|
|
Katalog Katarzyna Wolska, 2019-06-18 Chełmno Matematyka, Konspekty Konspekt lekcji matematyki w klasie 5 "Wielokrotności liczb"Dział programowy: Własności liczb naturalnych. Temat: Wielokrotności liczb. Cele lekcji: Uczeń: - rozumie pojęcie wielokrotności, - potrafi wskazać lub podawać wielokrotności liczb naturalnych, - zna pojęcia i potrafi rozróżnić liczby parzyste i nieparzyste, - potrafi podać NWW dwóch liczb. Cel dla ucznia: Nauczę się wymieniać wielokrotności liczb i szukać najmniejszej wspólnej wielokrotności dwóch liczb. Metody pracy: pogadanka , działanie praktyczne Formy pracy: indywidualna, praca w parach. Środki dydaktyczne: zeszyt uczniowski, zeszyt ćwiczeń, podręcznik, karta pracy, ankieta dla uczniów. Przebieg lekcji 1.Sprawy organizacyjne – przywitanie, sprawdzenie obecności. 2.Podanie tematu i celu lekcji dla uczniów. 3.Wprowadzenie pojęcia wielokrotności. Nauczyciel na przykładzie batoników przedstawia pojęcie wielokrotności. W sklepie sprzedawane są batoniki pakowane po 6 sztuk. Ile sztuk batoników kupimy jeśli weźmiemy : • 1 opakowanie, • 2 opakowania, • 3 opakowania, • 4 opakowania. Nauczyciel wskazuje uczniom, iż wyniki mnożenia (ilość batoników) to wielokrotności liczby 6. Nauczyciel zapisuje na tablicy a uczniowie w zeszytach 6•0=0 6•1=6 6•2=12 6•3=18 6•4= 24 Uczniowie z pomocą nauczyciela formułują pojęcie wielokrotności i zapisują ją kolorem w zeszycie. Wielokrotność liczby to wynik mnożenia tej liczby przez pewną liczbę naturalną. W6={0,6,12,18,24,30,36,…} Uczniowie wspólnie wyznaczają po sześć wielokrotności liczb: 1, 12, 30 Uczniowie indywidualnie wyznaczają wielokrotności liczby 2. Nauczyciel wskazuje uczniom, iż wielokrotności które wypisali to liczby parzyste, a wszystkie pozostałe liczby to liczby nieparzyste. 0,2,4,6,8,10,12,14,… - liczby parzyste 1,3,5,7,9,11,13,15,… - liczby nieparzyste 4.Wprowadzenie pojęcia najmniejszej wspólnej wielokrotności NWW. Nauczyciel prosi uczniów o wypisanie dwunastu wielokrotności liczb: 3 i 4 a następnie podkreślenie kolorem wspólnych wielokrotności i wyszukaniu najmniejszej z nich, różnej od zera .Wprowadzenie zapisu NWW(3,4) = 12 5.Ćwiczenia Rozdanie uczniom kart pracy- załącznik nr 1. Uczniowie pracują najpierw samodzielnie a następnie w parach. Rozwiązywanie zadań z podręcznika: zad 6 str 48 i zad. 13 str 49 6.Podsumowanie lekcji Nauczyciel prosi uczniów o dokończenie zdań: Dziś nauczyłam się…. Zrozumiałem, że… Zaskoczyło mnie, że… Dziś osiągnąłem założony cel, gdyż… Chciałabym jeszcze popracować nad… Zadanie pracy domowej Zad.1,3,5,6 str.11/12 zeszyt ćwiczeń Super zagadka str 49 dla chętnych. Załącznik 1 Karta pracy - wersja A Zad.1 Wypisz dziesięć kolejnych wielokrotności liczby 7 i 15. W7 = W15 = Zad.2 Wymień się z kolegą/koleżanką z ławki kartką i sprawdź czy poprawnie wypisał(a) wielokrotności w zad 1. Zad. 3 Znajdźcie pracując w parach NWW Waszych liczb NWW(7, 5)= NWW (15,9)= Zad.4 Rozwiążcie pracując w parach zadanie. Dwa statki jednocześnie wypływają z portu. Pierwszy z nich odbywa ośmiodniowe rejsy, drugi zaś – rejsy trwające 12 dni. Za ile dni statki znów spotkają się w porcie? Karta pracy -wersja B Zad.1 Wypisz dziesięć kolejnych wielokrotności liczby 5 i 9. W5 = W9 = Zad.2 Wymień się z kolegą/koleżanką z ławki kartką i sprawdź czy poprawnie wypisał(a) wielokrotności w zad 1. Zad. 3 Znajdźcie pracując w parach NWW Waszych liczb NWW(7, 5)= NWW (15,9)= Zad.4 Rozwiążcie pracując w parach zadanie. Dwa statki jednocześnie wypływają z portu. Pierwszy z nich odbywa ośmiodniowe rejsy, drugi zaś – rejsy trwające 12 dni. Za ile dni statki znów spotkają się w porcie? Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |