Katalog

Katarzyna Skrzypczyk, 2019-04-11
Piotrków Trybunalski

Pedagogika, Artykuły

Pedagogizacja rodziców - Zalety spędzania czasu z dziećmi

- n +

Zalety spędzania czasu z dziećmi – pedagogizacja rodziców

Pozwolą Państwo, że rozpocznę cytatem „Dzieci bardziej niż inni potrzebują mieć zupełną pewność, że są kochane przez tych, którzy mówią, że je kochają”, a co daje większą pewność bycia kochanym i ważnym niż dobrze spędzony wspólnie czas?
Budowanie relacji to proces bardzo indywidualny, a jednocześnie wymaga systematycznych działań i wspólnie spędzonego czasu. Możemy zadać sobie pytanie: Jak na co dzień dbam o to, by relacja z moim dzieckiem była taka, o jakiej marzę? Jaką relację chcę zbudować ze swoim dzieckiem? Jak teraz spędzam z nim czas?
Wszystkie dzieci potrzebują uniwersalnych jakości w relacji z bliskimi. Potrzebują bezwarunkowej akceptacji, bezpieczeństwa, relacji opartej na wzajemnym szacunku i zaufaniu, a także słów, które pomagają mu poznawać i rozwijać wewnętrzny potencjał. Potrzebują wspólnie spędzanego czasu. Nie mamy na myśli konieczności przeznaczania wielu godzin na wspólne zabawy. Zobowiązania zawodowe lub inne obowiązki często zostawiają rodzicom naprawdę niewiele czasu na życie rodzinne, a w życiu rodzinnym nie chodzi o liczbę wspólnie spędzonych godzin, lecz o to, co w tym czasie robimy, co jeszcze moglibyśmy zrobić w przyszłości, a także o to, czy na pewno jest to nasz wspólny czas. Dużo zależy od naszych upodobań, cech, od rodzica i charakteru dziecka: ile potrzebujemy czasu, by się otworzyć na zabawę, rozmowę, na drugą osobę, jak dużą mamy łatwość w wymyślaniu zabaw oraz na jakim obecnie etapie rozwojowym jest dziecko.
Zastanawiając się nad tym, co podarować dzieciom, zachęcamy do poszukania własnych odpowiedzi na następujące pytania: Na ile jestem zadowolony jako rodzic ze spędzania czasu razem całą rodziną? Czy mamy taki wspólny czas? Jak wówczas go spędzamy? Jak chciałbym, żebyśmy to robili? Gdyby dziecko mogło zaplanować dzień, jak by to zrobiło, zakładając, że celem jest rodzinne spędzenie czasu razem? Co lubi robić moje dziecko?
To tylko niektóre z ważnych pytań, które warto zadawać sobie. Dlaczego? Wspólne wybieranie aktywności to świetna rodzinna interakcja oraz okazja do budowania relacji dzięki wspólnemu działaniu. Jako rodzina uczymy się wyrażać i uzasadniać swoje preferencje i potrzeby. Uczymy się również słuchać pozostałych osób z uważnością i szacunkiem. Taka rozmowa to również możliwość wspólnego poszukiwania i ustalania rozwiązań, które będą odpowiadały wszystkich członkom rodziny. Pomysłów na wspólną zabawę rodzica i dziecka może być naprawdę wiele. Oto kilka propozycji form wspólnego spędzania czasu:
• aktywność fizyczna: wycieczki rowerowe, wycieczki piesze, spacer, gra w piłkę, gry terenowe
• gry, np. gry planszowe – jest ich naprawdę wiele, a niektóre są kooperacyjne, czyli uczestnicy gry tworzą drużynę i mają wspólne zadanie, a nie rywalizują między sobą,
• zabawy plastyczne, np. lepienie z gliny czy plasteliny albo zabawa masą solną
• czytanie książek, wspólne pisanie opowiadań,
• wspólne wyjście do kina, teatru czy muzeum
Pamiętajmy że dzieciom brakuje często odpowiedniej dawki ruchu, kontaktu z przyrodą, bliskich i nieformalnych kontaktów z innymi ludźmi. Obopólna organizacja czasu wolnego jest zadaniem bardzo ważnym. Dlatego warto wspólnie korzystać z aktywnych form wypoczynku, które wnoszą coś pozytywnego do życia dziecka, pozwalają na rozwój osobisty i nowe doświadczenia.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.