Katalog

Anna Chmielewska, 2019-04-03
Kielce

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

BAWIMY SIĘ DŹWIĘKIEM

- n +

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w dniu 26.02.2019 r.
w oddziale IV muzycznym

Temat zajęć: BAWIMY SIĘ DŹWIĘKIEM

Grupa wiekowa: sześciolatki


Cele zajęć:

Cel główny:
-rozwijanie wyobraźni słuchowej dziecka

Cele szczegółowe:
dziecko:
– rozpoznaje i nazywa usłyszane dźwięki,
– liczy usłyszane dźwięki, różnicuje siłę natężenia dźwięków – lekkie i mocne,
– rozpoznaje i nazywa wielką i małą literę „z”,
– wyróżnia obrazki, których nazwy zawierają głoskę „z” na początku i w środku wyrazu,
- podejmuje próby pisania liter „z”, „Z”,
– czyta proste wyrazy,
– wyróżnia odgłosy dotyczące zegara,
– rozwiązuje rebusy,
– reaguje ruchem na usłyszany dźwięk instrumentu, w określony sposób wykonuje różne formy ruchu
– przeżywa swoje emocje poprzez tworzenie sztuki,
– układa wyraz z rozsypani wyrazowej,
– współpracuje w zespole;

Metody:
- słowna – objaśnienia, rozmowa, burza mózgów
- oglądowa – doświadczenie, ilustracje, film edukacyjny
- czynna – zadań stawianych do wykonania, zajęcia praktyczne

Formy organizacyjne:
Indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

Kieliszki, woda, taca, gumowe rękawiczki, litery, obrazki, obręcze, cegiełki w kolorze białym, niebieskimi czerwonym, ilustracje z zegarami, płyta CD, komputer, rzutnik, sznurówki, woreczki, kolorowy blok techniczny, nożyczki, rozsypanka wyrazowa, plastelin papier kolorowy;

Przebieg zajęć:

1.Powitanie Pani dyrektor na zajęciach.
2. Przypomnienie wiadomości dotyczących „Co to jest dźwięk i fala dźwiękowa”.
3. „Grające kieliszki” -wykonanie doświadczenia dotyczącego dźwięków wysokich i niskich, jego omówienie i wyciągnięcie wniosków.
4. „Echo rytmiczne” – zabawa rytmiczna.
5. „Dźwiękowe rękawiczki” –zagadki słuchowe z kodem i odczytaniem hasła ZEGAR.
6. „Historia zegara”- oglądanie filmu edukacyjnego z wykorzystaniem TIK.
7. „Zaczarowana dorożka” – zabawa rytmiczna z woreczkami.
8. „Pracujemy jak w zegarku”- zapoznanie z wielką i małą drukowaną i pisaną literą „z”.
9. Analizowanie prawidłowego sposobu pisania litery i określanie kierunku. Pisanie litery „z” w powietrzu- wyciągniętą ręką, zamaszystymi ruchami. Samodzielne rysowanie litery stopą na dywanie.
10.Podział wyrazu ZEGAR na sylaby, głoski. Rozpoznawanie samogłosek i spółgłosek. Określenie dźwięczności głoski.
11. Odczytywanie wyrazów z literą „z”.
12.Układanie litery „z” przy pomocy sznurówek.
13.„Zegar” – zabawa muzyczno- ruchowa z elementami ortofonicznymi. Reagowanie na zmianę tempa muzycznego i naśladowanie wybijanych godzin, minut i sekund z jednoczesnym pokazywaniem i wymawianiem.
14. „Gdzie się ukryła głoska >>z<<”- segregowanie obrazków ze względu na występowanie głoski w nagłosie i śródgłosie.
15.Rozwiązanie rebusów z literą „z”.
16.Praca plastyczna „Zegar” z rozsypanką wyrazową.

Opracowanie: mgr Anna Chmielewska

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.