Katalog

Aleksandra Wysocka, 2018-06-22
Gliwice

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

- n +

Scenariusz zajęcia hospitacyjnego.

Grupa: dzieci 2.5 -3 l- grupa I
TEMAT: „Spotkanie z panią Zimą”


Cel ogólny:
• wzbogacanie doświadczeń poprzez zabawy rozwijające zmysły
Cele szczegółowe (dziecko):
• czerpie radość ze wspólnej zabawy
• śpiewa piosenki z repertuaru dziecięcego
• improwizuje ruchem słyszaną muzykę – wczuwa się w nią
• próbuje naśladować delikatne opadanie płatków – naśladuje ruchy nauczyciela
• zapoznaje się ze zjawiskami przyrodniczymi
• obserwuje wygląd i degustuje smak warzywa
• potrafi formować kule z papieru
• potrafi skojarzyć, co jest potrzebne do ulepienia bałwana
• rozpoznaje owoc po zapachu
• potrafi przeliczać elementy (do 3)

Środki dydaktyczne:
• odtwarzacz CD, płyta CD z utworami muzycznymi, pudełko, koperta, sztuczny śnieg, papierowe płatki śniegu, marchew, pomarańcza, czarne oczka, guziki z taśmą samoprzylepną, kapelusz, gałązka, biały worek, sznurek do formowania kul bałwana.
Przebieg zajęć

1. Przywitanie gości.

2. Zachęcenie dzieci do zabawy integracyjnej : „Wszyscy są…” (Klanza).

3. Zaproszenie dzieci do siedzenia w kółeczku. Nauczycielka informuje dzieci o dziwnym zdarzeniu: kiedy nauczycielka weszła dzisiaj rano do sali zauważyła, że było w niej pełno śniegu, a na stoliczku leżało dziwne białe pudełko i biała koperta, na której znajdował się napis: „Grupa I – Pszczółki”. Nauczycielka pokazuje dzieciom pudełko, otwiera kopertę i czyta dzieciom list :

Kochane Pszczółki!
Dzisiaj wczesnym rankiem przechodziłam obok waszego przedszkola i postanowiłam wstąpić do Was. O, jak mi było smutno, że Was nie zastałam! Pomyślałam sobie wtedy, że zostawię Wam list oraz „Pudełko zimowych skarbów”, abyście mnie lepiej poznały.
Życzę Wam wesołej zabawy!
Pani Zima

4. Nauczycielka otwiera pudełko i wyjmuje pojemnik. Otwiera go i wysypuje na talerz śnieg. Pyta dzieci: „Co to jest?”. Następnie proponuje dzieciom, aby każde dotknęło dłonią śniegu i określiło, jaki on jest.

5. Zabawa ruchowa przy piosence: „ Pani Zima”.

6. Nauczycielka wyjmuje z pudełka kopertę. Wysypuje z niej na swoją dłoń oraz na dłonie dzieci małe papierowe płatki śniegu. Zachęca dzieci aby określiły jakie one są, a następnie prosi, aby każde dziecko dmuchnęło w swoje płatki i zobaczyło jak potrafią wirować w powietrzu. Kiedy wszystkie płatki opadną, proponuje zabawę z chusteczkami, które tak jak płatki śniegu będą wirować w powietrzu.

7. Improwizacja ruchowa z chusteczkami do muzyki C. Saint Saens „Akwarium”.

8. Nauczycielka wyjmuje z pudełka obrazek, na którym przedstawione są dzieci rzucające kulkami-śnieżkami. Nauczycielka proponuje taką zabawę. Rozdaje dzieciom białe kartki papieru i prosi, aby dzieci uformowały z nich kulki, a następnie próbowały wrzucić do pojemnika stojącego na środku.

9. Nauczycielka wyciąga z pudełka pojemnik przykryty chusteczką i proponuje, aby każde dziecko zamknęło oczy. Nauczycielka na dłoni każdego kładzie kawałek marchewki , dzieci wkładają go do buzi i odgadują co zjadły (marchew). Nauczycielka podaje dzieciom całą jedną marchewkę i prosi aby każde dziecko wzięło do rączki i po obejrzeniu podało następnemu dziecku.
10. Następnie nauczycielka wyjmuje jeszcze kapelusz, czarne oczka, guziki oraz gałązkę i pyta dzieci, czy patrząc na te skarby już wiedzą, jaką zabawę proponuje im pani Zima, co poleca zrobić (ulepić bałwana).

Nauczycielka wsypuje utworzone przez dzieci kulki do dużego worka, związuje go. Następnie sznurkiem formuje trzy kule bałwana. Poleca dzieciom przeliczenie kul. Mocuje nos z marchewki oraz gałązkę. Prosi dzieci aby położyły kapelusz, przykleiły oczka. Pyta dzieci czy bałwan jest gotowy.

Wyjmuje z pudełka pojemnik i proponuje dzieciom powąchanie i odgadnięcie: „Z czego będą usta bałwana?” (Pomarańcza).Na koniec mocuje usta bałwana (ze skórki pomarańczy).

11. Zakończenie zajęć,



Kochane Pszczółki!
Dzisiaj wczesnym rankiem przechodziłam obok waszego przedszkola i postanowiłam wstąpić do Was. O, jak mi było smutno, że Was nie zastałam! Pomyślałam sobie wtedy, że zostawię Wam list oraz „Pudełko zimowych skarbów”, abyście mnie lepiej poznały.
Życzę Wam wesołej zabawy!
Pani Zima

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.