty
- posłuży się liczebnikami porządkowymi w zakresie 6
- przeliczy elementy – wykona obliczenia na materiale przyrodniczym
- aktywnie będzie współpracować z rówieśnikami podczas zabaw ruchowych
- dokończy i powtórzy rozpoczęty rytm : uwzględniając kolor , uwzględniając sekwencję
ruchów
- poćwiczy motorykę małą i prawidłowy chwyt pęsetowy kciukiem i palcem wskazującym
- rozpozna samogłoski: A, O, E, I, U, Y
- zareaguje odpowiednio umówionym wcześniej ruchem lub gestem na sygnał słowny lub
dźwiękowy
- rozpozna i nazwie kolory
- rozróżni i prawidłowo wskaże kierunki w przestrzeni: do góry, na dół, do przodu, do tyłu
- dokona ewaluacji zajęć, wyrazi swoją opinię



Pomoce dydaktyczne:
- kolorowe drewniane klocki
- bęben afrykański
- kwiaty żywe: pierwiosnek, hiacynt, żonkil, przebiśnieg, tulipan,
- ilustracje przedstawiające kwiaty i napisy
- szablony kwiatów z głoskami
- kostki do gry 6 małych i 1 duża
- plansze z kolorowymi kwadratami przygotowane przez n- la
- paski z zakodowanymi cyframi i kropkami
- fasolki małe i duże
- kolorowe kubki
- guma
- kolorowe chustki
- kolorowe pompony
- talerzyki plastikowe
- pęsety chirurgiczne
- klamerki
- plansze z kwiatami i rozpoczętym rytmem przygotowane przez nauczyciela
- kwiaty do ewaluacji
- wazony na tablicy
- muzyka mp3

Metody:
- słowne,
- percepcyjne,
- czynne
- pedagogika zabawy Klanza
- matematyka wg Gruszczyk – Kolczyńskiej
Formy:
- zbiorowa,
- grupowa,
- indywidualna,


Przebieg zajęć:
I część wstępna

1. Witamy się kolorami – zabawa utrwalająca nazwy kolorów
Dzieci losują kolorowe drewienka. Chodzą w rytmie granym przez nauczyciela swobodnie po sali. Na przerwę witają się z kolegą mówiąc np. cześć jestem kwiatek zielony i wymieniają się klockami. Po jakimś czasie nauczyciel zwołuje rodziny kwiatów wg koloru.

II część zajęć
1. Wiosenne kwiaty – pokaz
Nauczyciel prezentuje dzieciom żywe kwiaty i wspólnie z dziećmi omawia ich wygląd. Zadaniem dzieci jest przyporządkować do kwitów odpowiadające im ilustracje i podpisy – czytanie globalne.

2. „10 wiosennych kwiatów” – zabawa ruchowa - paluszkowa
Dzieci stoją ustawione w kole. Powtarzają za nauczycielem rymowankę i gesty:
10 wiosennych kwiatów w ogródku wyrastało, jeden kwiatek został zerwany – ile kwiatów zostało?? 9 wiosennych, 8 wiosennych itd.

3. „Wiosenne głoski” – zabawa językowo – matematyczna
Nauczyciel rozkłada kwiaty w których umieszczone są samogłoski. Odpowiednio przy każdym kwiatku jest kostka z inną ilością oczek. Dzieci kolejno rzucają kostką odszukują taką samą ilość oczek przy danym kwiatku i wypowiadają głoskę. ( 5 latki wypowiadają wyraz na daną głoskę )

4. „Wiosenne kodowanie ” – zabawa ruchowa
Nauczyciel proponuje dzieciom ruchy do muzyki dzieci powtarzają je w rytmie.

5. „Cebulki kwiatowe w doniczkach” – zabawa dydaktyczna - matematyczna
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy ( 4 i 5 latki). Wszyscy otrzymują kartki na których znajduje się sześć prostokątów w różnych kolorach oraz kubeczki z fasolkami ( 4 – latki większe fasole, 5 - latki mniejsze). Dzieci układają fasole wg polecenia nauczyciela np. w czerwonej doniczce posadzono cztery cebulki kwiatowe – dzieci układają na czerwonym prostokącie cztery fasolki itp. Następnie dzieci losują paski na których odpowiednio 4 latki mają różne ilości kropek a 5 – latki cyfry i układają w doniczkach ilość cebulek odpowiadającą kodowi zapisanemu na paskach.

6. „Kolorowa wiosna” – zabawa z pedagogiki zabawy Klanza
Nauczyciel przygotowuje gumę z kolorowymi chustkami. Każde dziecko trzyma gumę i ma przyporządkowaną chustę w odpowiednim kolorze. Wszystkie dzieci wypowiadają słowa i wykonują ruchy: do przodu do tyłu i w górę i w dół, jaki kolor jaki kolor będzie teraz mój? Nauczyciel podaje dwa kolory, dzieci obiegają koło i zmieniają ustawienie i kolor chusty.

7. „Wiosenne kwiaty” – układanie rytmów z ćwiczeniami chwytu pęsetowego
Nauczyciel indywidualizuje pracę poprzez losowanie patyczków i przyporządkowanie dzieci do odpowiednich grup ( kolor patyczka i kolor kwiatka przy stoliku). Każde dziecko otrzymuje przygotowaną kartę z kwiatami i rozpoczętym rymem ułożonym z kolorowych pomponów. Zadaniem dzieci jest dokończenie rytmu oraz przenoszenie kolorowych pomponów za pomocą chwytania ich klamerkami ( 4 – latki) lub pęsetą ( 5 latki). Sprawdzenie poprawności wykonania zadania w grupach.



III część
Podsumowanie zajęć
1.Ewaluacja
Dzieci otrzymują kwiaty – dorysowują im miny w zależności czy dzieciom zajęcia się podobały – minka wesołą, czy nie – minka smutna, przyczepiają kwiaty kolejno do wazonów – tworzą bukiety.


Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.