![]() |
![]() |
Katalog Jolanta Syrnicka, 2019-05-10 Rybnik Liliana Broy-Pogorzelska Geografia, Scenariusze Scenariusz lekcji otwartej "Przez lądy i oceany" kl V geografiaScenariusz otwartej lekcji geografii z użyciem aktywnej tablicy przeprowadzonej w klasie V c w dniu 01.03.2019 r. Temat: Przez lądy i oceany. Czas trwania – 1 godzina lekcyjna Punkt z podstawy programowej- III.1, III.2 Cel główny: Poznanie położenia lądów i oceanów na globusie i mapie świata Cele szczegółowe: Wiadomości: Uczeń: • zna poglądy dotyczące kształtu Ziemi, • wymienia dowody kulistości Ziemi, • wymienia nazwy kontynentów i oceanów, • zna pojęcia: równoleżnik, południk, biegun, oś ziemi, półkula. Umiejętności: Uczeń: • wskazuje na mapie i globusie dowolny południk i równoleżnik, • wskazuje na mapie i globusie południk 00 i południk 1800, zwrotniki i koła podbiegunowe oraz półkule, • wyjaśnia, czym jest siatka geograficzna i kartograficzna , • wskazuje na mapie kontynenty i oceany, • określa położenie kontynentów i oceanów względem równika i południka 00, • porównuje na podstawie diagramów słupkowych powierzchnie kontynentów i oceanów. Postawy: Uczeń: • rozwija w sobie dociekliwość poznawczą , • współpracuje w zespole, • jest zainteresowany światem, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem. Metody pracy: -pogadanka, -elementy gry dydaktycznej, -praca z mapą świata i globusem, - analiza danych przedstawionych na diagramach, -animacje, -elementy oceniania kształtującego. Formy pracy: indywidualna, praca w parach, zespołowa Środki dydaktyczne: -Multibook geografia „Planeta nowa 5” -karty pracy - podręcznik, -atlas geograficzny -globus indukcyjny -globusy -interaktywna tablica -numerki do losowania Przebieg zajęć: Faza wprowadzająca: 1) Czynności organizacyjne –sprawdzenie obecności. 2) Uruchomienie wiedzy wyjściowej: pogadanka dotycząca poglądów na kształt Ziemi, wyświetlenie pokazu slajdów ( z Multibooka/str.86) ukazującego dowody na kulistość Ziemi. Następnie nauczyciel wskazuje globus jako model Ziemi i wyjaśnia pojęcie oś Ziemi, biegun północny i południowy. 3)Nauczyciel podaje cele lekcji, zapis tematu lekcji na tablicy. Faza realizacyjna: 1 ) Do czego służą linie na globusie i na mapie? a) Nauczyciel posługując się globusem indukcyjnym rysuje na nim linie łączące bieguny oraz linie, które je przecinają pod kątem prostym- wyjaśnia pojęcie południk i równoleżnik ; uczniowie wskazują na małych globusach południki i równoleżniki. b) Nauczyciel zwraca uwagę, że jest 5 charakterystycznych równoleżników- koła podbiegunowe, zwrotniki i równik, wskazuje je na mapie świata, Następnie robią to uczniowie ( na globusie i mapie świata w atlasie). c) Nauczyciel wyjaśnia czym jest siatka geograficzna i kartograficzna- uczniowie pracując w parach wypełniają polecenia 1 z karty pracy 1. d) Nauczyciel wyświetla na ekranie tabelę ukazująca cechy południków i równoleżników (Multibook str. 87), uczniowie pracując w parach wykonują polecenie 2 z karty pracy 1. e) Nauczyciel rysuje na globusie indukcyjnym punkty i wyznacza kierunki główne z tych punktów, prosi wylosowanych uczniów o określenie kierunków geograficznych. 2) Podział Ziemi na półkule. a) Nauczyciel wyświetla animację ukazującą podział ziemi na półkule północna i południową oraz animację ukazującą podział ziemi na półkule wschodnia i zachodnią. b) Nauczyciel prosi wylosowanego ucznia, aby wskazał na mapie wyświetlonej na ekranie południk 00 i równik. c) Uczniowie wypełniają polecenie 3a i b z karty pracy 1- zaznaczają równik, południk 00 oraz podpisują półkule Ziemi 3) Kontynenty i oceany a) Nauczyciel wyjaśnia pojęcie kontynent, wskazuje kontynenty na mapie świata b) Nauczyciel wskazuje, że większość powierzchni ziemi stanowią wody, które tworzą ocean światowy. Jest on umownie podzielony na 5 oceanów ( Nauczyciel wskazuje oceany na mapie). c) Uczniowie wykonują polecenie 3c z karty pracy 1- podpisują nazwy kontynentów i oceanów, w tym czasie na ekranie jest wyświetlona mapa świata. d) Nauczyciel wyświetla na ekranie diagram słupkowy ukazujący wielkość kontynentów i oceanów, losuje ucznia i prosi o porównanie. 4) Charakterystyka kontynentów Nauczyciel wyświetla animacje opisujące poszczególne kontynenty ( Multibook str. 89) i prosi , aby uczniowie oglądając animację uzupełniali kartę pracy nr 2 Faza podsumowująca: 1) W celu sprawdzenia, czy cele lekcji zostały osiągnięte nauczyciel losuje ucznia i prosi o wykonanie na ekranie tablicy ćwiczenia interaktywnego ( Multibook, str. 88) „Zaznacz właściwe spośród wyróżnionych słów tak, aby zdania były prawdziwe”: - Równik to najdłuższy równoleżnik/południk. - Wszystkie równoleżniki/południki są jednakowej długości i maja kształt łuku/okręgu. - Równoleżniki na globusie i mapie wyznaczają kierunki północ i południe/ wschód i zachód. - Południki 0ooraz 180odzielą kulę ziemską na półkule wschodnią i zachodnią/północną i południową. 2) Nauczyciel sprawdza również, czy dzieci orientują się na mapie i umieją rozpoznawać lądy i oceany. W tym celu uruchamia grę dydaktyczną z Internetu ze strony www.gry- geograficzne.pl . Wybrani uczniowie podchodzą do ekranu i wskazują losowo na mapie konturowej świata kontynenty i oceany. 3) Nauczyciel ocenia prace na lekcji, zadaje pracę domową- uzupełnienie karty pracy 2 dotyczącej położenia kontynentów na mapie świata. Przy tworzeniu kart pracy nauczyciel korzystał z zasobów portalu Wydawnictwa „Nowa Era”- www.dlanauczyciela.pl Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |