![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
AWANS | INFORMACJE | FORUM | Dla nauczyciela | Dla ucznia | LOGOWANIE |
![]() |
![]() |
Katalog Jolanta Różycka-Łacny Muzyka, Scenariusze "Muzyka artystyczna contra muzyka rozrywkowa" - lekcja muzyki w gimnazjum z wykorzystaniem dramy
Cele: uczeń porządkuje wiedzę na temat muzyki artystycznej i rozrywkowej, uświadamia sobie stosunek do obu rodzajów muzyki, kształtuje postawę otwartości i gotowości na poznawanie różnych zjawisk kultury muzycznej. Metody: rozmowa, dyskusja, praca w grupach, drama (wejście w rolę...) Pomoce dydaktyczne: materiały pomocnicze przygotowane przez nauczyciela do pracy w grupie, odtwarzacz CD, nagrania - Ludwik van Beethoven - I cz. V Symfonii c-moll Fryderyk Chopin - I cz. Koncertu fortepianowego e-moll Eminem - fragment wybranej piosenki techno - fragment wybranego utworu. Przebieg lekcji: 1. Część wstępna: przywitanie, losowanie koloru karteczek, podział klasy na grupy (wg koloru wylosowanych karteczek), rozdanie materiałów pomocniczych., wybór przewodnika w grupach, który będzie czuwał nad przebiegiem współpracy i przygotowaniem zadania. 2. Praca w grupach: uczniowie mają za zadanie wejść w rolę osób przedstawionych w materiałach pomocniczych i przygotować wypowiedź w ich imieniu. I grupa - ZWOLENNICY MUZYKI ARTYSTYCZNEJ II grupa - ZWOLENNICY MUZYKI ROZRYWKOWEJ III grupa - PRZEDSTAWICIELE KURATORIUM OŚWIATY IV grupa - PUBLICZNOŚĆ V grupa - EKSPERCI MUZYCZNI Uczniowie przygotowujący wypowiedzi mogą korzystać z argumentów zapisanych w materiałach pomocniczych lub wymyśleć własne, ale zgodne z wyznaczoną rolą. 3. Pierwsza prezentacja wszystkich grup wraz z demonstrowaniem przykładów muzycznych. Argumenty poszczególnych grup mogą przedstawić przewodnicy, a także pozostali ich członkowie, ważne jest tylko by trzymali się swoich ról. 4. Druga tura prezentacji - ostatnie słowo grup. 5. Podsumowanie lekcji przez nauczyciela i uczniów (nauczyciel ocenia na ile uczniom udało się wejść w role wyznaczone w zadaniach, które niejednokrotnie mogły być niezgodne z ich osobistymi zapatrywaniami) MATERIAŁY POMOCNICZE DO PRACY W GRUPACH ZWOLENNICY MUZYKI ARTYSTYCZNEJ Muzyka artystyczna ma nieprzemijające wartości, jest sztuką, a jednocześnie przyjemnością i relaksem; można się przy niej odstresować, chociaż zmusza nas do wysiłku umysłowego; jest bardziej wymagająca, przez co kształtuje naszą wrażliwość i myślenie; daje nam poczucie, że jesteśmy "kimś", bo obcujemy ze sztuką; lubimy odświętną atmosferę sali filharmonicznej, gdzie muzyka odsłania przed nami kolejne tajemnice; jest skomplikowana, nawet trudna, ale przez to nie nudzi; jest jak miłość, o którą trzeba dbać i ją pielęgnować. ZWOLENNICY MUZYKI ROZRYWKOWEJ Muzyka rozrywkowa jest przyjemnością, relaksem, nie zmusza do myślenia, można się przy niej odstresować, jest wentylem agresji; jest płaszczyzną, na której możemy się wzajemnie porozumieć; można przy niej tańczyć, a taniec pozwala się nam komunikować z rówieśnikami; dobrze i "odlotowo" czujemy się na koncertach publicznych; w muzyce rozrywkowej ciągle pojawia się coś nowego. PRZEDSTAWICIELE KURATORIUM OŚWIATY Każda muzyka jest potrzebna człowiekowi, ale są rodzaje muzyki, które mają wielką siłę przebicia i z łatwością trafiają do szerokich kręgów słuchaczy i one dają sobie radę same. Jest też taka muzyka, o którą musimy specjalnie zadbać i musimy się postarać, żeby ją poznać. Jest ona tworzona od wieków i od wieków nie mija jej prawda, jedni twórcy uczą się jej od drugich. Ta muzyka jest wyrazem ludzkiej tożsamości i dlatego musimy znaleźć dla niej miejsce w szkolnych podręcznikach. PUBLICZNOŚĆ Lubimy każdą muzykę. Są chwile kiedy potrzebujemy wyładować swoje emocje, wtedy konieczna jest muzyka pulsująca rytmem. Innym razem jesteśmy uduchowieni, pragniemy refleksji, potrzebujemy wówczas muzyki, która wyniesie nas ponad poziomy. To nie jest przypadek, że muzyka rozwija się w dwóch nurtach. Potrzebna jest nam muzyka rozrywkowa i artystyczna. EKSPERCI MUZYKI Głównym celem naszej działalności jest wydawanie książek i pism o tematyce muzycznej. Wszystkie te pisma i książki znajdują swoich nabywców. Są klienci, którzy są zwolennikami wyłącznie muzyki rozrywkowej, ale także są zagorzali zwolennicy muzyki artystycznej. O jednych i drugich musimy pamiętać i o nich dbać. Opracowanie: Jolanta Różycka- Łacny Zgłoś błąd Wyświetleń: 7301
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |