Katalog

Dorota RUTKIEWICZ, 2019-03-27
Grodków

Różne, Scenariusze

„Programy aktywności wg metody Knillów "

- n +


KONSPEKT ZAJĘĆ



TEMAT ZAJĘĆ: „Programy aktywności wg metody Knillów
– program pierwszy i czwarty –
rozwijanie percepcji słuchowo- wzrokowo- ruchowej.”

PROWADZĄCY: Dorota Rutkiewicz

UCZEŃ: ………………………………

DIAGNOZA: ……………………………

CZAS TRWANIA: 40 min.

CELE OGÓLNE:
- wyrabianie poczucia świadomości własnego ciała;
- doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej;
- rozwój świadomości takich pojęć jak: ręka, dłoń, noga, policzki, palce, plecy, brzuch, uda;
- poznawanie wzajemnych relacji różnych części ciała.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- dziecko uczy się świadomości własnego ciała, kontroli nad własnym ruchem i ciałem, poprawia się harmonia i estetyka ruchów;
- dziecko aktywnie uczestniczy w programie oraz próbuje/potrafi włączyć się do różnych rodzajów aktywności;
- poprzez naśladownictwo rozwijają się możliwości intelektualne dziecka;
- dziecko uczy się kontaktu fizycznego oraz współpracy z drugą osobą;
- wyrabia się zdolność koncentracji, uwagi na zjawiskach akustycznych otaczającego nas świata;
- pomoc w opanowaniu pojęć przestrzennych oraz kierunków ruchu (prawo, lewo, góra, dół, przód, tył);
- koordynuje pracę rąk i nóg, co pomaga w kształceniu czynności samoobsługowych tj.:ubieranie, jedzenie, mycie;
-poprawa koordynacji ruchów i podwyższenie samooceny dziecka, polepszenie jego samopoczucia i zmniejszenie nieśmiałości;
- uwrażliwienie na zmiany tempa, artykulacji i dynamiki;
- rozwijanie kontaktów społecznych, nawiązanie kontaktu emocjonalnego dziecko-terapeuta.

METODY:
- program aktywności M. Ch. Knillów – świadomość ciała, kontakt i komunikacja
- praktycznego działania, indywidualizacji, aktywizująca, stopniowania trudności.

FORMY:
- indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- magnetofon, kaseta z nagranym programem, materac.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I.CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Przywitanie ucznia.
2. Przygotowanie ucznia do zajęć. Uczeń z samodzielnie ściąga buty.
3. Przygotowanie pomocy do zajęć. Rozłożenie materaca, nastawienie odpowiedniej muzyki.

II. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA - Aktywności:

A. PROGRAM PIERWSZY
• Kołysanie - pomoc uczniowi w doświadczeniu istnienia jego ciała;
• Wymachiwanie rękoma - wyrabianie aktywnej świadomości rąk i ramion, rozwój świadomości ręki;
• Zginanie i prostowanie rąk- zachęcenie dziecka do „powiązania” w różny sposób swoich rąk z własnym ciałem
• Pocieranie dłoni - rozwój świadomego pojęcia DŁOŃ; zintensyfikowanie sensu dotyku
• Zaciskanie i otwieranie dłoni - zwracanie uwagi na ruch chwytania i wypuszczania przedmiotów
• Ruchy palców - uczenie świadomości palców;
• Klaskanie - doskonalenie koordynacji ruchu;
• Głaskanie, poklepywanie głowy - poznawanie dłońmi różnych części ciała;
• Głaskanie, poklepywanie policzków - poznawanie dłońmi różnych części ciała;
• Poklepywanie łokci - badanie i poznanie wzajemnych relacji różnych części ciała;
• Poklepywanie brzucha - pomaga stać się świadomym wyobrażenia własnego ciała;
• Przewracanie się (padanie z pozycji siedzącej) - doskonalenie odczuwania ciężaru ciała i równowagi;
• Relaksacja - wyciszenie po aktywnościach.

B. PROGRAM CZWARTY - rozwija i poszerza świadomość ciała. Dziecko uczy się używać swego ciała w relacji do przestrzeni, czasu i innych osób. Rozwija zdolność koordynacji ruchowej i koncentracji uwagi. Rozwija rozumienie pojęć relacyjnych i pozycyjnych. Wspiera zdolność rozumienia wielokierunkowych instrukcji. Poprawia kompetencje zabawowe, zaufanie i interakcje społeczne.
• Leżenie na brzuchu - dążymy do stworzenia sytuacji społecznej, w której możemy patrzeć na siebie;
• Leżenie na brzuchu i mruganie oczami - unoszenie górnej części ciała i mruganie do siebie.
• Leżenie na plecach z rękoma wokół karku - wytworzenia u dziecka pojęcia KARK.
• Poruszanie nogami (jazda na rowerze) - rozwój celowego i niezależnego używania nóg; rozwijanie koordynacji i kontroli;
• Odbijanie się na siedzeniu - rozwijanie świadomości siedzenia, wzmacnianie koordynacji różnych części ciała
• Kręcenie się wokół siedzenia – rozwijanie równowagi;
• Ślizganie się na siedzeniu – uczenie koordynacji ruchu, używania do tego różnych części ciała.
• Podnoszenie się i stanie bez ruchu - wysoki poziom samokontroli i „społecznej wrażliwości”
• Podnoszenie ramienia – jednego, potem obu jednocześnie - wymaga wiedzy o tym, gdzie są ramiona, i możliwości niezależnego poruszania nimi
• Podnoszenie jednocześnie – jednej ręki i nogi - koordynacja tych ruchów jest trudna i wymaga kontroli i dużej świadomości ciała;
• Stawanie przed kimś - pracujemy nad pojęciami Z TYŁU i Z PRZODU. Wymagany jest przy tym wysoki poziom samodyscypliny;
• Podbieganie do – odbieganie od - umiejętność słuchania, start, zatrzymanie się i marsz podczas muzyki. Wykonanie ćwiczenia wymaga dobrej percepcji słuchowej i kontroli ciała;
• Spacerowanie - wymaga dobrej kontroli i zmiennych ruchów całego ciała, gdyż ruchy wykonywane są w określonym czasie i przestrzeni, we współpracy z innymi. Podczas ćwiczenia istotne jest uważne słuchanie i dostosowanie ruchów do niewielkich zmian w rytmie muzyki.
– szybko i delikatnie
- wolno i ciężko
- wolno i delikatnie (po cichu);
• Dwa i dwa (znajdź partnera)
• Odpychanie i przyciąganie - doskonalenie „upadania” i czynności odpychania i przyciągania; odzyskiwanie równowagi w pozycji stojącej, oraz osiągnięcie współpracy i nawiązanie interakcji;
• Dowolne ruchy/ taniec - Stwarzanie pola dla wyobraźni, improwizacji, twórczości i nawiązywania interakcji;
• Relaksacja - wyciszenie po aktywnościach.
• Zakończenia: Chowanie materacy
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
1. Podziękowanie dziecku za udział w zajęciach.
2. Ubranie butów.
3. Pożegnanie się z dzieckiem.


Osoba prowadząca: Dorota Rutkiewicz
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.