|
|
Katalog Elżbieta Sarkowicz, 2019-03-15 Gdów Matematyka, Konspekty Wartość liczbowa wyrażeń algebraicznychTemat: Wartość liczbowa wyrażeń algebraicznych. Cele ogólne: -rozwijanie umiejętności obliczania wartości liczbowej wyrażeń algebraicznych, -ćwiczenie umiejętności wykonywania podstawowych działań w zbiorze liczb rzeczywistych. Cele operacyjne: uczeń -umie obliczyć wartość liczbową wyrażeń algebraicznych, -wie, że nie zawsze może obliczyć wartość liczbową wyrażenia, -potrafi wykonać podstawowe działania w zbiorze liczb rzeczywistych. Metody: elementy wykładu, dyskusja, ćwiczenia. Formy organizacyjne: praca z całą klasą, praca indywidualna. Pomoce: Podręcznik (multipodręcznik) „Matematyka 6 z plusem” Małgorzata Dobrowolska; ołówki i gumki; tablica multimedialna. Przebieg lekcji: 1.Sprawdzenie obecności, powtórzenie wiadomości o wyrażeniach algebraicznych-sprawdzenie zadania domowego. 2.Nauczyciel tłumaczy, w jaki sposób obliczamy wartość liczbową wyrażenia. Uczniowie zapisują w zeszytach: Jeżeli do danego wyrażenia algebraicznego w miejsce liter wstawimy konkretne liczby, to dla tych liczb możemy obliczyć wartość liczbową tego wyrażenia. 3.Nauczyciel wypisuje wyrażenia algebraiczne (uczniowie zapisują je w zeszycie ołówkiem): x+2, 3x+4, x/2, (4x-2)/5. Zadaniem uczniów jest wstawić w miejsce x liczbę 2, potem -2 i obliczyć wartość wyrażenia dla tych liczb. Uczniowie mażą x i wstawiają w jego miejsce odpowiednią liczbę. Należy zwrócić uwagę, że w niektórych przypadkach -2 musimy zapisać w nawiasie. 4.Rozwiązanie zadań: zad.1 (praca z całą klasą), zad.3 (praca w parach lub indywidualna) i zad.5 z podręcznika ze strony 179. Uczniowie, którzy skończą wcześniej rozwiązują zad.2. 5.Nauczyciel zapisuje wyrażenie 4/b i pyta, jaka jest wartość liczbowa tego wyrażenia dla b równego zero. Pada odpowiedź-nie potrafimy obliczyć. Uczniowie zapisują to spostrzeżenie w zeszycie: Niektóre wyrażenia dla pewnych wartości występujących w nich liter tracą sens liczbowy. Np. 4/b nie ma sensu dla b=0, (3a+1)/a nie ma sensu dla a=0, (-2x-4)/x nie ma sensu dla x=0. 6.Powtórzenie podstawowych wiadomości poznanych na lekcji. 7.Zadanie domowe: Zadania z ćwiczeń. Zadanie dodatkowe-super zagadka str.180. Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |