Katalog

Monika Podgórska, 2019-06-18
Pułtusk

Język angielski, Rady

Pomysły na niestandardową pracę domową

- n +

Kilka pomysłów na niestandardową pracę domową

Coraz częściej słyszymy głosy przeciwników pracy domowej. Dzieci są znudzone typowymi zadaniami do wykonania poza szkołą. Na słowa nauczyciela : „Please, do exercise 1 at page 34 in your workbooks” reagują niezadowoleniem lub złością . Brakuje im motywacji i często nie wykonują zadania domowego. Rodzice również mają dość asystowania swoim dzieciom podczas odrabiania pisemnych prac domowych ze względu na natłok innych obowiązków. Jednocześnie, my nauczyciele, wiemy jak ważne jest przećwiczenie i utrwalenie poznanych w szkole zagadnień. Im więcej obcujemy z językiem tym lepiej go poznajemy. Co w takim razie należy zrobić?

Aby praca domowa wróciła do łask powinna być atrakcyjna i niestandardowa. Uczniowi musi chcieć się ją wykonać. Dlatego też powinna nieść za sobą jakieś korzyści dla ucznia np: przyjemnie spędzony czas, możliwość korzystania z ulubionych narzędzi cyfrowych, okazja do spotkania z kolegami etc.
Chciałabym zaproponować kilka pomysłów na niestandardową pracę domową. Zacznijmy od tego, że już sama zapowiedź pracy domowej powinna zmienić formę. Nauczyciel zamiast słów praca domowa/” homework” może użyć bardziej zachęcających np: „challenge”,” bid”,” deal”, „contest” etc.

Ciekawym sposobem na przećwiczenie konkretnego zagadnienia w domu jest wykonanie testu online. Najlepiej znaleźć i udostępnić uczniom link do stron, które pokazują popełnione błędy i końcowy wynik. Dzięki temu uczeń może sam sprawdzić taką pracę domową i uczyć się na błędach. Wyniki testów uczniowie mogą zapisywać w zeszytach. Przykładowy test online to https://www.e-ang.pl/test,12,Present-Simple.html

Wiemy, że uczniowie lubią korzystać z internetu. W ramach ćwiczenia rozumienia ze słuchu często polecam uczniowi posłuchanie podcastu np. na podcastsinenglish.com. Na kolejnej lekcji sprawdzam znajomość treści podcastu poprzez zadawanie pytań lub proszę o opowiedzenie o czym był podcast. W trakcie omawiania pracy domowej odnoszę się również do użytego w podcaście słownictwa.

Kolejnym sposobem na wykorzystanie podcasta jest zlecenie uczniom nagranie własnej audycji. Ostatnio prowadziłam lekcję na temat niezwykłych sklepów. Poprosiłam uczniów by w domu sami wymyślili i napisali tekst o niezwykłym sklepie- jak się nazywa, gdzie znajduje, co można tam kupić, dlaczego jest niezwykły etc. , a następnie nagranie tego tekstu np. na telefon. Dzięki temu nie musiałam czytać prac, uczniowie ćwiczyli pisanie i czytanie.

W ramach długoterminowej pracy domowej (praca zadawana na ferie) zachęcam uczniów do obejrzenia filmu lub kilku odcinków ulubionego serialu w oryginale. Proszę by wybrali 10 słów, które pojawiły się w filmie, a których znaczenia nie znają i opracowali ich słowniczek t.j sprawdzili znaczenie słowa i zapisali zdanie, w którym to słowo wystąpiło. Seriale z napisami są dostępne za darmo np. na stronie GoMovies.

To samo można zrobić pracując z artykułem prasowym dostępnym w internecie np. na stronie www.mirror.co.uk. Możemy albo wydrukować dla uczniów gotowy artykuł, podzielić się linkiem lub zlecić uczniom samodzielne wyszukanie interesującego ich tekstu i sporządzenie analizy.

Zachęcam uczniów do zadawania pytań przez aplikację HiNative. Uczeń ma za zadanie zadać native speakerom kilka pytań dotyczących wybranego zagadnienia przerabianego na zajęciach. Czasem organizuję uczniom challenge, na zasadzie” kto dowie się najciekawszych rzeczy na temat…”. Proszę uczniów o przynoszenie do klasy wydrukowanych zrzutów ekranu.

Kolejnym sposobem na niestandardową pracę domową jest obejrzenie anglojęzycznego vloga. Vlogi to seria filmików opowiadająca o życiu danego autora- vlogera. Atutem korzystania z vloga jest fakt, że to rewelacyjne źródło mowy potocznej. W ramach pracy domowej można polecić uczniowi obejrzenie jakiegoś odcinka, odszukanie kilku slangowych wyrażeń, których użył autor i przeprowadzenie ich analizy- znaczenie/sposób użycia.

W ramach powtórzenia słownictwa z lekcji proponuję zadawanie uczniom tworzenie krzyżówek. Dzięki darmowym generatorom krzyżówek dostępnym w sieci, uczeń ma możliwość ułożyć krzyżówkę, a następnie ją wydrukować dla pozostałych uczniów w grupie. Łamigłówka musi zawierać np. słownictwo z ostatniej lekcji lub dotyczyć jakiegoś tematu np. pets.

Ostatnio dużym powodzeniem wśród moich uczniów cieszy się platforma Kahoot! Dzięki niej uczniowie rozwiązują testy online w klasie, zaznaczając odpowiedzi u siebie na telefonach. Pytania są wyświetlane na tablicy interaktywnej. Platforma umożliwia tworzenie quizów i udostępnianie ich innym użytkownikom. Tworzenie quizów związanych z użyciem danego zagadnienia gramatycznego jest świetnym pomysłem również na pracę domową dla chętnych.

Opracowała :
Monika Podgórska
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. K. Potockiej
w Pułtusku


Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.