|
|
Katalog Lidia Baryła, 2018-09-17 Kościelec Matematyka, Konspekty Konspekt lekcji matematyki w klasie III liceumKonspekt lekcji matematyki w klasie III liceum. Temat: Zastosowanie funkcji wymiernej do rozwiązywania zadań z kontekstem realistycznym. Prowadząca: Lidia Baryła Cele lekcji: • Uczeń potrafi: Rozwiązywać zadania dotyczące prędkości, wydajności pracowników, różne zadania z treścią wykorzystujące funkcje wymierne, Znaleźć i zapisać związki między wielkościami danymi w zadaniu z odpowiednimi założeniami, Rozwiązać układy równań prowadzące do równań kwadratowych. Poprawnie interpretować otrzymane wyniki. • Wychowawcze: rozwija umiejętność koncentracji uwagi, umiejętność wypowiadania się, aktywność. Metody i formy pracy: pogadanka, metoda pytań naprowadzających, burza mózgów, ćwiczenia . Środki dydaktyczne: treści zadań przygotowane przez nauczyciela. Przebieg lekcji: Zapis na tablicy i w zeszytach Uwagi 1. Czynności organizacyjne. 2. Właściwy tok lekcji. Zadanie 1 Dwaj rowerzyści pokonali tę samą trasę o długości 120 km. Prędkość pierwszego z nich była o 5 km/h większa od prędkości drugiego, dlatego drugi dojechał do celu o 2 godziny później niż pierwszy. Oblicz prędkość i czas jazdy rowerzystów. Zadanie 2 W górę rzeki motorówka płynęła 1 godzinę i 45 minut, a następnie w dół rzeki 1 godzinę i 10 minut pokonując łącznie 42 km. Jaką prędkość ma prąd rzeki, skoro prędkość własna motorówki wynosi 15 km/h. Zadanie 3 Pompa jest w stanie opróżnić basen w ciągu 5 godzin. Druga – mniejsza pompa – może to zrobić w ciągu 8 godzin. Ile czasu zajmie opróżnienie basenu, jeśli obie pompy będą pracować jednocześnie. Zadanie 4 Gdy woda wpływa do zbiornika pierwszym kranem, napełnienie zbiornika trwa o 2 godziny dłużej, a gdy drugim – o 4,5 godziny dłużej niż wtedy, gdy wpływa dwoma kranami jednocześnie. Ile będzie trwało napełnianie zbiornika wodą tylko z pierwszego kranu, a ile tylko z drugiego? Zadanie 5 W czasie wycieczki rowerowej uczniowie mieli do przebycia trasę długości 84km. Podzielili tę trasę na odcinki równej długości i codziennie przejeżdżali wyznaczony odcinek. Gdyby na przebycie całej trasy zużyli o 2 dni więcej, to mogliby dziennie przebywać o 7 km mniej. Ile km przebywali uczniowie dziennie. Praca domowa Zadanie 1 Samochód przejechał drogę z miasta A do miasta B liczącą 396 km. Gdyby jechał z prędkością o km/h mniejszą , to czas przejazdu wydłużyłby się o 0,45h. Oblicz rzeczywistą prędkość i czas jazdy tego samochodu. Zadanie 2 Cena winogron to obecnie X zł/kg. Tydzień temu, kiedy winogrona były o 4 zł za kilogram droższe. Tomek wydał za ich zakup 20 zł. Gdyby obecna cena spadła o 1 zł/kg to taką samą ilość winogron można by kupić za 12 zł. Jaka jest obecna cena winogron i jaką ilość winogron kupił Tomek? Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |