Katalog

Martyna Komraus, 2018-06-22
Pszczyna

Matematyka, Konspekty

scenariusz lekcji matematyki w klasie szóstej "Jednostki długości".

- n +

SCENARIUSZ METODYCZNY LEKCJI PLANOWANEJ W KLASIE
VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

1. TEMAT LEKCJI: Jednostki długości.

2. CEL GŁÓWNY LEKCJI:
przypomnienie jednostek długości oraz zamiany jednostek długości

3. CELE OPERACYJNE:
uczeń zna jednostki długości
uczeń zna zależność między różnymi jednostkami długości
uczeń rozumie możliwość i potrzebę stosowania różnorodnych jednostek długości
uczeń potrafi zamieniać jednostki długości
uczeń rozumie potrzebę zamiany jednostek
uczeń potrafi porównać wielkości podane w różnych jednostkach długości

2. METODY I FORMY ORGANIZACYJNE:
METODY: pogadanka
FORMY: praca równym frontem

3. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
linijka, miara, kartki z jednostkami, podręcznik

CZĘŚĆ WSTĘPNA
Nauczyciel poleca uczniom zmierzyć długość boku krateczki w zeszycie-część uczniów, szerokość parapetu, szerokość tablicy, wysokość biurka-wybrani uczniowie, długość kartki zeszytu ćwiczeń-pozostali uczniowie i zapisanie wyników na tablicy.
Podaje temat lekcji.

CZĘŚĆ ZASADNICZA
UŚWIADOMIENIE POTRZEBY STOSOWANIA RÓŻNORODNYCH JEDNOSTEK DŁUGOŚCI
- Uczniowie zauważają, że do określenia wymiarów poszczególnych przedmiotów użyliśmy innej jednostki.

- Nauczyciel pyta w jakiej jednostce podaliby wysokość domu, odległość Studzienic od Pszczyny, długość średnicy piłeczki do tenisa, grubość kartki itd...

- Uczniowie podają odpowiednie jednostki. Wnioskują, że stosowanie różnorodnych jednostek długości jest potrzebne.

PRZYPOMNIENIE JEDNOSTEK DŁUGOŚCI I ZALEŻNOŚCI MIĘDZY NIMI
- Nauczyciel pyta uczniów o znane jednostki długości. Poleca uzupełnić zależności między poszczególnymi jednostkami na kartkach.

- Uczniowie przypominają znane jednostki długości, uzupełniają kartki.

ĆWICZENIA DOTYCZĄCE ZAMIANY JEDNOSTEK
- Nauczyciel pyta jak się zamienia jednostki.

- Uczniowie wykonują zadanie z podręcznika przy tablicy. Przypominają jak się zamienia jednostki oraz, że od jednej jednostki do drugiej łatwiej jest przechodzić stopniowo np. aby kilometry zamienić na centymetry, najpierw zamieniam je na metry.

- Uczniowie wykonują zadania:
Zadanie 1.
W ciągu 1 godziny ślimak pokonał 0,05 km, leniwiec – 1000 cm, a żółw 400 dm. Które ze zwierząt pokonało najdłuższą trasę?
Zadanie 2.
Wymień w kolejności od największej do najmniejszej długości: 24,5 cm, 2,1 dm, 220 mm.
Uczniowie zauważają konieczność zamiany jednostek.

- Nauczyciel mówi o dawnych jednostkach długości, poleca odszukać odpowiednią informację w podręczniku.

- Uczniowie wykonują polecenie, wykonują zadanie z podręcznika.

CZĘŚĆ KOŃCOWA

Nauczyciel zadaje pytania dotyczące lekcji. Podaje pracę domową.




































































Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.