Katalog

Aneta Isajuk, 2018-11-16
Białystok

Awans zawodowy, Scenariusze

Scenariusz zajęć świetlicowych "Bal marchewkowy"

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH


Temat: Bal marchewkowy.

Cel główny:
- kształtowanie nawyków prozdrowotnych poprzez zabawę.

Cele szczegółowe:
Wychowanek:
- zna walory odżywcze i smakowe warzyw, a zwłaszcza marchewki.
- wyrabia nawyk spożywania surowych warzyw w postaci soków.
- integruje się z kolegami i koleżankami ze świetlicy.
- kształtuje swobodną ekspresję taneczną, ruchową, rytmiczną.
- uczy się kulturalnego zachowania się w czasie imprezy.

Formy pracy:
- grupowa
- indywidualna
- zespołowa

Metody pracy:
- słowna
- czynna

Środki dydaktyczne: emblematy z napisem Bal marchewkowy, marchewki całe i pokrojone na kawałki, owoce, sok marchewkowy, rękawice kuchenne, koszyki, pachołki, kredki, elementy dekoracji do kolorowania, tasiemka (sznurek), nagrania muzyki tanecznej, przebój „Marchewkowe pole”, worek z pytaniami quizowymi


Przebieg zajęć:

Część wstępna zajęć:

1. Powitanie
Nauczyciel wita uczniów, wypowiadając krótkie zdanie. Jeśli dziecko uzna, że powitanie
dotyczy jego – macha dłonią na powitanie np.

Witam te dzieci, które jedzą warzywa.
Witam te osoby, które lubią kolor pomarańczowy.
Witam te dzieci, które lubią sok marchewkowy.
Witam wszystkich, którzy lubią ciasto marchewkowe.
Witam te osoby, które lubią chrupać marchewkę.

2. Wprowadzenie do tematu zajęć
- pogadanka o owocach i warzywach jako źródło wielu witamin
- podanie kilku ciekawostek o marchewce
- przyklejenie emblematów Bal Marchewkowy
- zapoznanie z hasłem balu: „Kto marchewkę je dobrze bawi się”

Część właściwa zajęć:

1. „Moja marchewka” – stworzenie dekoracji do balu przy muzyce.
Dzieci wykorzystując własne pomysły kolorują marchewki. Gotowe prace nawlekają
na tasiemki. Tak wykonaną dekorację mocują z nauczycielką w sali.
Dzieci wykrzykują hasło balu:
„Kto marchewkę je dobrze bawi się”.


2. Marchewkowy quiz.
Chętne dzieci odpowiadają na pytania. Odpowiedzi nagradzane są owocami.

Marchewka to owoc czy warzywo? (warzywo)
Jaki kolor może mieć marchew? (pomarańczowa, żółta, fioletowa)
Jak nazywa się zielona część marchewki? (nać, natka)
Dlaczego powinniśmy zjadać dużo marchewki? (jest zdrowa i zawiera dużo witamin)
Czy z marchewką można upiec ciasto? (tak)
O czym należy pamiętać przed zjedzeniem marchewki? (o umyciu)
Co jest potrzebne do tego, aby wyhodować marchewkę? (ziemia, woda, słońce, nasiona)
Jakie zwierzęta lubią zjadać marchew? (królik, zająć, chomik, koń)
Jaka część marchewki jest jadalna? (korzeń)
Jakie są potrawy z marchewki? (surówka, zupa, ciasto)

Dzieci wykrzykują hasło balu:
„Kto marchewkę je, dobrze bawi się”.

3. Kto pierwszy – zabawa zręcznościowa.
Wybrane dzieci (4 osoby) mają za zadanie jak najszybciej schrupać marchewkę zawieszoną
na sznurku. W tle gra muzyka.
Dzieci wykrzykują hasło balu:
„Kto marchewkę je, dobrze bawi się”.

4. Zabawa „ Marchewkowe pole”.
Nauczyciel dzieli dzieci na dwa zespoły siedmioosobowe. Pierwsze dziecko z rzędu zbiera
do swojego koszyka marchewki rozłożone na jego trasie i wraca do rzędu, przekazuje
koszyk i rękawicę. Kolejne dziecko wykłada je z koszyka na trasie i wraca z pustym
koszykiem do rzędu itd. Dla utrudnienia dzieci mają założone rękawice kucharskie.
Dzieci wykrzykują hasło balu:
„Kto marchewkę je, dobrze bawi się”.

5. „Polowanie na marchewkę” – zabawa zręcznościowa.
Wybrane dzieci (pięć osób) mają za zadanie jak najszybciej nawinąć marchew na sznurek.
W tle gra muzyka.

Dzieci wykrzykują hasło balu:
„Kto marchewkę je, dobrze bawi się”.

6. Zabawa „Uciekająca marchewka”.
Nauczyciel dzieli dzieci na dwa zespoły. Dzieci stoją w rozkroku i przekazują marchew
dołem pod nogami, tak aby marchew nie spadła na ziemię. Wygrywa ten zespół, który
najszybciej wykona zadanie.


Dzieci wykrzykują hasło balu:
„Kto marchewkę je, dobrze bawi się”.


7. Marchewka parzy – zabawa rytmiczna.
Dzieci stoją w kole i przy rytmach piosenki „Marchewkowe pole” podają z ręki do ręki
marchew, na przerwę w muzyce osoba, która ma w rękach marchewkę odpada z zabawy.
Dzieci wykrzykują hasło balu:
„Kto marchewkę je, dobrze bawi się”.

8. Zabawa taneczna przy piosence „Marchewkowe pole”.

9. Degustacja marchewki i soku marchewkowego przez wszystkie dzieci.

Część końcowa zajęć.

1. Podziękowanie dzieciom za udział w zabawie.
2. Przypomnienie o konieczności zjadania warzyw będących źródłem zdrowia.



Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.