Katalog

Jolanta Piorunowska, 2019-05-15
Wołów

Zajęcia zintegrowane, Konspekty

Konspekt zajęć klasa 3 szkoła podstawowa - edukacja matematyczna Liczby trzycyfrowe - zabawy i gry matematyczne.

- n +

KONSPEKT ZAJĘĆ KLASA III




TEMAT ZAJĘCIA: Liczby trzycyfrowe – zabawy i gry matematyczne.



CELE:

UCZEŃ:
- wskazuje w liczbie cyfry: setek, dziesiątek i jedności,
- czyta i pisze liczby – cyframi i słownie,
- tworzy, porządkuje i porównuje liczby trzycyfrowe,
- rozpoznaje liczby parzyste i nieparzyste,
- rozumie pojęcia nad, pod, obok, z prawej strony, z lewej strony,
- wykorzystuje umiejętności matematyczne w grach i zabawach,
- zgodnie współdziała w zespole.




FORMY: indywidualna, zbiorowa, grupowa


METODY: objaśnienie, problemowa, działań praktycznych, gry dydaktyczne



ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kostki do gry, karty z informacjami o liczbach,
kartoniki z liczbami i z hasłem, prostokąty i znaki
mniejszości i większości, karty z rysunkiem domku,
gra planszowa, dyplomy – paszporty.












Przebieg:
1.Wprowadzenie do zajęć – porządkowanie liczb trzycyfrowych w porządku rosnącym
i odczytywanie hasła.

Hasło: ,,Czy znam liczby trzycyfrowe”.

2.Zabawa ,, Dopasuj liczbę”.

Uczniowie losują po 2 liczby trzycyfrowe, odczytują je, a następnie dopasowują do
podanego przez nauczyciela warunku, np. ta liczba w rzędzie dziesiątek ma zero, itp.
Następnie zapisują je słownie w zeszycie.

3.Zabawa ,, Prostokąty’

Każde dziecko ma po 4 prostokąty i dwa znaki mniejszości i większości. Musi wpisać
dowolną liczbę trzycyfrową, aby po wstawieniu znaku działanie było prawdziwe.

4. Matematyczny domek – odgadywanie liczb.

Uczniowie dostają rysunek domku ułożonego z 9 klocków. W każdej części mieszka inna
liczba trzycyfrowa. Odgadują i zapisują te liczby według warunku, jaki podał nauczyciel.
Nauczyciel posługuje się pojęciami: nad, pod, obok, z prawej strony, itp.

5.Gra w kości.

Dzieci dobierają się trójkami. Każe z nich rzuca kostką, a z wyrzuconych cyfr
tworzą liczby, wpisując je w kolejności pojawiania się w odpowiednie pola.
Następnie tworzą największą, najmniejszą liczbę trzycyfrową, parzystą i nieparzystą.

6.Gra planszowa ,, Znam liczby trzycyfrowe”.

Dzieci poruszają się po planszy rzucając kostką do gry. Na zaznaczonych polach
wykonują określone zadania , np. podaj sumę liczb 200 i 300. Za prawidłową odpowiedź
mają dodatkowy rzut, a za nieprawidłową 2 pola do tyłu.
( dzieci mogą grać indywidualnie lub grupowo).

7.Podsumowanie zajęć.

Dzieci dostają dyplomy – paszporty do krainy liczb trzycyfrowych,na których rysują buzie
określające jak czuły się na zajęciach.

Ta liczba w rzędzie dziesiątek ma zero.
104 506 207 301 402 606
Ta liczba w rzędzie jedności ma zero.
400 370 680 330 560 800
Ta liczba ma wszystkie cyfry takie same.
222 777 111 555 444 888 333
Ta liczba w rzędzie setek ma największą liczbę jednocyfrową.
972 919 994 929 935
Ta liczba ma wszystkie cyfry inne.
374 153 874 671 268 41
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.