Katalog

Katarzyna Czubała-Vyborov, 2019-03-05
Chełm

Język rosyjski, Scenariusze

Nauka gramatyki nie musi być nudna- scenariusz lekcji języka rosyjskiego

- n +

Nauka gramatyki wiosną nie musi być nudna-
scenariusz lekcji języka rosyjskiego
Klasa: III liceum/IV technikum

Temat: Ćwiczenia w odmianie nazwisk rosyjskich rodzaju męskiego zakończonych na: -ин,
-ын, -ов, -ой.

Zakres materiału: przykłady nazwisk rosyjskich rodzaju męskiego zakończonych na –ин,
-ын, -ов, -ой i ich odmiana; rozumienie treści tekstu słuchanego, ćwiczenia w czytaniu, mówieniu i pisaniu
Zakres podstawy programowej:
wiedza: przedstawiciele świata kultury rosyjskiej, nazwiska słynnych Rosjan, elementy wiedzy o Rosji- 1 marca to pierwszy dzień wiosny w Rosji),
recepcja: uczeń rozumie ze słuchu proste krótkie wypowiedzi oraz znajduje w tekście słuchanym określone informacje,
produkcja: uczeń uzupełnia zdania z lukami, czytając je ze zrozumieniem
uczeń wykorzystuje techniki samodzielnej pracy nad językiem, np.: zapamiętywanie nowych wyrazów, struktur gramatycznych

Cel główny językowo- komunikacyjny: ćwiczenia w czytaniu i pisaniu
A. Cele w zakresie wiadomości do zapamiętania:
Uczeń:
- wymieni i nazwie po rosyjsku 2-3 nazwiska malarzy rosyjskich,
- zapamięta przynajmniej 2-3 nazwiska rosyjskie zakończone na –ин, -ын, -ов, -ой
B. Cele w zakresie wiadomości do zrozumienia:
Uczeń:
- zrozumie, że nazwiska rosyjskie zakończone na –ин, -ын, -ов,-ев, -ой w narzędniku
l. poj. mają końcówkę –ым (-им), a w l. mnogiej, z wyjątkiem mianownika, odmieniają się jak przymiotniki
C. Cele w zakresie umiejętności:
Uczeń:
- umie nazwać przynajmniej 2 nazwiska malarzy rosyjskich,
- potrafi wyodrębnić potrzebne informacje z treści tekstu słuchanego,
- umie poprawnie przeczytać i napisać odmianę nazwisk rosyjskich rodzaju męskiego, wykonując odpowiednie ćwiczenia,
- potrafi z pomocą nauczyciela zaśpiewać piosenkę „Праздник” z okazji 1 marca- pierwszego dnia wiosny w Rosji
Cele wychowawcze:
- umiejętność współpracy w grupie
- zachęcanie do aktywności na lekcji
Typ lekcji: opracowanie nowego tematu
Metody: burza mózgów, elementy wykładu, pogadanka, praca z tekstem słuchanym, gramatyczno- tłumaczeniowa
Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta CD, gitara, krzyżówka, 3 kartony ze zdaniami do uzupełnienia, portrety słynnych Rosjan
Formy pracy: zespołowa, indywidualna, grupowa

Tok lekcji:
1. Sprawy organizacyjne- sprawdzenie listy obecności-1-2 min.
2. Sprawdzenie pracy domowej: sprawdzam u 1-2 osób 3 zdania do przetłumaczenia z przyimkami „на” i „для”- ok.3 min.
2. Wprowadzenie do tematu- wypowiedź nauczyciela- ok. 2 min.
- zapoznanie z celami oraz sposobem pracy na lekcji
- zapisanie tematu lekcji na tablicy i w zeszytach
3. Opracowanie tematu lekcji
a) praca zespołowa: nauczyciel zadaje pytanie: „Что россияне празднуют 1- ого марта?- (то, что поляки 21 марта- первый день весны); uczniowie wykonują przy pomocy nauczyciela przy akompaniamencie gitary piosenkę „Праздник”- 3-4 min.
b) burza mózgów: uczniowie wymieniają w formie ustnej znane im nazwiska malarzy rosyjskich- 2-3 min.
c) praca z tabelą odmiany typowych nazwisk rosyjskich ( str.29 z podręcznika „Новые встречи 3” M. Zyberta): nauczyciel pokazuje portrety malarzy rosyjskich: Репина, Перова, Крамского. Chętni uczniowie czytają głośno poszczególne wzorce odmiany nazwisk; nauczyciel zwraca uwagę na komentarz występujący pod odmianą nazwisk i zapisuje na tablicy przykłady nazwisk innych słynnych Rosjan, np. Путин- prezydent, Пушкин- poeta, Гагарин- kosmonauta, Солженицын- pisarz, Толстой- pisarz, Чехов- aktor itp. ( Выборов to drugi człon mojego nazwiska, który również jest typowym nazwiskiem rosyjskim). Następnie nauczyciel zwraca uwagę, że nazwiska na -ой (Крамской) odmieniają się identycznie jak przymiotniki np.: большой i лесной – 6-8 min.
d) praca w grupach: uczniowie podzieleni są na 3 grupy. Każda z grup otrzymuje jeden karton: biały, niebieski lub czerwony, symbolizujący kolory flagi rosyjskiej. Uczniowie uzupełniają kilka zdań, wpisując podane nazwiska rosyjskie w odpowiednim przypadku
i liczbie. Po uzupełnieniu luk przedstawiciele 3 grup zawieszają kartony na tablicy
i odczytują uzupełnione przez siebie zdania. Następnie przepisują do zeszytów 2-3 przykłady zdań (fakultatywnie)- 8-10 min.
e) praca indywidualna z tekstem słuchanym: nauczyciel włącza 1 raz tekst „Осенний день” zad. 8 str. 27 z podręcznika. Zadaniem uczniów jest indywidualne zaznaczenie jednej prawidłowej odpowiedzi spośród trzech możliwych. Chętni uczniowie odczytują prawidłowe odpowiedzi- 6 min.
f) uczniowie wykonują pisemnie w podręczniku zad. 15 str. 29
g) podsumowanie:
pytanie nauczyciela skierowane do wszystkich uczniów: Какие ты знаешь русские фамилии, о которых мы сегодня говорили? Jak one się odmieniają w liczbie mnogiej,
z wyjątkiem mianownika? (odp. jak przymiotniki)- 1-2 min.
h) praca domowa: dla wszystkich-
rozwiąż krzyżówkę i wklej ją do zeszytu
dla chętnych: przygotuj po rosyjsku ustną wypowiedź (ok. 10 zdań) na temat słynnego Rosjanina, którego nazwisko kończy się na –ин, -ын, -ов, -ой (patrz: wystawa portretów
w sali lekcyjnej)
i) nauczyciel podsumowuje aktywność uczniów, uczniowie uzupełniają ankietę ewaluacyjną


Opracowała: dr Katarzyna Czubała-Vyborov


Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.