Katalog

Barbara Żak, 2018-07-03
Elbląg

Geografia, Konspekty

Uwarunkowania nierównomiernego rozdziału żywności

- n +

Konspekt lekcji

Temat: Uwarunkowania nierównomiernego rozdziału żywności

nauczyciel prowadzący: Barbara Żak

Zakres treści podstawy programowej:
2.4) Uczeń wyjaśnia, z czego wynikają różnice w wielkości i strukturze spożycia żywności na świecie (uwarunkowania przyrodnicze, kulturowe, społeczne i polityczne, mechanizmy wpływające na nierównomierny rozdział żywności w skali globalnej)
Cele lekcji:
A- Uczeń wymienia:
przyczyny występowania problemu głodu na świecie
normy żywieniowe
definicję głodu utajonego
B – Uczeń rozumie:
jakie formy pomocy zaliczymy do „ryby” i do „wędki”
konsekwencje braku lub nadmiaru różnych substancji odżywczych dla zdrowia i życia człowieka
C – Uczeń potrafi:
wskazać na mapie świata obszary nadwyżek i niedoborów żywności
D – Uczeń potrafi:
ocenić działalność agend ONZ i organizacji humanitarnych w likwidacji głodu na świecie
zaproponować możliwości zmniejszenia dysproporcji w dystrybucji żywności na świecie
zaproponuje niestandardowe sposoby rozwiązania problemu głodu na świecie

Formy pracy: indywidualna, grupowa
Metody pracy: praca z podręcznikiem – analiza wykresów, map, eksponująca – film, aktywizująca – burza mózgów, programowana – z użyciem komputera
Środki dydaktyczne: Podręcznik, mapa fizyczna świata, film, zasoby Internetu: platforma edukacyjna epodreczniki.pl oraz aplikacji quizizz, karty pracy
Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne.
2. Prezentacja filmu "Głód w Krajach Trzeciego Świata".
3. Podanie tematu, celów lekcji, adresów internetowych.
Faza realizacyjna
1. Analiza ryc. 15.2/141 – Wniosek: Dzienne spożycie kilokalorii na osobę we wszystkich regionech świata wzrosło.
2. Nauczyciel podaje normy żywieniowe: Do prawidlowego funkcjonowania organizmu potrzeba ok. 2300 kcal, w tym 35-70 g białka (a 1/3 to białko zwierzęce).
Zapotrzebowanie na kalorie zależne jest od: strefy klimatycznej, płci, rodzaju wykonywanej pracy, wieku.
3. Analiza mapy zamieszczonej na platformie edukacyjnej epodreczniki.pl:
"Przeciętna dzienna dawka kalorii spożywana przez 1 mieszkańca w poszczególnych państwach"
Wskazanie obszarów, gdzie ta dawka jest najniższa i najwyższa.
4. Nauczyciel wprowadza pojęcia:
głód – gdy organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości kalorii
głód jawny – gdy człowiek odczywa głód
głód utajony – człowiek czuje się najedzony, spożywa posiłki wystarczająco kaloryczne, ale o małej zawartości składników mineralnych i witamin
niedożywieni – ludzie przewlekle głodni
5. Nauczyciel przedstawia skutki zdrowotne niedożywienia.
6. Analiza ryc. 15.6/143 – Wniosek: Największa liczba osób niedożywionych występuje w Azji i w Afryce Subsaharyjskiej.
7. Nauczyciel dzieli klasę na grupy, rozdaje karty pracy dotyczące pogrupowania czynników i zjawisk do odpowiednich przyczyn przyrodniczych, kulturowych, społecznych i politycznych niedostatku żywności.
8. Burza mózgów na temat: Metody walki z głodem (przekazanie notatki do zeszytu).
9. Analiza mapy zamieszczonej na platformie edukayjnej epodreczniki.pl:
"Udział osób z nadwagą w ogólnej liczbie ludności państw"
Wskazanie obszarów, gdzie ta liczbajest najniższa i najwyższa, przedstawienie skutków zdrowotnych.
Faza podsumowująca
1. epodreczniki.pl str.6 - podsumowanie
2. Krótki test (dla wybranych uczniów) za pomocą aplikacji quizizz.
3. Nauczyciel ocenia pracę uczniów.
4. Zadanie domowe: treść zadania nauczyciel publikuje w dzienniku elektronicznym
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.