Katalog

Aleksandra Wysocka, 2018-06-22
Gliwice

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KSIAŻKI DLA DZIECI

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KSIAŻKI DLA DZIECI

Cele:
 Rozbudzenie zainteresowań czytelniczych
 Kształtowanie szacunku do książki i zachęcanie do dbania o jej wygląd
 Kształtowanie nawyku uważnego słuchania i wyciągania wniosków z przeczytanego tekstu
 Stwarzanie okazji do zaprezentowania znajomości literatury przez dzieci.
 Kształtowanie umiejętności współpracy i wzajemnej pomocy.

Cele szczegółowe:

• Dobiera właściwie rekwizyty do tytułów bajek.
• Współpracuje zgodnie w grupie i pomaga innym.
• Rozwiązuje zagadki i odczytuje hasło główne krzyżówki
• Dba o ład i porządek przy własnym stanowisku pracy.

Środki dydaktyczne: treść zagadek, krzyżówka z hasłem przewodnim, książki różnego rodzaju i formatu, koperty zawierające: puzzle z ilustracjami charakterystycznymi dla konkretnej bajki, woreczki z fasolą i grochem, zniszczone książeczki do naprawy oraz taśmę klejącą i nożyczki , worek z przedmiotami charakterystycznymi dla konkretnej bajki, podkład muzyczny- piosenka: „Na wyspach Bergamutach”.

Metody:
• rozmowa kierowana ;
• słuchanie zagadek;
• metoda aktywizująca;

Formy:
• indywidualna;
• zbiorowa



PRZEBIEG
1. Przywitanie- w tle piosenka pt. „Witajcie w naszej bajce”.
2. Wiersz o książce- wprowadzenie do tematu.
3. Zagadki- wpisanie rozwiązań do krzyżówki.
4. Odczytanie hasła przewodniego.
5. Dbamy o książki- rozmowa sytuacyjna wokół problemu konieczności dbania o książki.
6. Jaka to bajka?- zabawa dydaktyczna- odgadywanie tytułów bajek na podstawie przedmiotów wyciągniętych z tajemniczego worka.
7. Wspólne odśpiewanie piosenki: „Na wyspach Bergamutach”.
8. Tajemnicze koperty- praca grupowa przy współudziale Pań nauczycielek:
-zad. 1 jaka to bajka?- układanie puzzli z ilustracjami charakterystycznymi dla konkretnej bajki- przyklejenie puzzli na kartkę
-zad. 2 jestem Kopciuszkiem- oddzielanie fasoli od grochu
-zad. 3 dbamy o książki- wspólne naprawianie „chorych” książek.
9. Sprawdzenie poprawności wykonanych przez grupy zadań
- podanie tytułów bajek na podstawie ilustracji ułożonych z puzzli
- sprawdzenie rzetelności w oddzieleniu fasoli od grochu
- zbadanie stopnia uzdrowienia książek
10. Gratulacje dla wszystkich grup oraz dla Pań
11. Zakończenie - przypomnienie zasad postępowania z książką oraz nagrodzenie dzieci.




Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.