Katalog

Aleksandra Konopka, 2018-11-16
Włocławek

Biologia, Scenariusze

Mechanizm wymiany gazowej.

- n +

mgr Aleksandra Konopka, Zespół Szkół nr 8 we Włocławku

Scenariusz lekcji
PRZEDMIOT: biologia, kl. 7

TEMAT: Mechanizm wymiany gazowej.

Cel lekcji: poznanie mechanizmów wdechu i wydechu.
Słowa kluczowe: wentylacja płuc, wdech, wydech, przepona, płuca

Metody: doświadczenie, pokaz, obserwacja.

Formy pracy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: model płuc wykonany z butelki PET, dwie szklanki, woda wapienna , gumowa gruszka, słomka, stopery, prezentacja multimedialna.

Cele ogólne:
-poznanie mechanizmu wdechu i wydechu,
-doskonalenie umiejętności wyciągania wniosków na podstawie doświadczeń.
Cele szczegółowe:
-poznanie prostych modeli pozwalających szybko i prosto przedstawić podstawowe zasady wentylacji płuc,
-posługiwanie się zegarkiem lub stoperem w celu odmierzenia czasu trwania ćwiczenia lub liczenia oddechów.

Przebieg lekcji:
1.Czynności organizacyjne, zapoznanie uczniów z tematem i celami lekcji.

2.Prezentacja pracy modelu klatki piersiowej wykonanego przez chętnych uczniów ja ko praca domowa (załącznik nr. 1) .Model można wykonać z butelki plastikowej(symbolizuje klatkę piersiową), plasteliny, balonika (symbolizuje płuca), rękawiczki lateksowej (symbolizuje przeponę), słomki( symbolizuje drogi oddechowe).

3.Wyciągnięcie wniosku z obserwacji pokazu. Przedstawienie na tablicy multimedialnej slajdów ukazujących wdech i wydech. Zapisanie w zeszytach informacji co dzieje się podczas wdechu i wydechu.

4.Przybliżenie uczniom składu powietrza wdychanego i wydychanego na podstawie diagramu kołowego w podręczniku Nowej Ery” Puls życia „strona 138.Podkreślenie różnicy w ilości tlenu i dwutlenku węgla w powietrzu wdychanym i wydychanym.

5.Wykonanie doświadczenia opisanego w podręczniku „Wykrywanie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu.” Chętni uczniowie wykonują doświadczenie z wodą wapienną. Omówienie, zapisanie wniosków.

6.Wykonanie doświadczenia „Wpływ wysiłku fizycznego na częstość oddechu. „ Dziesięć chętnych osób bierze udział w doświadczeniu. Pięcioro odpoczywa a pięcioro wykonuje przysiady. Zmierzenie częstości oddechów. Sformułowanie i zapisanie wniosku jaki jest wpływ wysiłku fizycznego na częstość oddechów.

7.Interpretacja przebiegu wymiany gazowej w płucach i tkankach na podstawie ilustracji w podręczniku.

8.Podsumowanie lekcji pytania prawda, fałsz.
-powietrze wydychane zawiera 21% tlenu
F
-w powietrzu wdychanym dwutlenek węgla to 0.03 % P
-podczas wdechu przepona kurczy się i unosi
F
-w czasie wdechu mięśnie międzyżebrowe rozkurczają się F
-objętość klatki piersiowej w czasie wydechu zwiększa się F
-podczas wydechu żebra opadają w dół i powietrze jest wypychane z płuc
P
-woda wapienna w połączeniu z dwutlenkiem węgla mętnieje P
-wymiana gazowa wewnętrzna odbywa się między pęcherzykami płucnymi a naczyniami krwionośnymi
F
- wymiana gazowa zewnętrzna odbywa się między komórkami a naczyniami włosowatymi
F

Adnotacja do wykonania modelu klatki piersiowej przez chętnych uczniów.
Przepona jest wysklepiona ku górze dlatego jej skurcz powoduje jej obniżenie, podobnie zachowuje się guma na dole modelu wykonanego z butelki.
Balonik symbolizuje płuca, (alternatywnie mogą być dwa baloniki).napełni się on powietrzem gdy gumę na dole modelu pociągniemy w dół. Model będzie wówczas „pokazywał” wdech. Gdy puścimy gumę powietrze opuści balonik, będzie to wydech. Układ źle działa gdy jest nieszczelny. Lepiej sprawdza się butelka po napoju gazowanym ponieważ jest bardziej twarda i nie ugina się pod wpływem podciśnienia.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.