Katalog

Teresa Machura, 2019-03-27
Częstochowa

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

ZAJĘCIE OTWARTE DLA RODZICÓW - 4- LATKI

- n +

ZAJĘCIE OTWARTE DLA RODZICÓW - 4- LATKI

TEMAT: PRZYSZŁA DO NAS PANI WIOSNA

Cele ogólne:
Bogacenie i utrwalanie wiadomości oraz słownictwa na temat aktualnej pory roku: wiosny i jej zwiastunów.
Rozwijanie umiejętności przeliczania w zakresie 6 oraz posługiwania się liczebnikami porządkowymi.
Wdrażanie do spokojnego słuchania poleceń i skupienia uwagi.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
-wypowiada się na temat opowiadania,
-analizuje treść zagadki i podaje jej rozwiązanie,
-dzieli wyrazy na sylaby,
-przelicza w zakresie 6,
-nazywa kolory: czerwony, niebieski, żółty, zielony,
-ilustruje ruchem treść piosenki,
-klasyfikuje przedmioty (kwiaty) według podanego kryterium: kolor,
-skupia się na danej czynności,
-wykonuje polecenia nauczyciela.

Metody:
-czynna
-słowna
-oglądowa

Formy:
Zbiorowa
Indywidualna

Środki dydaktyczne:
Opowiadanie ,,Jak ślimak spotkał wiosnę’’ A. Galica, obrazki do opowiadania, obrazek ślimaka, koszyk pani wiosny, obrazki zwiastunów wiosny, emblematy kolorowych kwiatów, zagadki słowne i słuchowe, balony w czterech kolorach, biedronki z różną liczbą kropek dla każdego dziecka, opaski bociana i żaby.

Przebieg:
1.Powitanie „ Wszyscy są witam was”

2. Zabawa integracyjna - (wszyscy stoją w kręgu)
Dobre humory wszyscy dziś mamy, więc przed zabawą się powitamy:
- niech pomachają do mnie dzieci, które lubią wiosnę,
- niech zaklaszczą dzieci, które lubią się śmiać,
- niech zatupią dzieci, które lubią kwiaty,
- niech podskoczą do góry dzieci, które lubią się bawić,

3. Piosenka „ Idzie do nas wiosna”
4. Słuchanie opowiadania ,,Jak ślimak spotkał wiosnę’’ A. Galicy .
Wyjmowanie z koszyka wiosny odpowiednich obrazków i przyczepianie ich na tablicy : stokrotki, krokusy, tulipany, drzewko z listkami, trawa, żabki, biedronki, motyle, skowronek.

Wczesnym rankiem, gdy wszyscy jeszcze spali, a słońce wysuwało pierwsze promyki
spod kołderki, drogą maszerowała Wiosna. Pierwszy zobaczył Wiosnę zaspany ślimak.
Wyciągnął szyję i z ciekawością przyglądał się dziwnej osobie. Wiosna była ubrana
w zielone sukienkę słomkowy kapelusz a w ręku trzymała koszyk.
- Wiosna idzie – mruknął ślimak – czas więc i na mnie – i pomaszerował za Wiosną.
Tymczasem Wiosna usiadła na skraju drogi i wyjęła z koszyka kolorowe kwiaty. Garść stokrotek posadziła po jednej stronie strumyka, a kępkę żółtych krokusów po drugiej stronie.
- Ładnie, ładnie – mruknął Ślimak.
-A Wiosna już sadziła tulipany. Było im troszkę chłodno, więc skuliły się w pączkach,
jeden pod oknem Kubusia, drugi przy budzie Reksia, a trzeci i czwarty pod oknami
babci.
-Ślimak przyglądał się temu uważnie i próbował policzyć tulipany, ale stale się mylił i musiał zaczynać od początku. Za domem Wiosna chodziła od drzewa do
drzewa i chuchała na małe pączki, głaskała drzewa po gałęziach i coś do nich
cichutko szeptała, aż drzewa obudziły się i wypuściły pierwsze listki.
Zaciekawiony Ślimak przyglądał się i czekał: -Co ta Wiosna jeszcze wymyśli?
Tymczasem Wiosna wyjęła z koszyka wielki grzebień i powiedziała
– Teraz uczeszemy czuprynę łąki – i zaczęła machać grzebieniem po ziemi. Po chwili szara trawa odżyła, zazieleniła się, a Wiosna
uśmiechnęła się zadowolona.
Ślimak wdrapał się na najwyższą łodyżkę, żeby lepiej widzieć,
co będzie dalej.Wiosna szukała czegoś po chwili wyjęła garść zielonych żabek,
które wypuściła na trawę. Z koszyka wyciągnęła zaspane biedronki i motyle.
Ślimak wyciągnął szyję – Co ona tam jeszcze ma? – mruczał.
Wiosna delikatnie wyjęła z koszyka maleńkiego skowronka,
podniosła go wysoko, wysoko do nieba i powiedziała:
- śpiewaj głośno, niech wszyscy wiedzą, że już przyszłam.
-Och – pomyślał ślimak – śliczna jest ta Wiosna.

5. Rozmowa na temat opowiadania:
-Kto pierwszy zobaczył wiosnę?( ślimak) wskazanie na tablicy ślimaka.
-Co wiosna kolejno wyjmowała z koszyka?
Ślimak miał problem z policzeniem tulipanów, które rozsiała Pani Wiosna.
Czy pomożemy ślimakowi policzyć kwiaty?
-Liczenie tulipanów na tablicy w zakresie 6.
-Nazywanie liczebnikami porządkowymi tulipanów: pierwszy, drugi, trzeci, czwarty.
- Liczenie biedronek, żabek, motyli, ptaszków.

6. Zabawa przy piosence „ Chodzi wiosna po polanie”.

7. Zabawa ,,Zagadki pani wiosny’’ –słowne i słuchowe-nagrania odgłosów.
Nauczyciel podaje treść zagadki, dziecko wybiera odpowiedni obrazek- który jest rozwiązaniem .

O nocleg nie prosi, pełzając, wędrując po świecie, bo swój dom nosi na własnym grzbiecie. / ślimak/

Zagadka dźwiękowa - żaby

Tu cytrynek, tam paź królowej, wszędzie piękne, kolorowe. Lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko./motyle/

Zagadka dźwiękowa - bocian

Ledwie błyśnie słońce złote , słychać brzęk wesoły. To dla dzieci robią miodek pracowite.../ pszczoły/

Zagadka dźwiękowa - kukułka,

Lata po łące w czerwonej kapotce , a na tej kapotce kropka przy kropce./biedronka/
Dzielenie wyrazów na sylaby.

8. Zabawa „Rośniemy” Vivaldi
Dzieci otrzymują emblematy kwiatów w czterech kolorach: żółty, czerwony, niebieski, zielony. Dzieci są maleńkimi cebulkami, z których wyrosną kwiaty – siad skulny. Przy akompaniamencie muzyki bardzo powoli zaczynają rosnąć podnosząc się do góry coraz wyżej. Unosząc ręce i stojąc na placach dzieci „kwiaty” kołyszą się, wystawiając główki do słońca. Po chwili znów powoli wracając do wcześniejszej pozycji.
• Tańczą tylko kwiaty czerwone.....
• Kwiaty w jednym kolorze tworzą koło i tańczą razem.

9. Wierszyk o paluszkach
Pierwszy palec, drugi, trzeci- tak potrafią liczyć dzieci.
Czwarty, piąty palec mam. Widzisz? Umiem liczyć sam.

10. Zabawa „ Kukułka”
Dzieci liczą ile razy zakukała kukułka.
Siedzi sobie kukułka na wysokim buku.
Ile razy tam spojrzysz, tyle razy ku, ku.

11. Zabawa „Ile kropek ma biedronka ”
Dzieci rozchodzą się po sali i szukają biedronek. Siadają w kole na dywanie
N. mówi : biedroneczko pokaż swoją twarz, ile kropek masz?
Dzieci liczą kropki swojej biedronki- podają liczbę kropek swojej biedronki.

12. Wiosna obdarza dzieci tęczowymi kroplami deszczu – kolorowymi balonami- ( czerwone, zielone, żółte, niebieskie)

13. Dzieci odpoczywają, naśladują odgłosy:
•pada deszcz – uderzamy palcami w balon cicho i lekko- kap, kap, kap,
•coraz mocniej pada deszcz – mocno uderzamy w balon;
•wieje wiatr – pocieramy palcami o balon – szu, szu, szu,
•ćwiczenie oddechowe – dmuchamy na balon;

14. Pajęczyna wiedzy o wiośnie.


Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.