Katalog

Halina Konieczna-Kuryś
Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Demokratyczne bezpośrednie wybory przewodniczącego Samorządu klasowego - scenariusz lekcji wychowawczej

- n +

Scenariusz lekcji wychowawczej

1.Temat: Demokratyczne bezpośrednie wybory przewodniczącego Samorządu klasowego.
2. Cele: korzystanie z różnych źródeł informacji, jej analiza i selekcja; kształcenie kreatywnego myślenia; doskonalenie umiejętności obiektywizmu oceniania i trafnego wyboru; rozwijanie przedsiębiorczości;
3. Metody: projekt (metoda aktywizująca), burza mózgów.
4. Formy pracy: praca zespołowa, praca z klasą, praca indywidualna.
5. Instrukcja projektu (kontrakt) - umowa słowna, zobowiązanie pisemne - zadania szczegółowe
6. Harmonogram działań:

Prezentacja projektu:
Prezentacja odbędzie się na lekcji wychowawczej w obecności uczniów, nauczyciela wychowawcy i zaproszonych gości.
Sposób prezentacji - pokaz i wykorzystanie prac wykonanych przez uczniów z komentarzem.

8. Ocena projektu:
Ocenę projektu dokonuje komisja w składzie: dwoje uczniów, nauczyciel wy-chowawca, zaproszeni goście wg kryteriów:
  • Zaangażowanie w pracy społecznej,
  • Pomysłowość w działaniu,
  • Prezentacja.
    Proponuje się wystawienie wszystkim uczestnikom ocen z zachowania.

    7. Tok zajęć:
    Czas:
    1 min Sprawy organizacyjne:
    - przywitanie, zajęcie miejsc przez gości;
    2 min Przypomnienie celu lekcji ; wskazanie na wystrój, plakaty, obwieszczenie;
    2 min Odczytanie przez ucznia znaczenia wyrazów demokratyczne, bezpośrednie, samorządność, itp. (z planszy, plakatu);
    1-2 min Zaprezentowanie się (gościom) kandydatów - imię, nazwisko (trzeba wstać)
    5 min Wybór Komisji skrutacyjnej;
    10 min Rozdawanie kart wyborczych uczniom;
    5 min Wrzucanie kart do urny;
    5 min Praca Komisji skrutacyjnej - liczenie głosów - wyniki - zapis na planszy, tablicy; W tym czasie pogadanka na temat najbliższych wyborów samorządowych;
    1 min Po ogłoszeniu wyników - zabranie głosu przez przewodniczącego Samorządu klasowego;
    5 min Dobór i zaprezentowanie pozostałych kandydatów ( 2- 3); Zaprezentowanie pełnego składu;

    Opracowanie: Halina Konieczna-Kuryś

  • Wyświetleń: 6142


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.