Katalog

HANNA BORUCKA, 2019-06-18
SZAMOCIN

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Praca krawcowej

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
„PRACA KRAWCOWEJ”

Temat zajęć: Praca krawcowej
Prowadzący: Hanna Borucka
Grupa wiekowa: 4 – 5 – latki
Data: 21.11.2017 r.
Czas trwania : 9.00 – 9.45

Cele ogólne:
- rozwijanie kompetencji matematycznych z zakresu umiejętności dostrzegania i rozumienia
rytmów, kształtów i kolorów,
- poznanie pracy krawca/krawcowej oraz nazw i wyglądu przyborów krawieckich;
-rozbudzanie ciekawości dzieci i uatrakcyjnianie zajęć poprzez różnorodne pomoce dydaktyczne mające na celu ułatwienie przyswajania wiedzy

Cele operacyjne (dziecko) :
- będzie poruszać się w rytm słyszanej muzyki (marsz) z jednoczesnym naśladowaniem
ruchów nauczyciela
- zagra rytmicznie na instrumencie perkusyjnym (grzechotka)
- rozwiąże sytuacje problemową podając swoje propozycje wyjścia z danej sytuacji
- nazwie i określi przedmioty przydatne w pracy krawcowej
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych, w szczególności usprawniających części
ciała, w tym kończyny górne,
- ułoży rytm według podanego schematu dokładając kolejne elementy w szeregu
- rozróżni kolory zasadnicze i pochodne oraz różnorodne kształty (figury geometryczne,
serce,dom, itp.) – ćwiczy spostrzegawczość
- zaobserwuje jak działa wybrane urządzenie (maszyna do szycia), pamiętając i przestrzegając
zakazu używania urządzeń samodzielnie
- wykona ćwiczenia manipulacyjne: nawlekanie, zapinanie zamka, guzików, napów;
- wyciągnie wnioski z przeprowadzonego doświadczenia
- dokona ewaluacji zajęć poprzez umieszczenie guzika w odpowiednim pudełku ( z mina
smutną, wesołą, obojętną

Pomoce dydaktyczne:
- grzechotki wykonane z łyżek, opakowań po kinder jajkach, grochu i balonów
- parasol z wyciętymi kształtami
- pudełko z różnymi rzeczami potrzebnymi do pracy w zawodzie krawca ( tasiemki, zamki,
nitki, miara, igły, materiał, itp.)
- plansza z namalowanym dziurawym parasolem
- zalaminowane duże i małe kółka z dwiema dziurkami ( guziki) w różnych kolorach
- materiał z patykiem lub sznurowadło z patykiem dla każdego dziecka
- długi sznur z supełkami ( około 10 m)
- duży materiał z dziurami
- cztery klapki na muchy z materiałem
- balon, taśma klejąca, igła, wykałaczka
- guziki ( 25 sztuk)
- trzy puszki z różnymi minami (uśmiechnięta, obojętna, smutna)
- maszyna do szycia
- pomoce dydaktyczne na wzór pomocy z pedagogiki M. Montessori ( zapinanie zamka, nap,
guzików)
- nitki, farby, kartki
- taśma klejaca

Metody:
- słowne,
- percepcyjne,
- czynne,
- zabawa badawcza
- pedagogika zabawy
- burza mózgów
Formy:
- zbiorowa,
- grupowa,
- indywidualna


Przebieg zajęć:
I część wstępna

1. „Klaśnij w dłonie raz i dwa” – przywitanie piosenką
Dzieci ustawione w dużym kole śpiewają piosenkę na przywitanie wykonując odpowiednie ruchy i gesty. Na hasła nauczyciela przy kolejnym przebiegu zwrotki ustawiają się parami, grają w parach rytmicznie na instrumentach perkusyjnych – grzechotkach.

2. „Dziurawy parasol” – metoda aktywizująca burza mózgów
Nauczyciel wchodzi do sali z dziurawym parasolem i przedstawiając dzieciom swój problem w jesienny deszczowy dzień prosi o rady : Co może w takiej sytuacji zrobić?? Propozycje przedszkolaków zapisuje na przygotowanym arkuszu papieru

3. „ Pudełko niespodzianek” – motywowanie do twórczego myślenia
Nauczyciel pokazuje dzieciom pudełko niespodzianek. Prosi, aby każde dziecko wybrało z niego jedną rzecz i powiedziało co to jest. Kiedy wszystkie dzieci będą miały wybrane rzeczy z pudełka spróbują wspólnie określić komu te rzeczy mogą służyć – Krawiec, Krawcowa ( ewentualna podpowiedź zagadką słowną )

II część zajęć
1. Igła z nitką – zabawa muzyczno – ruchowa
Nauczyciel wybiera spośród dzieci dwójkę, które podczas zabawy będą igłami. Pozostałe dzieci są nitką . Wszystkie dzieci chodzą po sali w rytm słyszanej muzyki. Na hasło słowne nauczyciela ustawiają się w dwóch rzędach – za igłami nitki w podziale : 1. chłopcy, dziewczynki, 2. pięciolatki, czterolatki

2. ”Guziki” – zabawa matematyczna
Dzieci zostają podzielone ze względu na wiek na cztero i pięciolatki. Czterolatki
otrzymują materiał i guziki – układają schemat guzików wg schematu znajdującego
się na tablicy i kończą go samodzielnie układając rytm i powtarzając go jeden raz.
Pięciolatki otrzymują sznurek, na który nawlekają guziki wg schematu znajdującego
się na tablicy i także powtarzają go jeden raz. Dodatkowo nauczyciel zadaje pytania o
ilość w rytmie guzików w danym kolorze lub wielkości.

3. „Maszyna do szycia” – zabawa wg pedagogiki zabawy (logorytmiczna)
Dzieci tworzą koło i trzymają jednocześnie w dwóch rękach sznurek z trzema pętelkami. Dzieci są maszyną do szycia – wydają odpowiedni dźwięk (szu – szu – szu), a sznurek nitką, która przechodzi przez maszynę. Maszyna pracuje w różnych tempach: szybko, wolno – dzieci przesuwają sznurek zgodnie z tempem narzuconym przez nauczyciela. Dziecko które trafi na pętelkę (supełek) krzyczy oooo.



4. „Dziury w materiale” – zabawa matematyczna ćwicząca spostrzegawczość dzieci
Na dywanie rozłożony jest materiał z powycinanymi dziurami w różnym kształcie. Nauczyciel wybiera czwórkę dzieci które otrzymują łaty ( łapki na muchy z naszytym materiałem). Nauczyciel mówi nazwę figury geometrycznej (kształtu) zadaniem dzieci jest jak najszybsze zakrycie danej dziury w odpowiednim kształcie.
Dzieci naśladują ruchy do piosenki za nauczycielem

5. „Igła i balon” – zabawa badawcza
Nauczyciel nakleja na balon taśmę klejącą i zadaje dzieciom pytanie: co się stanie jeżeli wbijemy igłę w balon? Po wbiciu igły balon nie pęka. Lub wbija wykałaczkę w miejscach spód – wierzch.
Wniosek: Balon nie pękł ponieważ został przekłuty w miejscach najmniejszego naprężenia gumy (spód, wierzch)



III część
Podsumowanie zajęć
1.Ewaluacja
Rozmowa podsumowująca na temat pracy krawcowej i podsumowanie zajęć.
Każde dziecko otrzymuje guzik i wkłada go do pudełka oznaczonego buzią wesoła
smutną lub obojętną wg swojego zdania na temat przeprowadzonych zajęć.

2.Praca w grupach jako zabawa swobodna dzieci
1. łatanie dziur w parasolce
2. oglądanie maszyny do szycia
3. ćwiczenia sprawności manualnej: zapinanie zamka, nap, guzików
4. malowanie nitką na papierze
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.