Katalog

Anna Mikucka, 2019-06-18
Ełk

Język angielski, Scenariusze

Scenariusz lekcji języka angielskiego

- n +

SCENARIUSZ LEKCJI języka angielskiego
• Klasa: I LO grupa:
• Data:.
• Temat lekcji: Taking about films- słownictwo i słuchanie.
• Czas trwania: 45 minut
• Prowadzący: Anna Mikucka
CEL główny lekcji:
• Przypomnienie i ćwiczenie słownictwa dotyczącego filmów. Poszerzanie znajomości przymiotników oraz wyrażeń służących do opisu filmów
• Ćwiczenie umiejętności wyrażania opinii oraz podawania argumentów wyboru bądź odrzucenia danego filmu.
Cele operacyjne: Uczeń:
• Zna i wymienia różne gatunki filmowe
• zna i stosuje przymiotniki pozytywne i negatywne opisujące filmy
• Wyraża swoją opinie podając powody wyboru/bądź odrzucenia filmu
• Wyszukuje w tekście słuchanym określone informacje
FORMY PRACY: praca indywidualna, praca w parach, praca w małych grupach
METODY PRACY: metoda aktywizująca -mapa myśli, burza mózgów, rozmowa komunikacyjna
wykorzystanie narzędzi TIK aplikacja Learning App i programu Power Point
POMOCE I ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• tablicę (do zapisywania pomysłów uczniów)
• rzutnik multimedialny z Internetem
• podręcznik programowy On Screen B1
• zestawy kart z przymiotnikami dla każdej grupy
• zestawy z ćwiczeniem do pracy w parze
• słowniki angielsko-polskie (alternatywnie słownik internetowy DIKI.Pl)
• aplikacja internetowa learning apps

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Czynności organizacyjne. Sprawdzenie obecności, zapisanie tematu, określenie celu lekcji.
II. Lekcja właściwa.

1. Rozgrzewka językowa - burza mózgów: :
Nauczyciel zadaje pytania wprowadzające temat. Jak często chodzą do kina (How often do you go to the movies) kiedy byli ostatni raz, ( When was the last time you saw a film on a big screen?), czy wola ogladac sami czy w towarzystwie.? (Would you rather watch alone or with a company?) i jakie filmy znają. (What films do you usually choose to watch?) Uczniowie podaja swoje pomysly.

2. Praca w parach. Uczniowie otrzymują kartki z nazwami gatunków i ich krótkimi opisami. Mają za zadanie połączyć je ze sobą. Trzy gatunki pozostają bez opisu. Uczniowie maja za zadanie stworzyć do nich własną definicje.
Rom-com - full of passion, love, and sense of humour
Science fiction (Sci-fi) – presents aliens’ world, spacecraft, imaginary characters
Fantasy film- - with imaginary creatures, dwarfs, dragons
Animated film- - presents drawn characters, mainly for kids but also for adults
Action films - lots of car chases, extended battle scenes, fast plot
Thrillers -a lot of suspense, keep you on the edge of your seat
Horrors - scary movies, with presence of ghosts, vampires,zombies
Documentaries - rather short, based on evidence, raising important issues
Biography-
Historical films-

3. Nauczyciel zapisuje na tablicy pytanie „Co skłania ich do pójścia do kina?” (What makes you go to see a movie) (What do you take into consideration?) i prosi uczniów o podawanie swoich propozycji, zapisując je w postaci mapy myśli.
Przykładowe odpowiedzi:
• A Familiar cast (actors), A Particular mood, A n Accomplished director, An Exciting trailer/teaser
• Great reviews, an Interesting poster, a film genre

Nauczyciel zapisuje na tablicy trzy frazy i prosi uczniów o uzupełnienie ich trzema, ich zdaniem, najistotniejszych kryteriów wyboru filmu.
In my view the most important when I choose a film is ….
Secondly, I would opt for this form of entertainment because of…..
And finally I believe it is …….that count(s) when choosing a film.
Nauczyciel sprawdza z uczniami zadanie na forum klasy.

4. Słuchanie. Cw. 2 s.60 On screen B1-
Nauczyciel wraz z uczniami omawia słownictwo przygotowujące do słuchania. Uczniowie słuchają wywiadu dotyczącego obejrzanego filmu i wyszukują określone informacje. Odpowiedzi są omawiane na forum klasy.



5. Przygotowując się do odpowiedzi na pytanie dlaczego poleciliby bądź nie obejrzany film uczniowie ćwiczą przymiotniki opisujące różne aspekty filmu. Uczniowie pracują w grupach 3- 4 osobowych. Każda grupa otrzymuje zestaw przymiotników i określeń filmów. Mają za zadanie rozdzielić je na dwie grupy w kryterium pozytywnym i negatywnym. Mają do dyspozycji słowniki. Odpowiedz zapisują na karcie w dwóch kolumnach, .a następnie przekazują grupie przeciwnej. Grupy sprawdzają otrzymane karty. Po wykonany zadaniu odpowiedzi wyświetlane są na rzutniku wraz z tłumaczeniem i omawiane na forum klasy.

Adjective and expressions describing films.
heart warming, moving, keeping you on the edge of your seat, hilarious spooky,
a total laugh riot, , breath-taking, , intriguing, giving sb food for thought, , spectacular, a must- see,
likeable like watching the grass grow, making your blood run cold, hideous, disgusting, bloodthirsty, a total waste of time dull

6.Następnie nauczyciel zadaje pytanie na forum klasy o to co sprawia ze film uznajemy za dobry bądź nie. Zapisując pytanie na tablicy próbuje wyłuskać pomysły od uczniów. Jeśli jest ich zbyt mało sam dopisuje kategorie.( te pogrubionym drukiem)
Why do/don’t we enjoy the movie? What makes us enjoy/not enjoy the film?
Następnie pracując w parach próbują dopasować omawiane wcześniej przymiotniki do kategorii tak aby stworzyć jak najlepsze kolokacje. ( Lepsi uczniowie mogą dopisywać sami wspomniane wcześniej przymiotniki) Odpowiedzi sprowadzane są na forum klasy.
• experienced, great cast
• convincing, poor acting
• likeable characters
• breath-taking , spectacular , mediocre Landscapes
• moving, excellent Soundtrack/music
• breath-taking, spectacular , unrealistic, Special effects
• intriguing, gripping, keeping you on the edge of your seat, predictable, unrealistic Plot /story
• funny Dialogues
• fantastic, superb Costumes
• blood-thirsty Scenes

Nauczyciel prosi uczniów o dokończenie zdań wyrażających opinię o filmie.
• I really enjoyed the movie because of/due to a ….and…….
• What impressed me the most was …………and…….
• I would definitely recommend the film due to its ....and……...
• As far as I’m concerned the film was …… because I has….… .
III.Podsumowanie zajęć.
Nauczyciel pyta uczniów “ What have you learnt today?
Ćwiczenie na tłumaczenie (jako zadanie domowe)
I have chosen to watch that film because ………….
1. zagrał tam mój ulubiony aktor.
2. byłem w świetnym nastroju/ złym humorze.
3. jego reżyser dostał za niego nagrodę.
4. widziałem ekscytującą zapowiedz w Internecie.
5. film dostał świetne recenzje.
6. to był mój ulubiony gatunek filmowy.
7. plakat wydał mi się ciekawy.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.