Katalog

Joanna Para, 2019-03-05
Bielany Wrocławskie

Edukacja czytelnicza, Scenariusze

Pasowanie na czytelnika

- n +

Pasowanie na czytelnika
CELE OGÓLNE:
• utrwalenie kompetencji czytelniczych uczniów korzystających z biblioteki szkolnej
• uświadomienie uczniom korzyści płynących z czytania oraz odwiedzania biblioteki szkolnej
• kształtowanie postawy wzorowego czytelnika
• przygotowanie uczniów do samodzielnego korzystania z biblioteki szkolnej i jej zbiorów
CELE OPERACYJNE
Uczeń :
•umie wyjaśnić pojęcia: biblioteka, czytelnia, księgarnia
•zna podstawowe zasady korzystania z biblioteki
•umie samodzielnie dokonać wyboru książki
•potrafi rozpoznać książkę z biblioteki po jej oznakowaniu
•zna godziny pracy biblioteki
•pamięta o terminie zwrotu książek
•zna zasady szanowania książek
•rozumie celowość korzystania ze zbiorów biblioteki i rozwijania zainteresowań czytelniczych
•potrafi zastosować zdobytą wiedzę i umiejętności przy rozwiązywaniu zadań i zagadek dotyczących tematu: książka i biblioteka
METODY:
•słowna - rozmowa nt. biblioteki i książek, słuchanie czytanego tekstu, pogadanka
•oglądowa – oglądanie książek i ilustracji
•praktycznego działania – poznawanie regulaminu biblioteki, próśb książki
•aktywizująca – udział w zabawach i zagadkach
FORMY PRACY:
indywidualna jednolita, grupowa jednolita, zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Zakładki do książek, fragmenty bajek i wiersze, dyplomy dla rycerzy książek, karty książki i karty czytelnika, pocięte „Prośby książki”, egzemplarze książek nowych i zniszczonych, płyty z bajkami


Przebieg zajęć:
1. Przywitanie uczniów na uroczystości
2. Wyjaśnienie celu spotkania
Nauczyciel wyjaśnia w jakim celu uczniowie spotkali się
3. Wprowadzenie pojęć: biblioteka, księgarnia, wypożyczalnia, czytelnia, bibliotekarz. Wyjaśnienie różnicy pomiędzy biblioteką a księgarnią.
4. Przybliżenie pracy nauczyciela-bibliotekarza. Elementy doradztwa zawodowego.
5. Przedstawienie uczniom roli biblioteki szkolnej.
6. Prezentacja uczniom zniszczonych książek i wiersza Królowej biblioteki
Szanuj książki z biblioteki,
czy lato, czy zima
cztery tygodnie każdą książkę
w domu możesz trzymać
7. Prośby książki czytane przez dzieci wybrane ze wszystkich klas I.
8. Zachęta do czytania książek. Czytanie przez nauczycieli i uczniów wierszy
Teraz przenieśmy się do świata baśni i posłuchajmy kilku wierszy znanych polskich poetów; J. Brzechwy Kaczka Dziwaczka, czy Małpa w kąpieli A. Fredry - zabawa
9. Ślubowanie
Proszę wszystkich o powstanie. Teraz nastąpi ślubowanie:

My uczniowie pierwszej klasy
Tobie książko przyrzekamy
Że szanować Cię będziemy
Krzywdy zrobić Ci nie damy
Obowiązków czytelnika
Będziemy przestrzegać pilnie
I z Twych rad i Twych mądrości
Korzystać od dziś usilnie
Przyrzekamy
10. Pasowanie na czytelnika
Pani dyrektor zapraszamy do Pasowania w tle muzyka „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato. „Pasuję Cię na czytelnika naszej biblioteki”.
Po pasowaniu uczniowie otrzymują zakładki do książek, a nauczyciele Dyplomy za udział w uroczystości.
11. Ewaluacja
Pytania:
• W jakich godzinach jest otwarta biblioteka?
• Jak długo można mieć wypożyczoną książkę?
• Jak nazywa się miejsce, gdzie wypożyczamy książki?
• Jak nazywa się miejsce w którym czytamy książki?
• O co prosiły książki?
12. Zakończenie piosenka pt. Wypożyczaj książki stale
Dziś Was mile żegnamy
A od jutra kochani, pamiętajcie
Jako nowych czytelników Was chętnie witamy

LITERATURA:
1. O książce. Aforyzmy. Myśli. Wiersze. Jelenia Góra 1992
2. Zagadki dla najmłodszych: materiały metodyczne. Oprac. J. Stec. Kielce 1997
3. „Bibliotece w szkole” w latach 2006-2012
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.