Katalog

Ewelina Grabka, 2019-06-18
Łask

Geografia, Konspekty

Scenariusz lekcji "Ukształtowanie powierzchni Polski" klasa 7

- n +



Temat: Ukształtowanie powierzchni Polski.

Podstawa programowa:
• I.3 – Uczeń czyta treść mapy Polski
• IX.5 – Uczeń przedstawia wpływ ruchów górotwórczych i zlodowaceń w Europie na ukształtowanie powierzchni Polski;
• IX.16 – Uczeń przyjmuje postawę współodpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego Polski.
Hasło programowe:
• Środowisko przyrodnicze Polski.
Cel ogólny:
• Poznanie ukształtowania powierzchni Polski.
Cele szczegółowe:
• Uczeń charakteryzuje cechy ukształtowania powierzchni Polski
• Uczeń charakteryzuje pasy rzeźby terenu Polski i wskazuje je na mapie
• Uczeń przedstawia czynniki kształtujące rzeźbę terenu Polski
• Uczeń przedstawia wpływ ruchów górotwórczych i zlodowaceń w Europie na współczesną rzeźbę Polski
• Uczeń potrafi korzystać z mapy ogólnogeograficznej
• Uczeń doskonali współpracę w grupie i czuje się odpowiedzialny za wspólną pracę
Formy pracy:
• Grupowa, indywidualna
Metody pracy:
• Burza mózgów
• Pogadanka
• Prezentacja filmu/animacji/ pokazu slajdów
• Praca z podręcznikiem i mapą

Środki dydaktyczne:
• Podręcznik i zeszyt ćwiczeń „Planeta Nowa” 7,
• Ścienna mapa Polski fizyczna
• Karty pracy dla grup
• Multiteka oraz aplikacja Interaktywne mapy Polski

Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne.
2. Wprowadzenie uczniów w tematykę zajęć i przedstawienie celów lekcji – zapisanie w zeszycie.
Faza realizacji:
1. Analiza mapy fizycznej Polski i profilu hipsometrycznego przez Polskę– wskazanie na mapie nizin wyżyn i gór oraz tendencji w nachyleniu terenu.
2. Wskazanie przez uczniów najniżej i najwyżej położonych punktów w Polsce.
3. Praca metodą burzy mózgów na temat czynników wpływających na rzeźbę terenu, z uwzględnieniem wpływu człowieka.
4. Prezentacja filmu oraz animacji na temat ukształtowania powierzchni Polski i pasów rzeźby.
5. Podział klasy na 6 grup i przydzielenie zadań.
6. Określenie czasu na realizację zadań, form ich omówienia i oceny.
7. Po upływie przeznaczonego czasu liderzy grup przedstawiają efekty pracy na forum klasy.
8. Podsumowanie pracy i ocena.
Faza podsumowująca:
1. Pytania nauczyciela:
• Jakimi cechami odznacza się rzeźba naszego kraju? Jakie pasy rzeźby wydzielono w Polsce (Wskaż na mapie)? Jaka jest zależność między obecną rzeźbą Polski a ruchami górotwórczymi i zlodowaceniami? Jaki wpływ na rzeźbę Polski ma człowiek?

2. Wykonaj ćwiczenie 3 i 4 str.27 w zeszycie ćwiczeń Dla chętnych – ćw. 5 i 6 str.29.
3. Krótka ewaluacja działań na lekcji – anonimowa ankieta dla ucznia.





ZADANIA GRUPOWE

1. WYZNACZCIE LIDERA GRUPY, KTÓRY ZAPREZENTUJE WASZĄ GRUPĘ NA FORUM.
2. NA PODSTAWIE INFORMACJI Z PODRĘCZNIKA ORAZ NA KARCIE PRACY, PRZYGOTUJCIE KRÓTKĄ NOTATKĘ NA TEMAT PRZYDZIELONEGO PASA RZEŹBY TERENU.
3. NA MAPCE ZAMALUJCIE PAS RZEŹBY, O KTÓRYM BĘDZIECIE MÓWIĆ.
4. CZAS OKOŁO 5 MINUT.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.