Katalog

Krystyna Drwal, 2019-03-05
Tarnów

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 6 - LETNICH.

- n +

Arkusz obserwacji doradczo –doskonalącej

Temat zajęcia:
Teatrzyk cieni: „Już przedszkolak dobrze wie, jaki cień pojawia się”, zagadki, utrwalenie znajomości nazw symboli narodowych, kształtowanie poczucia więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością.

Obszar z podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
II/4
przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu;
III/6
nazywa i rozpoznaje wartości związane z umiejętnościami i zachowaniami społecznymi, np. szacunek do dzieci i dorosłych, szacunek do ojczyzny, życzliwość okazywana dzieciom i dorosłym – obowiązkowość, przyjaźń, radość;
IV/1
wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych, technicznych, teatralnych, mimicznych, konstrukcji i modeli z tworzyw i materiału naturalnego;
IV/5
odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola, objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych, układa historyjki obrazkowe, recytuje wierszyki, układa i rozwiązuje zagadki;

IV/7
eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały, muzykuje z użyciem instrumentów oraz innych źródeł dźwięku; śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym muzykowaniu; wyraża emocje i zjawiska pozamuzyczne różnymi środkami aktywności muzycznej; aktywnie słucha muzyki; wykonuje lub rozpoznaje melodie, piosenki i pieśni, np. ważne dla wszystkich dzieci w przedszkolu, np. hymn przedszkola, charakterystyczne dla uroczystości narodowych (hymn narodowy), potrzebne do organizacji uroczystości np. Dnia Babci i Dziadka, święta przedszkolaka (piosenki okazjonalne) i inne; w skupieniu słucha muzyki;
IV/9
czyta obrazy, wyodrębnia i nazywa ich elementy, nazywa symbole i znaki znajdujące się w otoczeniu, wyjaśnia ich znaczenie;
IV/10
wymienia nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznaje symbole narodowe (godło, flaga, hymn), nazywa wybrane symbole związane z regionami Polski ukryte w podaniach, przysłowiach, legendach, bajkach, np. o smoku wawelskim, orientuje się, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej;
Cel główny zajęcia:
- rozbudzanie uczuć patriotycznych u dzieci;
- wyrabianie szacunku i przywiązania do symboli narodowych;
- kształtowanie poczucia więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością.
Cele operacyjne (wskaźniki) zajęcia:
Dziecko:
* rozpoznaje cienie symboli narodowych;
* łączy cień z ilustracją;
* rozpoznaje i nazywa kolory flagi Polski;
* rozpoznaje postacie z legend: Syrenka, Smok Wawelski:
* wie jak wygląda herb Tarnowa;
* zna cyfry 1, 2, 3;
* odpowiada chętnie na pytania zadawane przez nauczyciela;
* prawidłowo wykonuje czynności związane z określonym poleceniem;
* ilustruje muzykę ruchem;
* utożsamia się z własną ojczyzną rysując swoją postać na fladze Polski.

Metody:
słowne: zagadki, rozmowa, polecenia, objaśnienia,
czynne: zadania stawiane dziecku,
oglądowe: teatrzyk, pokaz, obserwacja.
Formy:
praca z całą grupą, zespołowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- zagadki w formie prezentacji w teatrzyku cieni „Już przedszkolak dobrze wie, jaki cień pojawia się”;
- wyrazy do globalnego czytania;
- flagi Polski;
- wstążki w kolorze białym i czerwonym a prostokątami w tych kolorach;
- cyfry 1, 2, 3;
- płyta CD – Rozśpiewane Brzdące.

Przebieg:
1.Teatrzyk cieni „Już przedszkolak dobrze wie, jaki cień pojawia się” – prezentacja zagadek – symbole narodowe
Już przedszkolak dobrze wie,
jaki cień pojawia się,
i odgadnie patrząc w mig,
bo to jest taki trik.
Mały ekran, trochę światła
i już jest zagadka łatwa.
Co to jest?
Powiedzcie sami
...kontur mapy Polski,
Polska to nasz kraj,
nasza ziemia i nasz raj.
A to ...orzeł – godło Polski.
A teraz tu powiewa ...flaga jakaś.
Czy to flaga Polski?
Tego my nie wiemy,
lecz jako Polacy, o tym wnioskujemy.
I legendy dzieci znają,
więc postacie rozpoznają.
To ….Syrenka ta Warszawska.
O Warszawie przypomina.
A to …Smok jest Wawelski
Reprezentuje Kraków i zamek królewski.
A przed nim się każdemu Tarnowianinowi chyli głowa,
bo to jest ….herb Tarnowa.
(… nauczyciel robi przerwę w recytacji i czeka, aż dzieci samodzielnie rozpoznają cień),
* przyporządkowanie cienia do ilustracji właściwej,
* czytanie globalne wyrazów: mapa, godło, flaga, Syrenka, smok, herb.
2. Zabawa do piosenki „Symbole narodowe” – płyta CD - Adam Wacławski - (cyfra 1 w kolorze białym – tańczą dzieci, które mają białe wstążki z białym prostokątem, cyfra 2 – tańczą dzieci, które mają czerwone wstążki z czerwonym prostokątem, cyfra 3 w kolorze biało – czerwonym – tańczą wszystkie dzieci).
3. Praca przy stolikach: malowanie siebie na materiałowych flagach.
4. Ewaluacja zajęcia: dzieci, którym zajęcie się podobało kładą sylwetkę Orła Białego na fladze Polski, te, którym się nie podobało wrzucają do wiklinowego koszyczka, motywacja podjętej przez dziecko decyzji.

Literatura:
Płyta CD - Rozśpiewane Brzdące - A. Wacławski.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.