Katalog

Jaromir Wójcik, 2018-06-26
Dąbrowa Górnicza

Język angielski, Scenariusze

Rubbish – czytanie i słuchanie.

- n +

Cele ogólne:

- doskonalenie sprawności rozumienia ze słuchu (słuchanie selektywne)
- doskonalenie wymowy i pisowni poprzez prześledzenie w podręczniku słuchanego tekstu
- poszerzenie słownictwa z zakresu: świat przyrody, elementy wiedzy o krajach anglojęzycznych
- kształtowanie umiejętności wyszukiwania, selekcjonowania i przetwarzania informacji
- rozwijanie umiejętności pracy indywidualnej i w parach

Cele operacyjne:

a) poziom wiadomości
uczeń zna:
- słownictwo związane z recyklingiem i zanieczyszczeniami środowiska
- konstrukcję czasu przeszłego Past Simple i czasu teraźniejszego Present Simple

b) poziom umiejętności
uczeń potrafi:
- zastosować konstrukcję czasu przeszłego Past Simple i czasu teraźniejszego Present Simple
- odpowiedzieć na pytania szczegółowe powiązane z tekstem
- zrozumieć krótki tekst użytkowy
- prawidłowo przeczytać tekst na głos
- wychwycić ze słuchu szczegółowe informacje
- skonstruować wypowiedź na temat recyklingu i ochrony środowiska
- współpracować w parze

Metody pracy:

a) praca indywidualna
b) praca w parach

Metody aktywizujące:

a) burza mózgów

Pomoce dydaktyczne:

a) podręcznik „New Matura Solutions”, poziom Pre-Intermediate
b) magnetofon
c) płyta do podręcznika z nagraniem
Przebieg zajęć:

1. Czynności organizacyjne:
a) powitanie uczniów i sprawdzenie obecności
b) podanie tematu lekcji


2. Wprowadzenie.

a) wprowadzenie do tematu zajęć (krótka charakterystyka celu zajęć oraz zadań, jakie przyjdzie uczniom wykonać).

b) na rozgrzewkę uczniowie opowiadają, co udaje im się zgadnąć na podstawie zamieszczonego nad tekstem zdjęcia kosza na śmieci.

3. Rozwinięcie.

a) czytanie tekstu ze zrozumieniem (poszukiwanie szczegółowych informacji w tekście)
Nauczyciel prosi wybranych uczniów o przeczytanie i przetłumaczenie pytań do tekstu, na które będą musieli odpowiedzieć po jego przeczytaniu. Następnie nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu i przygotowanie odpowiedzi na pytania do niego. Po kilku minutach nauczyciel prosi wybranych uczniów o odczytanie przygotowanych odpowiedzi.

b) ćwiczenie leksykalne (tworzenie zwrotów)
Nauczyciel prosi uczniów, by zapoznali się z listą czasowników i rzeczowników zamieszczonych w ćwiczeniu 4 w podręczniku, oraz połączyli je w 8 kompletnych zwrotów związanych z ochroną środowiska. Następnie prosi wybranego ucznia o odczytanie rozwiązania.

c) słuchanie ze zrozumieniem (dobieranie streszczenia do wypowiedzi 4 osób)
Uczniowie odczytują i tłumaczą z pomocą nauczyciela 5 zdań – streszczeń do nagrania. Uczniowie dwukrotnie wysłuchują nagrania będącego wypowiedzią 4 osób na temat recyklingu, a następnie ustalają, które streszczenie najlepiej pasuje do wypowiedzi każdej z osób. Jedno streszczenie jest nadmiarowe i nie powinno zostać przydzielone do żadnej z wypowiedzi. Następnie nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie w podręczniku wskazówki dotyczącej wyrażania własnej opinii i zapoznanie się z wymienionymi tam zwrotami przydatnymi do tego celu. Następnie ponownie puszcza uczniom tekst nagrania i prosi ich, by zaznaczyli, które z wymienionych w podręczników zwrotów dotyczących wyrażania opinii zostały użyte w nagraniu.

d) wypowiedź ustna
Uczniowie w parach zadają sobie 3 pytania z ćwiczenia 7 w podręczniku i odpowiadają na nie wykorzystując wcześniej poznane zwroty. Następnie nauczyciel zadaje pytania wybranym uczniom, którzy odpowiadają na nie przed resztą klasy.

4. Zakończenie.

a) podsumowanie zaprezentowanego materiału
Nauczyciel pyta uczniów, czego się dziś nauczyli i wraz z nimi podsumowuje zaprezentowany materiał.
b) zadanie pracy domowej
Nauczyciel zadaje uczniom pracę domową, która polega na napisaniu 5 zdań z wybranymi zwrotami z ćwiczenia 4 w podręczniku.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.