Katalog

Joanna Szczubełek, 2018-08-01
Warszawa

Język polski, Konspekty

O zachowaniu się w klasie.

- n +

Temat: O zachowaniu się w klasie.

Cel ogólny:
▬ czytanie tekstu na poziomie semantycznym;
▬ analiza i interpretacja utworu poetyckiego;

Cele operacyjne – uczeń:
▬ czyta tekst na poziomie semantycznym,
▬ wypowiada się na temat głównej myśli tekstu,
▬ zna życiorys księdza Jana Twardowskiego,
▬ operuje pojęciami „rytm i „rym” w odniesieniu do dzieła poetyckiego,
▬ przypomina pojęcie zwrotki i wersu,
▬ przypomina pojęcie wyrazu bliskoznacznego;
▬ słucha wypowiedzi innych,
▬ bierze udział w kulturalnej dyskusji,
▬ wie, jaki dokument reguluje zasady obowiązujące uczniów i gdzie należy go szukać.

Metody:
▬ słowna, poszukująca, heureza;
▬ recytacja zbiorowa,
▬ zajęć praktycznych;
▬ oglądowa;
▬ elementy dyskusji;
▬ burza mózgów,
▬ elementy pogadanki;

Formy pracy:
▬ zbiorowa;
▬ indywidualna.

Typ lekcji:
▬ utrwalenie wiadomości i umiejętności;
▬ opracowanie nowego materiału;

Środki dydaktyczne:
▬ podręcznik do kształcenia literackiego;
▬ tablica interaktywna (prezentacja multimedialna),
▬ polecenie zadania domowego
▬ karta pracy
Przebieg lekcji:
I Część wstępna
1. Przywitanie się i sprawdzenie obecności/2 min.
II Część właściwa
1. Wprowadzenie do tematu – zapis tematu lekcji/2min.
2. Pytanie: Jaki dokument zawiera zasady, które obowiązują w szkole?
Rozmowa o regulaminie ucznia i o tym, że jest dostępny na stronie internetowej szkoły i w bibliotece szkolnej./2 min.
3. Uczniowie podają zachowania, które są według nich pożądane i nieakceptowane w szkole- burza mózgów, wypełnienie karty pracy /3 min.
4. Odczytanie ciche wiersza „ W klasie” / 2 minuty

Chętni i wskazywani uczniowie odpowiadają na pytania:
1. Jaką sytuację w klasie przedstawia wiersz? Wymieńcie zachowania uczniów, które są nieakceptowalne. Podkreślcie wszystkie czasowniki w wierszu? Jaki efekt dało nagromadzenie tych części mowy?
2. W jakim tempie i jakim tonem głosu powinno się go deklamować? Dlaczego?
3. Czy w wierszu występują rymy? Podaj przykłady.
4. Czy wiersz ma rytm? Za pomocą jakiego zabiegu osiąga się wiersz rytmiczny?/8 minut
5. Przydzielenie partii wiersza i odczytanie go przez kilku uczniów w odpowiednim tempie./5 minut
6. Prezentacja o Janie Twardowskim i jego twórczości. Krótka notka w zeszycie. („Jan Twardowski (1915-2006)- polski ksiądz, poeta, prozaik.)/8 minut
7. Zwrócenie uwagi na zakończenie, puentę. Próba zrozumienia zakończenia./3 minuty
8. Zapisanie notatki:
„ Wiersz Jana Twardowskiego przedstawia niesforne zachowanie uczniów w klasie. Dzieci są głośne, rozrabiają, krzyczą, niszczą książki. Tekst jest bardzo dynamiczny. Poeta osiągnął ten efekt przez nagromadzenie czasowników w wierszu. Zaskakujące jest zakończenie. W klasie pojawia się anioł, który z pobłażaniem patrzy na wybryki dzieci. Mówi, że lubi „te kawały”./7 minut

III Część końcowa
1. Podsumowanie lekcji (zasady obowiązujące na lekcji, rytm i rym, sylwetka i twórczość Jana Twardowskiego).
2. Rozdanie pracy domowej na kartkach (praca obowiązkowa i dwie prace dodatkowe na ocenę za aktywność)./ 3 minuty


Praca domowa:
1. Obowiązkowa:
a) Odpowiedz pisemnie na pytanie zawarte w „Myślę, że...” (podręcznik, str. 168). Twoja wypowiedź powinna się składać z co najmniej czterech zdań.
b) Zapisz w zeszycie co najmniej dwa wyrazy bliskoznaczne do słowa „dokazują”. Możesz skorzystać ze słownika wyrazów bliskoznacznych.
2. Dodatkowa (jedna parafka).
Narysuj na kartce A4 rysunek, który mógłby być ilustracją do wiersza „W klasie”.
3. Dodatkowa (trzy parafki).
Znajdź i zapisz lub wklej do zeszytu wiersz „O maluchach” księdza Jana Twardowskiego.
Napisz krótkie wypracowanie (co najmniej sześć zdań) o podobieństwach, jakie zauważyłeś między tekstami „W klasie” i „O maluchach”.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.