Katalog

Małgorzata Jurkiewicz, 2019-03-27
Sztum

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęć 6- latki

- n +

Scenariusz zajęć
Temat: „Zimowa przygoda ”
Grupa 6-latki
Cel ogólny:
• Podnoszenie wiedzy i umiejętności dziecka poprzez udział w zróżnicowanych aktywnościach edukacyjnych.
Cele nieoperacyjne:
• Kształcenie umiejętności aktywnego słuchania utworu, odnajdywania w nim ja ważniejszych informacji,
• Doskonalenie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej
• Doskonalenie analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej,
• Kształtowanie właściwej orientacji w schemacie własnego ciała,
• Kształtowanie umiejętności konstruowania modelu litery z klocków,
• Kształtowanie umiejętności globalnego czytania wyrazów,
Cele operacyjne:
Dziecko :
• Udziel i dopowiedzi na pytania dotyczące czytanego opowiadania,,
• Prawidłowo wskazuje części ciała, dokonuje podziału na zbiory, przelicza elementy zbiorów,
• Dokonuje analizy i syntezy sylabowej i głoskowej wyrazów,
• Wykona model litery,
• Odczyta globalnie wyraz, ułoży z nim zdanie,
• Aktywnie uczestniczy w zajęciach,
Formy:
• Zbiorowa
• Indywidualna
• Binarna
Metody:
• Słowna
• Praktyczna
• Problemowa
Środki dydaktyczne:
• magnetofon
• płyty CD
• klocki,
• karty pracy,
• postaci z opowiadania,
• śnieżynki,
Przebieg zajęć:
1. Powitanka – wywoływanie pozytywnych emocji w trakcie zabawy ruchowej przy muzyce.- „Jeśli jesteś wesoły”
2. Utrwalenie znajomości schematu własnego ciała w zabawie „Wędrująca śnieżynka” – wskazywanie różnych części ciała przy pomocy śnieżynki, tworzenie zbiorów i przeliczanie ich elementów.
3. Słuchanie opowieści „O królewnie w lodowym zamku” – odszukiwanie słów ukrytych w wyrazie „KRÓLEWNA” . Pomoc królewnie w wykonaniu poszczególnych zadań, w celu odnalezienia jej przyjaciół.
a. „Literkowy ambaras” – budowanie modeli liter z klocków, odszukiwanie słów które zaczynają się lub kończą daną literą.
b. „Sokole oko” – wyszukiwanie w krótkich fragmentach tekstu liter ułożonych wcześniej z klocków.
c. „Kogo wołam?” – nauczyciel mówi głoski , dzieci mogą wrócić na dywan, jeśli usłyszą głoskę na którą rozpoczyna się ich imię.
4.Globalne czytanie nazw i podpisywanie obrazków. Układanie kształtu litery K i L z kapci, podział na dwa zespoły – chłopcy i dziewczynki.
5. Masaż relaksacyjny – „Pisze pani na maszynie…” – rysowanie palcem na plecach kolegi lub koleżanki.
6.Samaba – „Bal przyjaciół” – utrwalenie pojęcia pauza w muzyce. Kształtowanie właściwej reakcji ruchowej na ustalony sygnał.
7.Podsumowanie zajęć – budowanie zdania z nazwami bohaterów opowiadania. Każde dziecko buduje własne zdanie i prezentuje jej na forum grupy.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.