Katalog

Agnieszka Przeździecka, 2019-03-06
Puławy

Przedsiębiorczość, Artykuły

Przedsiębiorczość, czyli oszczędzanie ma sens?

- n +

Jedną z ról nauczyciela - każdy z nas jest wychowawcą, jest przygotowywanie swoich uczniów do wejścia w dorosłe życie. Z pośród wiele obszarów naszego oddziaływania, znajduje się ten, który nazwę „bezpieczeństwem finansowym”. Młody człowiek rzadko myśli o przyszłości w perspektywie kilkudziesięciu lat, czyli m.in. w kontekście swojej emerytury. Stąd, tym większa jest nasza odpowiedzialność, by tym zagadnieniem go zainteresować.
Dlatego proponuję dziś artykuł o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), czyli o nowym rządowym projekcie oszczędzania na przyszłość.
Jak przekonać do udziału w oszczędzaniu, proponowanym w tym roku w postaci Pracowniczych Planów Kapitałowych, i czym one w ogóle są? Może dla uczniów, jak wyżej wspomniałam, nie jest to temat bieżący - na dziś. Rozpoczynający się program dotyczy przecież pracowników, ale pamiętajmy, „jutro” stanie się bardzo szybko, a intencją rządzących jest, aby uczestniczyli w nim wszyscy pracujący Polacy, w przedziale wiekowym 19-55 lat, czyli około 11 mln osób.
Kogo dotyczy rządowa propozycja? Pracowników. I nie ma tu znaczenia, czy pracujemy w sektorze prywatnym, czy w sektorze publicznym. PPK nie są objęte jedynie osoby „samozatrudnione”, czyli, jak nawet wskazuje nazwa, jest to program dla pracowników definiowanych zgodnie z Kodeksem Pracy.
Pracownicze Plany Kapitałowe to z założenia długoterminowy program oszczędnościowy, teoretycznie nie mający nic wspólnego z systemem emerytalnym, ale w zasadzie stanowiący uzupełnienie emerytury, którą otrzymamy z ZUS-u. Czy Polacy pomni doświadczeń z OFE „kupią” ten pomysł, zmniejszający ich obecne dochody, a mający przynieść w przyszłości zabezpieczenie finansowe na „starość”?
Przypomnijmy, że OFE jest obowiązkowym programem emerytalnym, który „dzięki” dwóm „rozbiorom” mocno stracił na znaczeniu. Najpierw ograniczono mu dopływ środków, gdy zmniejszono część składki przekazywanej do OFE z 7,3% do 2,3%, a następnie pozbawiono je środków z obligacji. Wreszcie dzięki tzw. „suwakowi” wszystkie środki OFE trafiają do ZUS-u. Tak wygląda dzisiejsza rzeczywistość, programu, który „sprzedawano” nam, jako „nasze pieniądze na starość”. Tu ma być ta największa różnica między OFE, a PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe od początku są ogłaszane jako oszczędności „pewne” jak lokaty bankowe. Jest to ważne po tym, jak uznano środki zgromadzone w OFE za środki publiczne i coś, przez kilkanaście lat mówiono, że jest nasze, przestało nim być – czy na pewno inaczej będzie z PPK, tego nie zagwarantuję, jednak tam znajdą się środki z naszej pensji (pomniejszonej o nie), a nie będą „odpisem” ze środków wcześniej przesyłanych do ZUS-u, jek to jest przy OFE.
Jak wyżej wspomniałam PPK różnią się od OFE istotą są dobrowolne, choć z pewnym przymusem państwowym. Zapisywani do PPK będziemy automatycznie, ale z możliwością rezygnacji. By nie uczestniczyć w PPK, trzeba będzie złożyć rezygnację w miejscu zatrudnienia. Na czym będzie polegało oszczędzanie? Od pensji pracownika będzie pobierany procent z wynagrodzenia (minimalnie 2 proc. z pensji brutto - ale pobierane już od pensji netto, maksymalnie 4%.), minimum 1,5% ma dołożyć pracodawca (maksymalnie może to być też 4%), a rząd doda ustaloną kwotę (20 zł miesięcznie).
Rolą nauczyciela Przedsiębiorczości jest zmierzenie się wg mnie i z tym tematem. Oszczędzanie nie jest w naszym społeczeństwie powszechne, a w szczególności wśród osób najniżej zarabiających - takie osoby mają przecież najmniejsze możliwości oszczędzania. Dlatego trzeba edukować nasze społeczeństwo, zaczynając już dziś od naszych uczniów. Wyedukowane ekonomicznie społeczeństwo będzie bardziej świadomie patrzeć w przyszłość i rozumieć, że efekty gromadzenia oszczędności pojawiają się dopiero po wielu latach.


Bibliografia
Dariusz Grupa, Pracownicze Plany Kapitałowe – wpływ na polską giełdę, Equity Magazine nr 43
Michał Masłowski, „Zdobyć zaufanie Polaków”, Akcjonariusz 1/2018
Grzegorz Zawada, „Nie nauczymy się sami oszczędzać”, Akcjonariusz 1/2018
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/emerytury/prezes-polskiego-funduszu-rozwoju-pawel-borys-o-ppk/nkntr8p
http://www.sii.org.pl/12730/aktualnosci/felietony/co-musi-sie-stac-aby-ppk-odniosly-sukces-odpowiedzi-inwestorow-z-obi-2018.html#ak12730
www.wikipedia.pl
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.