Katalog

Elżbieta Dyniec, 2018-07-09
Myślenice

Zajęcia przedszkolne, Rady

Świat bajek i baśni - czemu je warto czytać ?

- n +

Świat bajek i baśni - czemu warto je czytać?
Uniwersalny i ponadczasowy, każdy może odnaleźć w nim swoje pragnienia, tęsknoty, niespełnione marzenia, radości i smutki. Nierzadko ich bohaterowie stają się naszym lustrzanym odbiciem, wyrażają nasze ukryte oblicze lub demaskują stan ducha, niekiedy przywołują obraz nas samych z lat dziecięcych.
Jedna dziewczynka utożsamia się z kopciuszkiem, mały chłopiec zagubiony w przedszkolnej grupie czuje się brzydkim kaczątkiem, dziewczynka, która straciła rodzinę lub jej wsparcie, czuje się samotna i odrzucona jak dziewczynka z zapałkami. Dzieci nie muszą być świadome uniwersalności baśniowych postaci, ale dla nas dorosłych lub dla nich samych po latach stają się żywym obrazem siebie. Czasami jednak potrafią tak wczuć się w sytuację bohatera, że razem z nim przeżywają rozterki i cierpienia.
Dlaczego warto czytać dzieciom bajki?
Baśnie przekazują dzieciom prawdy życiowe, przygotowują je do życia, które nie zawsze będzie usłane różami. Czy słusznie powinniśmy rozbijać bańkę mydlaną przedstawiającą życie jako idyllę? Może czas dzieciństwa powinien być właśnie beztroski i pozbawiony zmartwień?
Z drugiej zaś strony stwarzając dziecku otoczkę idealnego, pięknego świata, w którym problemy miewają tylko dorośli pozbawiamy je życiowej zaradności i skazujemy na rozczarowanie i bezradność w momencie, gdy w życiu napotka na przeciwności losu. Baśnie w subtelny sposób pokazują dziecku, że rzeczywistość potrafi być niezbyt przyjazna, przeszkody i walka z nimi są nieuniknione. Jeśli tylko staramy się je przezwyciężyć możemy osiągnąć spokój ducha i uporać się z problemami. Baśnie poruszają najważniejsze problemy egzystencji człowieka. Nawet jeśli zły wilk jest zabijany i wypychany kamieniami, co kojarzy się nam raczej z horrorem niż z bajką dla dzieci, w samym dziecku nie wzbudza to przerażenia tak ogromnego, jak w nas, którzy wręcz zastanawiamy się, czy nie naruszyło to delikatności i wrażliwości małego słuchacza. Dla malucha jest to tylko prosta konsekwencja złego postępowania, która nie sprawi, że za każde złe zachowanie będzie karało innych przemocą fizyczną.

Czego uczą bajki dla dzieci?

Baśnie przestrzegają nas przed złymi wilkami i czarownicami. Ostrzegają przed władczymi, silnymi olbrzymami, ziejącymi ogniem smokami, przebiegłymi królowymi. Z drugiej zaś strony pokazują, że zło zawsze można przezwyciężyć dobrem, dlatego zazwyczaj pojawia się w nich postać o cechach pozytywnych, zwalczająca zło. W ten sposób dziecko uczy się, że może stać się dzielnym królewiczem, który pokonuje smoka, lub że dzielny rycerz może przyjść mu z pomocą w potrzebie. Może mieć nadzieję, że istnieją „krasnoludki”, które zatroszczą się o nie w potrzebie. Pokazują też nasze słabości i konsekwencje własnego zachowania. Nie mówią dosłownie: „jeśli będziesz nieuważny i zbyt ufny, wilk którego spotkasz na drodze w lesie wykorzysta twoją nieostrożność i może wyrządzić krzywdę tobie i twoim bliskim. Przekaz nie jest dosłowny, ale tez nie jest abstrakcja, której nie rozszyfruje umysł dziecka. Jest tak skonstruowany, że trafia zarówno do dzieci jak i dorosłych przemawiając do różnych warstw osobowości.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.