Katalog

Marta Pędziwiatr, 2018-10-26
Libiąż

Uroczystości, Scenariusze

Scenariusz szkolnej uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

- n +

Scenariusz szkolnej uroczystości z okazji rocznicy
UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
1.Odśpiewanie hymnu narodowego.
2.Słowo wstępne:
Szanowni Państwo, koleżanki i koledzy dzisiaj obchodzimy … rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W związku z tym, chcielibyśmy Was serdecznie zaprosić na program artystyczny przygotowany przez klasę VI.

Scena jest urządzona jak studio telewizyjne, za plecami prowadzącego program wielka mapa Polski z okresu rozbiorów. Biurko z napisem “Z ostatniej chwili...- XVIII w.”. Kilka sekund muzyki z omawianego okresu (coś skocznego, wesołego), po jej zakończeniu wchodzi prezenter (ubrany w strój z epoki- szustokor, długą kamizelkę i obcisłe spodnie do kolan. Szustokor wyglądem przypominał frak bez klap, najczęściej długości do kolan, z długimi rękawami z mankietem).
Prezenter:Dobry wieczór Państwu. Zapraszamy na wiadomości z 3 maja 1791 roku. Zaczniemy od informacji ze stolicy. Od kilku dni w Sejmie trwają prace nad ustawą zasadniczą. Stronnictwo postępowe pod kierunkiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dąży do zmian w państwie. Czy rzeczywiście mają one być zmianami na lepsze? Państwo nasze jest słabe, w porównaniu z sąsiadami mamy mało wojska, Rosja ingeruje w polskie sprawy wewnętrzne. Oddajemy głos naszym sprawozdawcom w parlamencie. Halo, halo... jak mnie słyszycie? Co się dzieje w Sejmie?
Druga strona sceny.
Uczeń I i uczeń II(za nimi napis dużymi literami SEJM): Michale, słyszymy cię dobrze. Czekamy na wyjście króla, chcemy zadać mu kilka pytań, na sali sejmowej wyraźnie coś się dzieje, szkoda, że państwo tego nie widzicie! Tak, posłowie głosują. O, z sali wychodzi Jego Wysokość.
Drzwi się otwierają i wychodzi nimi Poniatowski z dwoma ochroniarzami.
Uczeń I (podchodzi do króla i podtyka mikrofon pod jego nos ): Wasza Wysokość, co się stało na sali? Czy rzeczywiście uchwalono dzisiaj konstytucję?
Król: Zwolennicy reform odnieśli wreszcie wielki sukces. Udało nam się uchwalić konstytucję. Opadam z sił.(Podbiega ochroniarz ze szklanką wody).
Uczeń II: Co ona zmienia? Co daje Polsce?
Król: Już … momencik.UFF...Zniesione zostaje liberum veto, wolna elekcja, Polska stanie się monarchią dziedziczną, w Sejmie będą zasiadać przedstawiciele mieszczaństwa.
Uczeń I: Jak to wpłynie na naszą pozycję w Europie?
Król: Mam nadzieję, że państwo będzie silniejsze, że kraje ościenne nie będą wtrącały się w nasze sprawy wewnętrzne. Wzmocniliśmy przecież wojsko, udało się podnieść gospodarczo miasta i wsie z upadku po wojnach w XVII wieku.
Uczeń II: Jak konstytucja zostanie przyjęta przez Rosję? Czy nie ma obawy o jej utrzymanie? Jak zareaguje caryca, którą Wasza Wysokość tak dobrze zna?
Ochrona króla: Koniec wywiadu, koniec wywiadu, idziemy do karety!
Uczeń I: Jak widać, król nie chciał udzielić odpowiedzi na to pytanie, czyżby obawiał się ingerencji Rosji?
Drzwi Sejmu otwierają się i wychodzi z nich otyły jegomość ze smutną miną, powoli zbliża się do reporterów.
Uczeń: O, z sali wychodzi przeciwnik konstytucji, hetman Potocki (podchodzi do niego). Jakie są pana wrażenia po zakończonych obradach?
Potocki: Fatalne, fatalne! Zniesiono liberum veto, wolną elekcję. Moja rodzina nigdy się z tym nie pogodzi! Będziemy walczyć ze zwolennikami reform.
Odchodzi, drzwi znowu się otwierają.
Uczeń II: O, kolejny hetman, może on powie nam coś więcej. Jakże konstytucja?
Hetman: Bez komentarza!
Uczeń II: Jak widać, konstytucja nie została uchwalona jednogłośnie, ma przeciwników, którzy kierując się własnym interesem, nie chcą jej przyjąć. Oddajemy głos do studia.
Prezenter: Prace Sejmu Wielkiego zakończyło przyjęcie Konstytucji 3 maja. Stanowi ona wielki krok w procesie reformy naszego państwa. Zniesienie wolnej
elekcji, liberum veto, konfederacji i rokoszy są bardzo postępowe. To one były przecież przyczynami zacofania naszego państwa w stosunku do Rosji, Prus i Austrii. Państwa te wykorzystały naszą słabość i w 1772 roku zabrały nam część polskich ziem. Polska była zbyt słaba, aby zbrojnie się o nie upomnieć. Spróbujemy się teraz połączyć z naszymi korespondentami za granicą. Paryż, czy mnie słyszysz?
Przed sceną stoi korespondentka, która przeprowadzi wywiad z Robespierre’em.
Korespondentka: Tu Paryż. We Francji nasza konstytucja została przyjęta z entuzjazmem. Prawda, panie Robespierre?
Robespierre: Prawda, prawda. To jest rewolucja, co zrobili Polacy. Żałujemy tylko, że nie byliśmy pierwszym państwem w Europie, które ma konstytucję. Nasza jest dopiero przygotowywana, wyprzedziliście nas.
Wychodzą.
Prezenter: Spróbujemy połączyć się teraz z Rosją, ciekawe, jak w Moskwie przyjęto nasze reformy.
Przed sceną korespondent rozmawiający z carycą Katarzyną II.
Korespondent: Jest tu ze mną władczyni Rosji Katarzyna II. Wasza Wysokość, jak odbieracie w Rosji naszą konstytucję?
Caryca Katarzyna: Nie podobają się nam te zmiany. Liczyłam na to, że Poniatowski, z uwagi na długotrwałą łączącą nas przyjaźń, nie będzie niczego robił przeciw mnie. W końcu to ja umieściłam go na tronie polskim, jestem zawiedziona, ale nie poddam się, chcę, aby Rosja była potęgą w Europie.
Korespondentka: Czy ma się to odbyć kosztem Polski?
Caryca Katarzyna: Cóż to dla mnie Polska? Wasze reformy zostały wprowadzone zbyt późno, w dodatku mają wielu przeciwników. Nie sadzę, żeby konstytucja utrzymała się zbyt długo.
Korespondentka: I tym mało optymistycznym akcentem kończymy relację z Rosji.
Prezenter: Miejmy nadzieję, że Polska będzie się w stanie obronić. Przejdziemy teraz do mniej poważnych tematów. Uchwalenie konstytucji wpłynęło na polską listę przebojów. Pojawiły się na niej zupełnie nowe pozycje. Zanim jednak je usłyszymy, przerwa na reklamę.
Na scenie pojawiają się Dziennikarz – Uwaga, Uwaga dla wszystkich nowy „Monitor” - tylko u nas najnowsze wiadomości z Sejmu.
Prezenter: Krzychu, co nowego na liście przebojów?
Krzyś (bardziej rozczochrany niż zwykle): Mam teraz kilka nowych przebojów, pierwszy z nich to...
Muzyka z magnetofonu – „Witaj, majowa jutrzenko”, drugie miejsce zajmuje „Wiwat maj, trzeci maj”. Dwie minuty muzyki.
Prezenter: Zapraszamy teraz na wiadomości sportowe.
Uczeń III: Spory z sali sejmowej przeniosły się na arenę sportową. Niezadowoleni z uchwalenia konstytucji posłowie hetmani wyzwali na pojedynek na szable przedstawicieli stronnictwa postępowego. Walka zakończyła się trzema ranami kłutymi, których doznał hetman Potocki. Pojedynkowi z loży honorowej przyglądał się król Stanisław August Poniatowski, który dopingował posłów-reformatorów. W corocznej majowej gonitwie koni czystej krwi pierwsze miejsce zajął książę Józef Poniatowski, najlepszą amazonką okazała się hrabina Chłapowska. Jak donoszą z zagranicy, w Stanach Zjednoczonych wymyślono nową grę. Czarni niewolnicy wrzucają piłkę do dwóch wiklinowych koszy, podobno gra ma już wielu zwolenników. Wątpimy jednak, aby przyjęła się w Rzeczpospolitej Obojga Narodów, my wolimy szable.
Przerwa na reklamę. Pojawia się reklama butów sportowych.
W tle mapa,pogodynka ubrana w strój z XVIII w.
Pogodynka (prezentująca prognozę pogody): Na Litwie spodziewamy się wielkich huraganów, nie jesteśmy jednak tego pewni, dlatego radzimy nie zakładać w tym tygodniu peruk, aby wiatr nie zrzucił ich z głowy. W Koronie można oczekiwać przygruntowych przymrozków, radzimy więc na nowo zacząć palić w kominkach i piecach kaflowych. Jeżeli nie będzie mrozu, można oczekiwać małych upałów, dlatego gospodynie domowe powinny uzupełnić zapasy piwa, aby mieć czym raczyć gości w trakcie obiadów. Modna gospodyni powinna wzorować się na dworze królewskim i zapraszać w czwartki do swojego domu na obiad poetów i malarzy. Pogoda będzie sprzyjała pieszym wędrówkom,
karety można więc odstawić do wozowni i wzorem mistrza Canaletto podziwiać piękne widoki.
Prezenter: Jak widać, konstytucja ma wpływ na wiele dziedzin życia w kraju. Jak donoszą agencje zagraniczne, przeciwnicy konstytucji wyjechali do Petersburga, aby szukać poparcia u Katarzyny II.
Prezenter wychodzi przy dźwiękach poloneza lub innej muzyki z epoki.
Narrator: Wiemy, że Rosja wraz z Prusami i Austrią dążyła do całkowitego rozbioru Polski. Przeciwnicy konstytucji zawiązali w Targowicy konfederację i walczyli po stronie Rosji. Pomimo stawiania oporu pod Zieleńcami i Dubienką wojsko polskie zaczęło się wycofywać. Król przystąpił do Targowicy i nakazał zaprzestanie działań zbrojnych. Konsekwencją przegranej wojny był drugi rozbiór Polski, w którym Prusy i Rosja zabrały nam kolejne ziemie. Konstytucja została zniesiona, a jej zwolennicy udali się na emigrację. Państwo polskie zaczęło znowu słabnąć i w konsekwencji przestało istnieć po trzecim rozbiorze w 1795 roku.

Uczeń IV : dziękujemy za uwagę.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.